• Αρχική
  • Forum
  • Βοήθεια
  • Ημερολόγιο
  • Σύνδεση
Αποστολέας Θέμα: Αναβάθμιση ήxοσυστήματος σε civic 8th gen  (Αναγνώστηκε 3953 φορές)
Απρίλιος 01, 2011, 06:59:23 πμ
Αρχικάφτης
Status: Αποσυνδεδεμένος
ID Number: 957
Se ola ta dinata stekia
My project is Loading ███████████ 99%
Δεν ειπαρχει 10αρι FI....Απο 12αρι ξεκιναει.........οσο για τον ενισχυτη δν υπαρχει τι του παει υπαρχει τι λεφτα δινεις....σου εχω παραδειγματα με 1 12αρι και με εναν 2κ hifonics να χτυπαει 146.+ με μουσικο κουτι παντα.....???
Καταγράφηκε

Απρίλιος 01, 2011, 08:14:25 πμ
Αρχάριος
*
ID Number: 1565
Καταγράφηκε
Απρίλιος 01, 2011, 10:20:56 πμ
Ηλεκτρονικός
Status: Συνδεδεμένος
ID Number: 76
Βασικά, Λάρισα. Περιστασιακά, Γερμανία, Σαλόνικα, Αθήνα.
 - To ότι απόλαυσες κάποιο/κάποια Fi στην έκθεση, δε σημαίνει ότι θα πάρεις ένα, θα το συνδέσεις σε έναν 4κάναλο (σαν τον HXA πχ...) και θα κάνεις το ίδιο. Δε γωνρίζεις τη σύνθεση εκείνου του demo-car, οπότε πρώτα μάθε τι φορούσε ή γενικά τι απαιτείται για να παίξεις αξιοπρεπώς ένα τέτοιο σαμπ και μετά συνέχισε το όνειρό σου (με στόχο την πραγματοποίηση πάντα!).

- Το ότι είδες στo homepage της εταιρίας και πολλά 10", δε σημαίνει ότι αυτά υπάρχουν και στην Ελλάδα...

- Θα σου επαναλάβω για μία ακόμη φορά, ότι από τη στιγμή που κάνεις σχέδια για τέτοιο hyper subwoofer, τον ντελικάτο ΗΧΑ με τα 4χ77RMS και το λοιπά ηχειάκια καλό θα ήταν να τα ξεχνάς γιατί πολύ απλά ΔΕ συνδυάζονται αρμονικά.
Καταγράφηκε

Omnes Audio, Canton Pullman // Steg QM 220.2, Steg QM 240.1 // Kenwood, iPod // Maxxima, Brax E-Cap, Dynamat, Brax eXvibration

http://www.youtube.com/watch?v=aUQ1E5jk6m0&feature=c4-overview&list=UUb0o_x5c5p_JPsC7H8AYfbw
Απρίλιος 01, 2011, 11:12:28 πμ
Αρχάριος
*
Ρε παιδια για να μην παρεξηγουμαστε....στα ποστ μου λεω οτι θα παιξω τα pioneer με τον HXA και αργοτερα εφοσον μου αρεσαν τα fi που ακουσα θα παρω ενα για να παιξει με εναν δυνατο μονοκαναλο που επισης θα παρω αργοτερα.
τωρα αν δεν δενει το ολο setup επειδη το FI παιζει πολυ δυνατα τοτε οκ, αλλο αυτο!
μπορω να μεινω με το ενεργητικο ή με το Cadence που εχω και θα ακουγετε πολυ καλα ο ποιοτηκος ηχος απο τα Pioneer σε συνδυασμο με τον HXA απο οτι μου λετε...
δεν ειπα οτι θα παρω ενα Fi και θα το παιξω με τον Helix και τα Pioneer μαζι. εχω καταλαβει τι μου εχετε πει ολοι και οτι το καλο sub θελει δικο του δυνατο ενισχυτη.
Καταγράφηκε
Απρίλιος 01, 2011, 11:24:41 πμ
Ηλεκτρονικός
170Ci + HXA400 = happiness! Να σου πω την αμαρτία μου, εγώ στη θέση σου θα τον γεφύρωνα για απόλυτο έλεγχο πάνω στα ηχεία. Καλά-χρυσά και εύηχα τα 77RMS, αλλά λίγα...  ::)

Από κει και πέρα, φτιάχνεις ότι γουστάρεις με το σαμπ!

Τα πίσω ηχεία ξέχνα τα/πούλα τα/κάψτα/πέτα τα και μην ξανασχολείσαι, it's a lost cause!...

ΥΓ. Να κάνω και μία πρόταση για εκπληκτικό ενισχυτή από Ελλάδα για να μην ψάχνεσαι από Γερμανίες?    http://www.intersound.gr/store/index.php?option=com_content&view=article&id=96&Itemid=121

Διαμάντι από ήχο, σχεδόν στο επίπεδο του HXA (ένα κλικ πίσω), ΑΛΛΑ με 2χ129RMS οδηγεί άνετα ότι 2δρομο/3δρομο βρεθεί μπροστά του! Τιμή χώμα, διαστάσεις μικροσκοπικές, τι άλλο θες? ? ? ? ?  8)  ;) Ξεφορτώσου ότι τσάντζαλο-μάντζαλο έχεις τώρα, πάρε τα Ci, πάρε και το Mosconi και μετά χτίσε ότι σύστημα θες...

Φιλικά, Ε.
Καταγράφηκε

Omnes Audio, Canton Pullman // Steg QM 220.2, Steg QM 240.1 // Kenwood, iPod // Maxxima, Brax E-Cap, Dynamat, Brax eXvibration

http://www.youtube.com/watch?v=aUQ1E5jk6m0&feature=c4-overview&list=UUb0o_x5c5p_JPsC7H8AYfbw
Απρίλιος 01, 2011, 12:13:19 μμ
Αρχάριος
*
Σε ευχαριστω navu απλα το καλο του hxa ειναι τετρακαναλος και μπορει να μου λυσει τα χερια αν χρειαστει να παιξω και το παθητικο cadence...
ομως δε ξερω αν θα ειμαι ικανοποιημενος με την αποδοση τον 170 αγεφυρωτα...να εχω τετοια ηχεια και να μην παρω το 100%???
αν ομως εχω σκοπο να αναβαθμισω το sub αργοτερα μαζι με ενα 1καναλο/2καναλο τοτε παω σε mosconi για να παιζω μονο τα Pioneer.
σας εμπιστευομαι αλλωστε εδω μεσα...
δε ξερω ομως πρεπει να αποφασισω το setup γιατι ηδη εχω πεταξει πολλα (2000) με τις  τοσες σαβουρες και ολους τους δηθεν ειδικους...
Καταγράφηκε
Απρίλιος 01, 2011, 12:30:08 μμ
Καμμένος
ID Number: 1282
mosconi ψηφίζω εγώ!
αν γεφυρώσεις τον τετρακάναλο εννοείται πως θα έχεις παραπάνω δύναμή αλλά χάνεις έστω και το ελάχιστο σε ηχο.
παίρνεις τον ιταλο, τον παίζεις στα 4ωμ που είναι σχεδιασμένος και ούτε κατανάλωση ούτε θερμοκρασίες (χωρίς αυτό να σημαίνει πως θα έχεις πρόβλημα με τον αξιόλογοτατο γερμανό!)
Καταγράφηκε

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
για τον χρόνο, την ευγένεια και την συνεργασία σας!
Με εκτίμηση,
Νίκος.
Απρίλιος 01, 2011, 02:01:40 μμ
Κάφτης
**
ID Number: 1732
Ρόδος-Κρήτη
Παρε τον 2καναλο κ μεχρι να μαζεψεις τα λεφτα για μονοκαναλο κ sub βολεψου με το ενεργο σαμπ που εχεις
Καταγράφηκε
Μάιος 10, 2011, 11:19:09 πμ
Αρχάριος
*
Έχω βρει τα 170 124ευρώ απο εδω
http://www.extremeaudio.de/gb/lautsprecher/lautsprecher-165-cm/2-wege-compo-systeme/pioneer-ts-e170ci-2-wege-kompo-lautsprecher-ts-e-170-ci.html
τι λέτε παίζει να γίνετε κατι λαθος?

επίσης πρίν κάνω την τελική αγορα ήθελα να ρωτήσω ποιός είναι ποιοτικότερος και καταλληλότερος γενικότερα (και απο πλευράς δύναμης) ενισχυτής για να οδηγήσει τα 170 pioneer.

ο ΗΕΛΙΧ ΗΧΑ 400 ειπαμε ειναι κορυφή αλλα "λίγος"
ο mosconi One1202 πολύ καλός και αυτός και 120rms
αυτοί οι soundstream tarantula κτλ που βγαζουν 140 βατ στο κανάλι και έχουνε απο 150 ευρώ λένε τίποτα απο ποιότητα?
επίσης παίζει και ο ESX SE4120 και ο Formula-X FX-475 τον βρηκα 50% εκπτωση...
τι άλλο προτείνετε?
Μπορείτε να μου κάνετε μια σύγκριση όσοι γνωρίζετε??

Θέλω να παιξω τα Pioneer αγεφύρωτα στα 4 ωμ για να μη χασω καθολου σε ποιότητα.
αφου θα κανω την αλλαγή θέλω να το ξεζουμίσω για να είμαι απολυτα ικανοποιημένος απο αυτά τα ηχεία...

Επίσης θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση. ενώ στο δικό μου θέμα ένας συμφορουμίτης είπε ότι τα Pioneer ειναι καλυτερα και απο την πιο ακριβη σειρα της Kicker (rs650.2) σε κάποιο άλλο θέμα ενος αλλου παιδιου είπε ότι τα rs650.2 είναι καλύτερα και δυνατοτερα απο τα 170ci.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2011, 12:22:46 μμ by kostello » Καταγράφηκε
Ιούνιος 02, 2011, 09:19:24 πμ
Αρχάριος
*
ΟΚ λοιπόν πήρα τελικά τα Pioneer 170ci και περιμένω άυριο λογικά τον Mosconi One1202 μαζί με μόνωση Audio System.
αυτο που θα ηθελα να με βοηθησετε ειναι να δουμε μαζι λιγο τις ρυθμισεις που πρεπει να κανω στον ενισχυτη και στην πηγη....
το setup θα ειναι
Pioneer ts-e170ci
mosconi One1202
active sub fusion

όπως έχουμε πει έχω εναν τετρακαναλο cadence (Παιζουν τωρα τα μπροστινα kicker γεφυρωμενα) Και εναν δικαναλο μικρο Kicker(παιζουν τα πισω ομοαξονικα Kickerakia.)
Μπορω να κανω τα εξης

1)170 με mosconi
    πισω ηχεία + παθητικο sub cadence με 4καναλο

2)170 με mosconi
    πίσω ηχεία με 2κάναλο kicker
    ενεργό sub fusion

Πως θα ξέρω απο πού να ρυθμίσω τους κύκλους του ηχείου (hpf) και στους πόσους να το βάλω? μέχρι πόσους πάνε?
το ίδιο για το ενεργό sub και το Lpf...
επίσης άλλη απορία, όταν κάνω την ρύθμιση των ηχείων με το gain του ενισχυτή πάιζουν μόνο τα ηχεία σωστά? λογικά πρέπει να κόψω το μπάσο!
και την ρύθμιση του μπάσου την κάνω με τον αντίστοιχο τρόπο φαντάζομαι....
Καταγράφηκε
Ιούνιος 02, 2011, 10:10:30 πμ
Ηλεκτρονικός
Μάλλον θα πήγαινα για το πρώτο σενάριο, αν και γενικά δεν πολυκατανοώ τη φάση με τα πίσω ηχεία (τα θεωρώ άχρηστα σε ένα καλό στημένο σύστημα με δυνατό μπροστινό σετ). Τέσπα, δικό σου θέμα...

Μείνε με το ενεργό, δε χρειάζεται να κουράζεις κάποιον μικρό τετρακάναλο με ηχεία και γέφυρα για παθητικό σαμπ, ειδικά τη στιγμή που τα 170 θα ζωγραφίζουν στην κυριολεξία με τόσο δυναμικό!

Η ρύθμιση καλό θα ήταν να γίνεται χωριστά για τον κάθε κλάδο, τα 170 κατεβαίνουν και κάτω από 80 κύκλους, όμως εγώ προσωπικά θα έθετα ως όριο τους 80 κύκλους για το HPF. Αφού ρυθμίσεις και το gain με τον τρόπο που έχει πολλάκις περιγραφεί στο φόρουμ, πας και στο σαμπ. Το LPF του το ρυθμίζεις λίγο πιο κάτω από το HPF των ηχείων, ας πούμε στους 70-75 κύκλους.

Αυτά τα όρια είναι ρευστά, μπορεί να μεταθέσεις τις αποκοπές και 10-20 κύκλους πιο πάνω ή πιο κάτω. Όλα εξαρτώνται από τις ακουστικές σου προτιμήσεις ή/και τις δυνατότητες των ηχείων σου.

ΥΓ. Να σου πω την αλήθεια, σε πρώτη φάση θα απολάμβανα τα 170 μόνα τους σε συνδυασμό με αυτόν τον θαυμάσιο ενισχυτάκο και όταν ερχόνταν η στιγμή απλώς θα κολλούσα και λίγο μπασάκι στο κάτω άκρο για να δέσει το γλυκό. Δε θα έμπαινα ΚΑΝ στον κόπο για πίσω ηχεία και ενεργά σαμπ ή σαμπάκια με 4κάναλο και ιστορίες...
Καταγράφηκε

Ιούνιος 02, 2011, 01:15:50 μμ
Αρχάριος
*
τα πίσω ηχεία δεν είναι θεμα ενταξει τα αποσυνδέω στο λεπτό...θα ακούσω και θα ρυθμίσω τα Pioneer και μετα θα δώ...με τα kicker Παντως οταν βαζω και τα πίσω καταλαβείνεις ότι ο χώρος γεμίζει απο μουσική....ίσως να είναι και θέμα συνήθειας τοσο καιρο...τι να πα πω...
στο θέμα sub θα αναβαθμίσω αργότερα. απλά δε ξέρω τι θα παίζει καλύτερα. το ενεργό ή το παθητικό...πρέπει να τα βάλω και τα δύο να τα ακούσω και να δω τις διαφορές και μετα αποφασίζω....
αυτό είναι το datasheet του ενισχυτή.

http://www.mosconi.org/img/downloads/Anleitung_GLADEN_ONE_2CH.pdf

ποια συνδεσμολογία να ακολουθήσω? τι ακριβώς είναι το high pass και το low pass filter? ποιο χρειάζετε??
προσπαθώ να καταλάβω τις ρυθμίσεις αλλα μπερδέυομαι στα μισα και κολλαω

μπορει κάποιος να πει τι χρειάζετε να πειράξω? το gain ειναι το Min-max στο fsa??
με το volt που έχει τι παίζει???
Καταγράφηκε
Ιούνιος 04, 2011, 02:23:39 μμ
Ηλεκτρονικός
Εφόσον θα συνδέσεις στο νέο σου 2κάναλο ένα σετ 2δρομα ηχεία, τότε χρειάζεσαι απλώς το HPF κάπου στους 80 κύκλους όπως είχαμε πει. Το FSA (front stage adjuster) δεν έχει σε αυτή τη φάση καμία σχέση, μπορείς φυσικά να το ενεργοποιήσεις και να το ρυθμίσεις για να φτιάξεις "συμμετρική" τη μπροστινή μουσική σκηνή και να μην "γέρνει" προς τη μία μεριά (αυτό το χαρακτηριστικό είναι άλλη μια πρωτοπορία/πρωτοτυπία των μοντέλων αυτών). Ο ενισχυτής είναι θαυμάσιος και με 2χ126 βατόπουλα θα τα κάνει τα πιονέρια να κελαηδήσουν!

ΥΓ. Οι οδηγίες που τον συνοδεύουν είναι αρκούντως αναλυτικές, με λίγη μελέτη θα μπορέσεις να τον ρυθμίσεις κατάλληλα.

Καταγράφηκε

Ιούνιος 04, 2011, 05:17:36 μμ
Αρχάριος
*
ναι οι οδηγιες ειναι κατατοπιστικες...οπότε μπορώ να βάλω off το fsa
απλα εγω δεν "ξερω" αν πρεπει να επιλεξω high ή low level για το Input και επίσης τι ρόλο παιζει το ποτενσιόμετρο για τα βολτ? ποσο το ρυθμίζω?
και κάτι τελεταιο....το gain ποιό είναι στο σχεδιάγραμμα?
εχει ενα gain (Min-max το λέει) αλλά αυτό δεν είναι για το fsa???
Καταγράφηκε
Ιούνιος 04, 2011, 08:38:04 μμ
Ηλεκτρονικός
Φίλε kostello,

α) πόσο χρονών είσαι?

β) γνωρίζεις κάποια ξένη γλώσσα (αγγλικά πχ)?

γ) έχεις κάποια πρότερη εμπειρία με car-audio equipment?

Αν η απάντηση στις δύο τελευταίες είναι όχι, θα σου συνιστούσα ΠΟΛΥ θερμά να απευθυνθείς σε κάποιον επαγγελματία να σου εγκαταστήσει και να σου ρυθμίσει τον ενισχυτή! Εγώ μπορεί να βλέπω πχ το σχεδιάγραμμα, αλλά αν έχει ας πούμε ένα τυπογραφικό λάθος και στην πραγματικότητα (πάνω στον ενισχυτή δλδ) είναι τοποθετημένο "ανάποδα" κάποιο ρυθμιστικό, εγώ θα σου λέω "προς τα πάνω" και ο ενισχυτης θα βλέπει "προς τα κάτω" (καθόλου σπάνια περίπτωση, την έχω πάθει μια φορά με "τηλεδιάγνωση/τηλερύθμιση" και από τότε είμαι πολύ επιφυλακτικός).

Αν καίγεσαι για λίγη βοήθεια πάντως και θέλεις να αναλάβεις το ρίσκο, θα σου έλεγα τα εξής:

- το high-input αφορά συστήματα στα οποία ΔΕΝ υπάρχει πηγή ή άλλη συσκευή που να διαθέτει εξόδους προενίσχυσης "RCA", αυτός ο ενισχυτής μπορεί δλδ να αξιοποιήσει χωρίς την παρεμβολή άλλων μηχανιμάτων τις εξόδους των ενσωματωμένων ενισχυτών της πηγής και να "παράγει" μουσικό σήμα με δικό του/ενσωματωμένο hi-low adaptor! Σε αυτή την περίπτωση εκπίπτει και η χρήση του καλωδίου remote (συνήθως βρίσκεται προσκολημένο πάνω στα καλώδια RCA και βοηθά για να μεταφέρει το σήμα "ξυπνήματος" από την πηγή στον ενισχυτή ώστε να μηχανήματα να ανοιγοκλείνουν ταυτόχρονα).

- το low-level input αφορά ουσιαστικά τα RCA, δλδ τις εξόδους προενίσχυσης που με ταφέρουν το μουσικό σήμα από κάποιο πηγή ή άλλη συσκευή (ισοσταθμιστή/εξωτερικό επεξεργαστή κτλ κτλ κτλ) στον ενισχυτή. Στην περίπτωσή σου νομίζω ότι είναι το είδος σύσνδεσης που πρέπει να κάνεις, δλδ να μεταφέρεις το μουσικό σήμα από τηνς πηγή σου στον ενισχυτή μέσω καλωδίων RCA και να κουμπώσεις και το καλωδιάκι remote στην ειδική θέση που βλέπουμε εκεί αριστερά κάτω από τις εισόδους RCA πάνω στον ενισχυτή.

- παρατηρώ ότι η εταιρία έχει ομοδοποιημένα τα διάφορα ρυθμιστικά, άρα το min/max που βλέπεις πολύ δύσκολα θα μπορούσε να αφορά τη ρύθμιση του gain. Στη βιβλιογραφία των ενισχυτών αυτοκινήτου πολύ συχνά το gain αναφέρεται και ως level. Αυτό το ρυθμιστικό θα το βρεις στα δεξιά των RCA-inputs και αφού το ρυθμίσεις στο low-input θα κανεις τη γνωστή διαδικασία με τη μετάβαση από το 8 στο 0,4 στο διπλανό ποτενσιόμετρο μέχρι να γίνει ακουστικά αισθητή κάποια παραμόρφωση του ήχου (αφού πρώτα ρυθμίσεις την ένταση της πηγής στα 4/5 περίπου).   

Αν δεν είσαι σίγουρος για κάτι, απευθύνσου σε κάποιον επαγγελματία!

Καταγράφηκε

Ιούνιος 04, 2011, 09:28:30 μμ
Αρχάριος
*
28 χρονων ειμαι αν αυτο εχει καποια σημασια. δε νομιζω οτι ειμαι κανενας πιτσιρικας κ@υλ***μενος που δε ξερει τι του γινετε....
αγγλικα γνωριζω απταιστα και πολυ καλυτερα απο καθε εγκατασταση πιστευω οι οποιοι σε οσους εχω παει δε ξερουν παρα μονο τις μαρκες των εταιριων...και αμα τους δωσεις Manual θα το παρουν σαν προσβολη πετοντας το και δουλευοντας περισσοτερο με την εμπειρια...ή τουλαχιστον αντε να δουν κανενα σχεδιάγραμμα....
και το βασικοτερο ειναι, μη νομιζετε οτι ολοι οι εγκαταστατες στην επαρχια ειναι σαν αυτους της Αθηνας. βαζω στοιχημα οτι αν παω σε 2-3 δε θα ξερουν καν την εταιρια Mosconi και δε θα εχουν ξαναρυθμισει τετοιο.
Εδω πήγα σε εξουσιοδοτημένο αντιπροσωπο της Pioneer πριν λιγες μερες που εχει γεματη βιτρινα με αυτοκολλητα και προιοντα pioneer και του ζητησα αν εχει τα 170 και δε τα ηξερε καν...μου λεει εχω κατι αλλα ομοαξονικα αν σου κανουνε.....τι μου λες Ερνεστο!
καλα λεω ενταξει αντε συνενοησου τωρα...
Γιαυτο απευθυνομαι εδω επειδη καποιοι απο εσας βλεπω οτι εχετε αυτη την εμπειρια με τα προιοντα που προτεινετε...αλλιως δε θα τα προτεινατε...

με το car audio δεν εχω εμπειρια και καποιο υποβαθρο. γνωριζω καποια απο τα βασικα πραγματα αλλα επειδη παιζω μουσικη σαν δευτερο επαγγελμα και εχω ασχοληθει με ηχο και μηχανηματα γενικοτερα καταλαβαινω καποια πραγματα.

εν παση περισπτωση επειδη εχω φαει καφτρα δε θελω να παω σε καποιον να του δωσω 50-100 ευρω εργασια για κατι που μπορω να κανω και εγω μεσα σε λιγη ωρα και μαλιστα για κατι που ξερω και ειμαι σιγουρος οτι μπορω να το κανω.

Ρωτησα καποια πραγματα τα οποια ηταν και τα μονα πιστευω που μου ελειπαν για να ξερω στην περιπτωση μου...
Καταγράφηκε
Ιούνιος 04, 2011, 09:42:49 μμ
Ηλεκτρονικός
Σε καταλαβαίνω απόλυτα!

Επειδή εγώ δε γνωρίζω πρόσωπα, αλλά ένα "προφίλ" πρέπει να προσανατολιστώ για το τι απάντηση θα δώσω.

Δες τώρα ένα λεπτό σημείο: αν εγώ κάνω λάθος και αντί από τα 0,4 βολτ πρέπει να κινηθείς προς τα 8 βολτ στη ρύθμιση του gain/level, σου τινάζω ή δε σου τινάζω τα ηχεία στον αέρα?  8) ;) Ο εγκαταστάτης ίσως να μη γνωρίζει τα 170 (λαλακία του!), αλλά θα σε χρεώσει 0,5 ευρώ για να στρίψει το κουμπάκι κατάλληλα και θα σου χρεώσει και άλλα 49,5€ ή 99,5€ επειδή γνωρίζει ποιό κουμπάκι να στρίψει!...

Anyway, ελπίζω να σου έδωσα μία αδρή εικόνα για το πως πρέπει να κάνεις τη ρύθμιση του gain (έχει συζητηθεί πολλές φορές στο φόρουμ, με αναζήτηση θα το βρεις σίγουρα και με πολλές περισσότερες λεπτομέρειες από αυτές που σου έδωσα). Αν θέλεις, αρχικά θέτεις τη βελόνα του gain/level στο μέσο της διαδρομής (ανάμεσα σε 0,4-8) και κινείσαι λίγο αριοστερά ή λίγο δεξιά για να δεις προς ποιά κατεύθυνση αναιβαίνει η ένταση. Όταν το βρεις, συνεχίζεις να ανεβάζεις μέχρι να αντιληφθείς έντονη παραμόρφωση του ήχου. Σε εκείνο το σημείο, γυρίζεις το ποτενσιόμετρο ένα κλικ πίσω και είσαι έτοιμος! Ενδέχεται να μην φτάσεις ποτέ αυτό το σημείο, δλδ να μην ακούσεις τίποτε το "ανώμαλο" στον ήχο, μην παραξενευτείς: απλά, το output της πηγής ταίριαξε με το input του ενισχυτή (ιδανική περίπτωση!).
Καταγράφηκε

Ιούνιος 04, 2011, 11:08:53 μμ
Αρχάριος
*
ναι και εγω αυτο σκεφτηκα να κανω. να βαλω το gain στην μεση...
θα επανελθω συντομα οταν τα στησω και τα ρυθμισω...ευχαριστω για την βοηθεια...
Καταγράφηκε
Ιούλιος 15, 2011, 08:51:38 πμ
Αρχάριος
*
Καλησπέρα και πάλι .
Υστερα απο λίγο καιρο λοιπον έστησα αξιοπρεπές το συστημά μου επιτέλους!

μπροστα ηχεία: pioneet ts-e170ci να οδηγούνται απο έναν Mosconi One 120.2
πίσω ηχεία ομοαξονικά της Kicker ισα να ακούγονται και sub Cadence FX250 12" οδηγούμενα απο έναν γεφυρωμένο 4καναλο Cadence TSX-3005
φύλλα μονωσης της Audio System στις μπροστινές πόρτες
πηγή JVC KW-AVX820
καινούρια καλωδίωση με σωστά καλώδια και ασφάλειες

και τωρα γίνετε μεγάλο θέμα απο πλευράς έντασης και ποιότητας!!!
ο θόρυβος στροφών του κινητήρα χάθηκε πλεόν και το συστημα παιζει τελεια θα έλεγα.
ειμαι πολύ ευχαριστημένος με τα 170 και τον Mosconi. τρομερή αναβάθμιση που σε πάει πραγματικά σε άαααλο σταδιο!

μόνη αναβάθμιση που ίσως γίνει στο μέλλον ειναι ενας μονοκάναλος με ενα καλο sub.

ευχαριστώ πολύ όλους όσους βοήθησαν για το στήσιμο. δεν εχω λόγια....απλά!
Καταγράφηκε
Ιούλιος 15, 2011, 09:03:39 πμ
Καμμένος
ID Number: 1282
Συγχαρητήρια!
Καταγράφηκε

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
για τον χρόνο, την ευγένεια και την συνεργασία σας!
Με εκτίμηση,
Νίκος.

TinyPortal © 2005-2011