• Αρχική
  • Forum
  • Βοήθεια
  • Ημερολόγιο
  • Σύνδεση
Αποστολέας Θέμα: Tutorial ΠΟΛΥΕΣΤΕΡΙΚΑ panels  (Αναγνώστηκε 36057 φορές)
Αύγουστος 21, 2010, 10:02:27 πμ
Κάφτης
**
Status: Αποσυνδεδεμένος
ID Number: 1012
ΛΑΜΙΑ
Μπράβο σου, πραγματικά πολύ ωραία δουλειά!!!!
Καταγράφηκε
Αύγουστος 21, 2010, 10:45:58 πμ
Ηλεκτρονικός
Status: Συνδεδεμένος
ID Number: 76
Βασικά, Λάρισα. Περιστασιακά, Γερμανία, Σαλόνικα, Αθήνα.
Ναι οκ ο τυπάς έχει μυαλό οκ... Άλλα για να κάνεις τέτοια πράγματα θέλεις κ σωστά εργαλεία... Κάτι που δεν μου άρεσε είναι που έβαλε δαχτυλίδι από αλουμίνιο εσωτερικά δλδ για πιο λόγω???? αλλά γούστα είναι αυτά κ τεχνικές του καθένα. 

Το αλουμίνιο είναι 10 φορές πιο αδρανές ακουστικά και άκαμπτο σε σχέση με το ξύλο (καλά για MDF ούτε λόγος, "λάστιχο" είναι...). Όταν πρέπει να εδράσεις στην πόρτα ένα γαϊδούρι γούφερ σαν αυτό το Focal των 2 ωμ που διαχειρίζεται άνετα 200+ RMS, άμα το βιδώσεις πάνω σε ξύλο έχεις χάσει όλο το παιχνίδι (το μπάσο πάει κατασκήνωση και συ αναρωτιέσαι τι έκανες λάθος - μετατροπή ηχητικής ενέργειας σε κινητική = απώλεια στάθμεων). Για τα υπόλοιπα σασί επίσης πολύ μαγκιά του ο τύπος που έφτιαξε και για αυτά δαχτυλίδια από αλουμίνιο. Να αναφέρω ότι υπάρχουν και δαχτυλίδια ηχείων από ατσάλι (βλέπε BRAX)...

Τώρα, στο Ψωροκώσταινα-Ελλάντα που ίσα ίσα την παλεύουμε με τόση ακρίβεια και είμαστε ικανοποιημένοι με mid-range beyma των 50€/τεμάχιο, μιά χαρά είναι και οι MDF ροδέλες (άμα είναι και "χειροποίητες"/σπιτικές-οβάλ κομμένες με τη σέγα, σένια σου λέω, μας βγαίνουν και τσάμπα!). Το beyma ούτως ή άλλως δεν παίζει μπάσο, άρα οι απώλειες είναι σχετικά περιορισμένες. Άντε φτιάξε όμως πάνελ με 4 καθαρά bass/mid-bass με ξυλαράκια και 3στρώσεις πολυεστέρα (μαζί με το τεντόπανο) και βιδωμένο όλο μαζί με 5 βίδες πάνω στον καπλαμά: στην πρώτη γερή μπασιά θα ξηγηθεί κλωτσιά καράτε "Κόκκινος Δράκος" 19 Dan και θα τα πάρεις στο χέρι όλα μαζί για προσάναμμα στο τζάκι που έχεις στο εξοχικό στη Λούτσα...
Καταγράφηκε

Omnes Audio, Canton Pullman // Steg QM 220.2, Steg QM 240.1 // Kenwood, iPod // Maxxima, Brax E-Cap, Dynamat, Brax eXvibration

http://www.youtube.com/watch?v=aUQ1E5jk6m0&feature=c4-overview&list=UUb0o_x5c5p_JPsC7H8AYfbw
Αύγουστος 21, 2010, 04:46:26 μμ
Ηλεκτρονικός
ID Number: 27
Athens
----Εγώ είμαι ο Μέγας Σκύλος----
Ναι οκ ο τυπάς έχει μυαλό οκ... Άλλα για να κάνεις τέτοια πράγματα θέλεις κ σωστά εργαλεία... Κάτι που δεν μου άρεσε είναι που έβαλε δαχτυλίδι από αλουμίνιο εσωτερικά δλδ για πιο λόγω???? αλλά γούστα είναι αυτά κ τεχνικές του καθένα. 

Το αλουμίνιο είναι 10 φορές πιο αδρανές ακουστικά και άκαμπτο σε σχέση με το ξύλο (καλά για MDF ούτε λόγος, "λάστιχο" είναι...). Όταν πρέπει να εδράσεις στην πόρτα ένα γαϊδούρι γούφερ σαν αυτό το Focal των 2 ωμ που διαχειρίζεται άνετα 200+ RMS, άμα το βιδώσεις πάνω σε ξύλο έχεις χάσει όλο το παιχνίδι (το μπάσο πάει κατασκήνωση και συ αναρωτιέσαι τι έκανες λάθος - μετατροπή ηχητικής ενέργειας σε κινητική = απώλεια στάθμεων). Για τα υπόλοιπα σασί επίσης πολύ μαγκιά του ο τύπος που έφτιαξε και για αυτά δαχτυλίδια από αλουμίνιο. Να αναφέρω ότι υπάρχουν και δαχτυλίδια ηχείων από ατσάλι (βλέπε BRAX)...

Τώρα, στο Ψωροκώσταινα-Ελλάντα που ίσα ίσα την παλεύουμε με τόση ακρίβεια και είμαστε ικανοποιημένοι με mid-range beyma των 50€/τεμάχιο, μιά χαρά είναι και οι MDF ροδέλες (άμα είναι και "χειροποίητες"/σπιτικές-οβάλ κομμένες με τη σέγα, σένια σου λέω, μας βγαίνουν και τσάμπα!). Το beyma ούτως ή άλλως δεν παίζει μπάσο, άρα οι απώλειες είναι σχετικά περιορισμένες. Άντε φτιάξε όμως πάνελ με 4 καθαρά bass/mid-bass με ξυλαράκια και 3στρώσεις πολυεστέρα (μαζί με το τεντόπανο) και βιδωμένο όλο μαζί με 5 βίδες πάνω στον καπλαμά: στην πρώτη γερή μπασιά θα ξηγηθεί κλωτσιά καράτε "Κόκκινος Δράκος" 19 Dan και θα τα πάρεις στο χέρι όλα μαζί για προσάναμμα στο τζάκι που έχεις στο εξοχικό στη Λούτσα...

Για αυτό δεν θα πάει μπροστά αυτός ο τόπος.... Μια ζωή μεσαίωνας!
Καταγράφηκε

Σεπτέμβριος 12, 2010, 04:41:41 μμ
Κάφτης
**
ID Number: 55
Λοιπον ειπα να ρωτησω εδω.. εστω οτι εχουμε πανελ ντυμενα με δερματινη και θελουμε να αλλαξουμε χρωμα, τι κανουμε?? υπαρχει και τροπος να βαφτουνε? και αν ναι, αντεχει η βαφη?? ρωταω για βαψιμο επειδη το να βγαλεις την παλια δερματινη και ολη την κολλα για να βαλεις new ειναι θανατηφορο!!
Καταγράφηκε

Headunit - JVC KW-AVX830
Σεπτέμβριος 12, 2010, 07:05:31 μμ
Administrator
Βοηθός Εγκαταστάτη
ID Number: 1
Θα με βρείτε στο Μπουρνάζι...
S.B.C. Demo Car 159.7 db ''T3 Audio''
Μαλλον θα πρεπει να κανεις τον θανατηφορο τρόπο!!!
Καταγράφηκε

Σεπτέμβριος 12, 2010, 10:00:14 μμ
Αρχικάφτης
ID Number: 1118
N.Ιωνια
Live for nothing.....or die for something...... JR

Ε ναι..........
Καταγράφηκε
Σεπτέμβριος 12, 2010, 10:16:22 μμ
Μαστροχαλαστής
**
ID Number: 1194
Αλιβέρι (Εύβοια) - Δάσος Χαιδαρίου (Αθήνα)
Θάνος
παιδια επειδη θα ηθελα να δοκιμασω και εγω μια κατασκευη μονος μου..μηπωσ εχει καποιος φωτογραφιεσ για εναν πληρη πληρη οδηγο....απο την πολυεστερικη βαση μεχρι το ντυσιμο βημα βημα? ευχαριστω!
Καταγράφηκε
Σεπτέμβριος 13, 2010, 03:07:12 πμ
Μαστροχαλαστής
**
ID Number: 1398
Athens
Λίγο δύσκολο το κόβω να έχει φτιάξει κάποιος από εδώ κάτι τέτοιο... Αν ψάξεις σε ένα ψαχτίρη θα βρεις απλά κάτι σαν αυτό... http://www.j-body.org/forums/read.php?f=45&i=78040&t=74970&p=1  δεν είναι ότι καλύτερο απλά παίρνεις μια γενική ιδέα κ μετά πειραματίζεσαι και ρωτάς. καλή προσπάθεια κ καλή αρχή φίλε μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2010, 03:09:54 πμ by corsa_89 » Καταγράφηκε

Σεπτέμβριος 13, 2010, 03:07:49 πμ
Μαστροχαλαστής
**
Athens

+1+1+1
Καταγράφηκε

Σεπτέμβριος 13, 2010, 03:15:49 μμ
Μαστροχαλαστής
**
ID Number: 1194
Αλιβέρι (Εύβοια) - Δάσος Χαιδαρίου (Αθήνα)
Θάνος
Λίγο δύσκολο το κόβω να έχει φτιάξει κάποιος από εδώ κάτι τέτοιο... Αν ψάξεις σε ένα ψαχτίρη θα βρεις απλά κάτι σαν αυτό... http://www.j-body.org/forums/read.php?f=45&i=78040&t=74970&p=1  δεν είναι ότι καλύτερο απλά παίρνεις μια γενική ιδέα κ μετά πειραματίζεσαι και ρωτάς. καλή προσπάθεια κ καλή αρχή φίλε μου.

ευχαριστω πολυ φιλε μου...παντως αυτος πιστευω εκανε πολυ φασαρια για το τιποτα!
Καταγράφηκε
Σεπτέμβριος 13, 2010, 03:18:38 μμ
Μαστροχαλαστής
**
Athens

ευχαριστω πολυ φιλε μου...παντως αυτος πιστευω εκανε πολυ φασαρια για το τιποτα!

όπως το είπες πολύ φασαρία για το τίποτα... Εσύ δεν θα το κάνεις έτσι ενημερωτικά θα βάλεις αλουμινοταινία στο σημείο που θέλεις να βγάλεις το πάνελ για να μπορέσεις να βγάλεις το καλούπι κ μετά πάει λέγοντας...
Καταγράφηκε

Σεπτέμβριος 13, 2010, 03:22:54 μμ
Μαστροχαλαστής
**
ID Number: 1073
οντος φιλε μου πολυ φασαρια για το τπτ!!!!οτι  θελεις εδω ειμαι!!!ειμαι προθυμος να σε βοηθησω!!!
Καταγράφηκε

extreme bass team!!!!
Οκτώβριος 04, 2010, 06:25:37 πμ
Μαστροχαλαστής
**
ID Number: 1561
Eδεσσα
10 χρονια πριν ασχοληθηκα με αερογραφιες,βαφες και επισκευες σε πλαστικα σε μοτοσυκλετες και υποχρεωτικα εμαθα την δουλεια του φανοποιου εντελως μονος!βεβαια αυτη τη στιγμη δεν ασχολουμε με αυτο αλλα βλεποντας το θεμα μπορω να πω μου ανοιξε η ορεξη.η ειρωνια ειναι οτι περισι που αγορασα το καινουριο μου αμαξι (skoda octavia 1.4tsi)εβαλα σε καθε πορτα απο 3 οχταρια και μια κορνα με door panel που ομως τα αγορασα!βεβαια δεν ασχοληθηκα να μαθω και πως φτιαχνοντε.τωρα ομωςςς!οποιος χρειαστει καποια βοηθεια εδω ειμαι ενοείτε δωρεαν.
Καταγράφηκε
Οκτώβριος 06, 2010, 04:32:47 πμ
Μαστροχαλαστής
**
Eδεσσα
μπορει να πει καποιος τις ροδελες τις mdf που βιδωνουν πανω τα ηχεια ποσο τις πουλανε?εχω σκοπο να φτιαξω για εμενα και για οποιο μελος του club θα θελησει μελοντικα να του στειλω σε τιμη ξυλου.μονο το ξυλο και τα μεταφορικα θα χρεωσω για να προσφερω και εγω κατι στα μελη του club!
Καταγράφηκε
Οκτώβριος 06, 2010, 08:32:22 πμ
Mod @ Street Bass Club
Καμμένος
ID Number: 1001
Γλυφάδα
You'll Never Walk Alone
Ναι παιδιά ήθελα να το πώ και εγώ επειδή ο ξυλουργος που πήγα δε πολυένιωθε τι ζητάω μπορεί κάποιος να ανεβάσει 2-3 σχεδιαγράμματα για ροδέλες και κόρνες;
Καταγράφηκε

Head Unit: Pioneer DEH 80PRS || Speakers and Tweeters Amplifier: 2 x Hifonics Generation X3 Colossus || Bass Amplifier: Zenon 8.5kW Low Voltage Competition Class D Monoblock || Tweeters: 10 x Digital Designs B2 || Midrange Speakers: 20 x 8" Digital Designs VO-M8 || Subwoofers: 2 x Digital Designs 9518i walled || Alternator: Mechman 320A universal || Batteries: 900AH of power || Alarm: Python 5303P

Μεμβράνες αντηλιακές-ασφαλείας αυτοκινήτου & κτηρίων.
Μεμβράνες προστασίας αμαξώματος.
Μεμβράνη Carbon 3D ανάγλυφη
www.madico.gr
Οκτώβριος 06, 2010, 08:43:27 πμ
Μαστροχαλαστής
**
Eδεσσα
http://www.youtube.com/watch?v=26s36GHNCWc   μπες και δες!
Καταγράφηκε
Οκτώβριος 06, 2010, 10:19:13 πμ
Mod @ Street Bass Club
Καμμένος
Γλυφάδα
You'll Never Walk Alone
Ωραίος :D
Καταγράφηκε

Head Unit: Pioneer DEH 80PRS || Speakers and Tweeters Amplifier: 2 x Hifonics Generation X3 Colossus || Bass Amplifier: Zenon 8.5kW Low Voltage Competition Class D Monoblock || Tweeters: 10 x Digital Designs B2 || Midrange Speakers: 20 x 8" Digital Designs VO-M8 || Subwoofers: 2 x Digital Designs 9518i walled || Alternator: Mechman 320A universal || Batteries: 900AH of power || Alarm: Python 5303P

www.madico.gr
Οκτώβριος 06, 2010, 01:57:00 μμ
Μαστροχαλαστής
**
ID Number: 1394
ωραιος ;)
Καταγράφηκε
Οκτώβριος 06, 2010, 04:29:56 μμ
Μαστροχαλαστής
**
Athens
Παιδιά γιατί δεν πηγαίνετε σε κάποιο κατάστημα που φτιάχνει πανελ για να πάρετε της ροδέλες... Συν αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί να πάει να αγοράσει ένα "ρούτερ" και να κόβει μόνος του της ροδέλες και ότι άλλο γουστάρει όπως δείχνει στο βίντεο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2010, 04:33:30 μμ by corsa_89 » Καταγράφηκε

Οκτώβριος 06, 2010, 10:34:12 μμ
Mod @ Street Bass Club
Καμμένος
Γλυφάδα
You'll Never Walk Alone
Γιατί εγώ προσωπικά πήγα σε 2 μαγαζιά στα Χανιά και μου παν οτι δεν πωλούνται οι ροδέλες... Είναι για δική τους χρήση!!! ΒΓΑΛΕ ΑΚΡΗ!

Οκ πάσο λέω...
Καταγράφηκε

www.madico.gr
Οκτώβριος 06, 2010, 11:09:30 μμ
Μαστροχαλαστής
**
Eδεσσα
και εγω γιαυτο δεν ψαχνω να αγορασω γιατι ξερω τι παιζει αλλα μετα απο ψαξιμο βρησκω πως γιναιτε το καθε τι οπως παραπανω με το βιντεο και δεν το κραταω και καλα μυστικο.εξαλου το κλαμπ ειναι για να βοηθαει ο ενας τον αλλον.
Καταγράφηκε
Δεκέμβριος 12, 2010, 09:21:21 μμ
Αρχικάφτης
ID Number: 264
Αιγιο-Πατρα
Fiat Grande Punto Dead Audio
Καλούπια (ροδέλες) μπορείς να παραγγείλεις σε ξυλουργο να σου φτιάξει. Δε θα σου πάρει πολλά. Για 2 κατασκευές για τα οβάλ μου που ήθελα να τα σηκώσω μου πήρε 10 η 15 € δε θυμάμαι ακριβώς γιατί είχα παραγγείλει και το κουτι του σαμπ...
Και πάνω στη μεγάλη τάβλα μου θα πάρεις (συγκεκριμένα για εταζέρα) θα κολλήσεις μικρά κομματάκια ξύλο εκεί που θες θα στερεώσεις τις ροδέλες πάνω, θα περάσεις πανί κλπ κλπ κλπ κλπ
Ξεκινησα και εγω την κατασκευη για τα 10" και θελω μια διευκρινιση για αρχη.
Οταν θα στροσω το πανι επανω στις ροδελες τι πανι ειναι αυτο ειδικο για πολυεστερα η ενα οποιοδηποτε ελαστικο πανι?
Καταγράφηκε

Pionner DEH-7000ub                        
Amp ACTIVE POWER AP-2600
Ηχεια 2+2 Ground Zero GZCW 10"
Κορνες 2xDD VO Series B2
Sub Amp Helix SPXL
Sub  2X FX15D4
3x Exide Maxxima 900DC
Og FormulaX (big3)
Δεκέμβριος 12, 2010, 09:58:00 μμ
Μαστροχαλαστής
**
Athens
Ένα ελαστικό πανί είναι και όχι πολύ χοντρό για να μπορεί να φιλήσει καλά πάνω στις ροδέλες όσο πιο καλά μπορεί. "τέλεια εφαρμογή"
Καταγράφηκε

Δεκέμβριος 21, 2010, 03:05:26 μμ
Μαστροχαλαστής
**
ID Number: 1394
παιδια ενα link που βρικα στο νετ σχετικα με την κατασκευη κουτας
http://www.gadrivers.net/~dwicker/fiberglass.html
Καταγράφηκε
Φεβρουάριος 27, 2011, 02:03:43 πμ
Αρχικάφτης
ID Number: 264
Αιγιο-Πατρα
Fiat Grande Punto Dead Audio
Μιας και έχω ανοίξει αυτό το θέμα και μόλις έφτιαξα και εγώ επιτέλους τα πρώτα μου "πανελακια" οφείλω να σας δείξω αναλυτικά και με φωτό τα βήματα που έκανα.
Ενημερωτικά και μονο θα πω ότι θέλουν τρελή δουλειά εμενα μου πήραν μια εβδομάδα και θα στοιχίσουν αρκετά τα υλικά οποτε οποιος το κάνει είναι για την ευχαρίστηση του και γιατί απλά μπορεί η θέλει να προσπαθήσει.Αλλιώς φτιάξτε τα σε αυτούς που ξέρουν μικρή η χρηματική διαφορα.

Ξεκινάμε με τα υλικά που χρειάστηκα:   
4 κιλά πολυεστέρα με τον διαλυτη τους
Αρκετό "υαλοπιλιμα"
ξυλα MDF 16mm για τις ροδέλες
Πινέλα(4-5)
Βίδες ξυλόκολλα
Ένα κομμάτι ελαστικό ύφασμα
Συρραπτικό
Alouminotainia η χαρτοταινία
Σιδηρόστοκο
Δερμάτινη και Βενζινόκολλα

Στην συνεχεια κάνουμε τον πάτο εκεί δηλαδή που θα εφαρμόσει το panel με την πόρτα,οπτέ κάνουμε το καλούπι αφού πρώτα περάσουμε την πόρτα με χαρτοταινία για να μην την καταστρέψουμε από τον πολυεστέρα

Αφού στεγνώσει μετά από 24 ώρες και γενικά οπτέ βάζουμε πολυεστέρα θα πρέπει να τον αφήσουμε να σκληρύνει 24 ώρες κόβουμε το γύρο περίσσευμα με τροχό και βλέπουμε εάν εφαρμόζει καλά στην πόρτα.Ξέχασα να πω ότι το πάχος του εξαρτάται από τα ποσα φυλα
"υαλοπιλιμα" θα βάλουμε εγώ έβαλα περίπου 3 στώσεις

μετά παίρνουμε πάλι το τροχό και αφού έχουμε σημείωση με μαρκαδόρο το ακριβές σχήμα που θέλουμε να έχει το panel στις άκρες του κόβουμε σιγά σιγά με λεπτομέρεια.

συνεχεια φτιάχνουμε τις ξύλινες ροδέλες απλές με την sega η διαφορα με τα δαχτυλίδια είναι ότι το ηχείο θα πατάει λίγο έχω και δεν θα είναι χώτο.Στην δικη μου περίπτωση χώτο δεν με έπαιρνε με την καμια.Η φωτό έχει και τον φίλο μου τον Bruce που μου έκανε την καλύτερη παρέα όσο έφτιαχνα τα panel

Επόμενο βήμα με πολύ προσοχή τοποθετούμε τις ροδέλες στον πάτο με πολύ προσοχή!! και αφού κάνουμε συνέχει test με την πόρτα επάνω στο αμάξι για να δούμε μέχρι που θα φτάσει το panel και να κλείνει η πόρτα κανονικά,να ανοίγει το ντουλαπάκι και να μαςπαίρνει σε βάθος για τα ηχεία

Στην συνεχεια σειρά και πάλι ο πολυεστέρας.Παίρνουμε το ελαστικό ύφασμα και με το συρραπτικό το τεντώνουμε όσο παίρνει και το καρφώνουμε επάνω στο panel με τις ροδέλες ώστε να πάρει το τελικό σχήμα.Μετά ποτίζουμε όλο το ύφασμα με πολυεστέρα και το αφήνουμε να στεγνώσει

Αφού στεγνώσει την άλλη μέρα κάνουμε μια πρόχειρη δοκιμη για να δούμε πως ταιριάζει στην πόρτα και εάν έχει μερικά κενά η είναι στραβό έχουμε το περιθώριο να το ισιώσουμε αφού στο επόμενο βήμα θα βιδωθεί επάνω στην πόρτα και θα ενισχυθεί με 2 χερια υαλοπιλιμα

Συνεχίζουμε όπως είπα και πριν με το τελευταίο χέρι "πoλυεστερα" για extra ενισχύσει μονο που αυτή την φορα θα καλύψουμε με σακούλες την πόρτα θα βιδώσουμε γερά το panel επάνω να μην έχει καθόλου κενά και θα ρίξουμε 2 στρώσεις τουλάχιστον "πολυστερα"με "υαλοπιλιμα"

λίγο πριν το τέλος τώρα καθαρίζουμε με το τροχό η καλύτερα με μια "σιρματοβουpτσα" γύρο γύρο το panel για να γίνει λείο και καλοσχηματισμένο και το περνάμε full με στόκο και τρίψιμο με χοντρό γυαλόχαρτο η ntoukoxarto μιας και θα μπει η δερμάτινη δεν θέλουμε λεπτομέρειες

τελευταίο βήμα πέρασμα την δερμάτινη αφού βάλουμε ισχυρή βενζινόκολλα και την τεντώσουμε καλά είμαστε έτοιμοι για καθάρισμα πόρτας panel και τοποθέτηση

ΤΈΛΟΣ ελπίζω να σας αρέσουν είναι η πρώτη μου δουλειά με πολυεστέρα είμαι υπέρ ευχαριστημένος.
Περισσότερες λεπτομέρειες σε λίγο στο άλλο θέμα που θα γράψω της παρουσίασης του καινούργιου μου setup.A τα panel είναι 2+2 για 10".
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2011, 02:09:23 πμ by Fiben » Καταγράφηκε

Pionner DEH-7000ub                        
Amp ACTIVE POWER AP-2600
Ηχεια 2+2 Ground Zero GZCW 10"
Κορνες 2xDD VO Series B2
Sub Amp Helix SPXL
Sub  2X FX15D4
3x Exide Maxxima 900DC
Og FormulaX (big3)

TinyPortal © 2005-2011