• Αρχική
  • Forum
  • Βοήθεια
  • Ημερολόγιο
  • Σύνδεση
Αποστολέας Θέμα: Βελτίωση ήχου  (Αναγνώστηκε 426 φορές)
Ιανουάριος 16, 2019, 05:38:14 μμ
Αρχάριος
*
Status: Αποσυνδεδεμένος
ID Number: 4036
Πειραιάς
Έχω ένα saxo και φοράω από πηγή την 80prs έχω φτιάξει panel από 2+2 beyma τα βαριά και από μία κόρνα cp21 τα οδηγεί ένας ενισχυτής spl1600. Από sub ένα 12αρι earthquake με έναν ενισχυτή impact stealth..από ρεύματα το μόνο που έχω είναι μηδενικό καλώδιο ρεύματος...Θέλω να το αναβαθμίσω ξεκινώντας αγοράζοντας τα πράγματα..Θέλω να φτιάξω τετράδα σε πόρτα θα αγοράσω αλλά 4 beyma 4 Ohm σκέφτομαι να τα οδηγήσει o cadence zrs-c2  καινούριος 530ευρώ θα τον πάρω θέλω γνώμες για το συγκεκριμένο αν αξίζει και γιατί όχι αν έχετε να προτείνεται κάποιον άλλον μέχρι 600 ευρώ..Για καινούριο πάντα..Συγγνώμη αν σας κούρασα και ευχαριστώ εκ των προτερων .
Καταγράφηκε
Ιανουάριος 16, 2019, 11:01:13 μμ
Ηλεκτρονικός
Status: Συνδεδεμένος
ID Number: 76
Αθήνα
Έχω ένα saxo και φοράω από πηγή την 80prs έχω φτιάξει panel από 2+2 beyma τα βαριά και από μία κόρνα cp21 τα οδηγεί ένας ενισχυτής spl1600. Από sub ένα 12αρι earthquake με έναν ενισχυτή impact stealth..από ρεύματα το μόνο που έχω είναι μηδενικό καλώδιο ρεύματος...Θέλω να το αναβαθμίσω ξεκινώντας αγοράζοντας τα πράγματα..Θέλω να φτιάξω τετράδα σε πόρτα θα αγοράσω αλλά 4 beyma 4 Ohm σκέφτομαι να τα οδηγήσει o cadence zrs-c2  καινούριος 530ευρώ θα τον πάρω θέλω γνώμες για το συγκεκριμένο αν αξίζει και γιατί όχι αν έχετε να προτείνεται κάποιον άλλον μέχρι 600 ευρώ..Για καινούριο πάντα..Συγγνώμη αν σας κούρασα και ευχαριστώ εκ των προτερων .

Με τι ρεύμα θα τον τρέξεις τον C2 στο 1 ωμ που σχεδιάζεις; Με το δυναμάκι του Saxo? Ψώνισες από σβέρκο... Τρίβουν τα χέρια τους οι επισκευαστές από τώρα (στην τελική, κλέφτες θα γίνουν;).

Πάρε ό,τι ενισχυτή θες, χωρίς ρεύμα απλά θα έχεις watt στα χαρτιά και καρβουνιασμένο hardware στην πράξη.
Καταγράφηκε

No audio // Maxxima 900DC, Brax E-Cap, Dynamat, GLADEN AUDIO Aero-Extreme, Brax eXvibration

http://www.youtube.com/watch?v=aUQ1E5jk6m0&feature=c4-overview&list=UUb0o_x5c5p_JPsC7H8AYfbw
Ιανουάριος 17, 2019, 06:10:38 πμ
Αρχάριος
*
Πειραιάς
Εννοείτε ότι πρίν μπει πάνω θα φτιάξω και ρεύμα. Δυναμό μεγαλύτερο και μπαταρία ήχου μία η δύο Ίσως..Όπως είπα θέλω γνώμες για τον συγκεκριμένο η κάτι καλύτερο αν υπάρχει σε αυτά τα χρήματα..Ευχαριστώ πάντως για την πληροφορία σ
Καταγράφηκε
Ιανουάριος 17, 2019, 11:33:29 πμ
Ηλεκτρονικός
Αθήνα
Εκτός από κάποιους highend ευρωπαϊκούς, όλα τα άλλα είναι φασόν κινεζιές (παραγγελιές κάποιου Ελληνα αντιπροσώπου ή αντιγραφές παλαιότερων σχεδίων) ή στην καλύτερη περίπτωση έρχονται από Κορέα μεριά. Αυτό από μόνο του δε λέει κάτι, αλλά καλώς ή κακώς οι ενισχυτές αυτοί δοκιμάζονται σκληρά από την έλλειψη ρεύματος (μάρτυρες οι στοίβες καρβουνιασμένων μηχανημάτων στους επισκευαστές, στο λέω από πρώτο χέρι), καθώς το 1 ωμ (και ακόμη χειρότερα ακόμη πιο χαμηλά) είναι δύσκολο με μηχανήματα αμφίβολης (και πολλές φορές παντελώς άγνωστης) ποιότητας σχεδιασμού, υλικών και κατασκευής σε συνδυασμό με την έλλειψη ρεύματος.

Παράδειγμα: ο C2 βάσει τεχνικών χαρακτηριστικών φοράει 150άρα ασφάλεια, χοντρικά λοιπόν στο 1 ωμ θα απαιτεί περίπου αυτά τα αμπερώρια για να δουλέψει σωστά. Παρενθέτικα να πούμε πως με αυτά τα δεδομένα, η συνολική του απόδοση δεν θα μπορεί να είναι μεγαλύτερη από 1300rms στο τσακίρ κέφι (δλδ 2x650rms @ 1 ohm). Αυτό μεταφράζεται σε τουλάχιστον 100άρι δυναμό και 2 ΚΑΛΕΣ 50άρες μπαταρίες μόνο για τον C2.

Aν στόχος είναι το πέρασμα κάτω απ το σπίτι της κοπελιάς και τσίτες των 30 δευτερολέπτων, ίσως την παλέψει για κάποιες βδομαδούλες ακόμη και με λιγότερα, για σοβαρές και σχετικά ασφαλείς καταστάσεις όμως, απαιτείται πιο βαρβάτο ηλεκτρικό σύστημα. Δεν την ψάχνω καν περί μπάσου...

Αν είσαι διατεθειμένος να κάνει τη σούμα και να βάλεις τόσο βαθιά το χέρι στην τσέπη, προχώρα, εσύ είσαι το αφεντικό. Αν υπάρχει έστω όμως και κάποιο "κενό" στην αλυσίδα του συστήματος, τότε είναι δεδομένος πως κάθε λίγο και λιγάκι θα είσαι με τους ενισχυτές ή/και τα ηχεία παραμάσχαλα στους επισκευαστές.

Παραμένοντας στα 2 ωμ, με "καλοταϊσμένους" ενισχυτές, στα χαρτιά θα έχεις "λιγότερο" νταβαντούρι, στην πράξη όμως ισάξιο και πιο αξιόπιστο από "πεινασμένο" 1 ωμ.  Στην αγορά μπορείς να βρεις πληθώρα πολύ αξιόλογων 2κάναλων με πολύ δυνατά 2 ωμ, σχήμα που θα σε εξυπηρετήσει σε τελική ανάλυση καλύτερα.

Από κει και πέρα, ό,τι γουστάρει ο καθένας, δεν χαλάω το ονειράκι κανενός... :)
Καταγράφηκε

No audio // Maxxima 900DC, Brax E-Cap, Dynamat, GLADEN AUDIO Aero-Extreme, Brax eXvibration

http://www.youtube.com/watch?v=aUQ1E5jk6m0&feature=c4-overview&list=UUb0o_x5c5p_JPsC7H8AYfbw
Ιανουάριος 17, 2019, 01:07:50 μμ
Αρχάριος
*
Πειραιάς
Σε ευχαριστώ πολύ. Ήσουν απολύτως κατατοπιστικός
Καταγράφηκε
Ιανουάριος 17, 2019, 06:10:43 μμ
Μαστροχαλαστής
**
ID Number: 3175
Αθήνα

Τι είναι αυτό το ΝΟ AUDIO φίλε;
Καταγράφηκε
Ιανουάριος 17, 2019, 07:30:36 μμ
Ηλεκτρονικός
Αθήνα
Ό,τι λέει, Αντρέα. No audio. Δεν έχω τίποτα στο αμάξι πλέον. Crisis...
Καταγράφηκε

Ιανουάριος 17, 2019, 09:08:49 μμ
Μαστροχαλαστής
**
ID Number: 3175
Αθήνα
Ό,τι λέει, Αντρέα. No audio. Δεν έχω τίποτα στο αμάξι πλέον. Crisis...

Σιγα λες και σου καινε ρεύμα κάνεις...Αφου ήσουν έτοιμος
Καταγράφηκε

TinyPortal © 2005-2011