• Αρχική
  • Forum
  • Βοήθεια
  • Ημερολόγιο
  • Σύνδεση
Αποστολέας Θέμα: Αναβάθμιση εν'οψει 2019  (Αναγνώστηκε 240 φορές)
Δεκέμβριος 23, 2018, 11:46:52 μμ
Αρχάριος
*
Status: Αποσυνδεδεμένος
ID Number: 4031
Λαμια
Φιλοι καλησπερα σας.

Αυτη τη στιγμη παιζω 4 8αρια 1διπλοπηνο 12αρι κ 2 κορνες με εναν cadence csa 1000.4 και πηγη pioneer s5000bt. Σκεφτομουν για αναβαθμιση σε ενισχυτη για τον hertz ml power 4 η formula fx 200.4 και αφηνω ανοιχτο κ το ενδεχόμενο για setup με 2 ενισχυτες.Καθε γνωμη δεκτή και ευπρόσδεκτη! Τα ηχεια που παιζω ειναι 2trf απλα,2 mtx rtx88, κορνες trf και 12αρι διπλοπηνο spl σε κλειστη κουτα.
Καταγράφηκε
Δεκέμβριος 25, 2018, 02:56:29 μμ
Ηλεκτρονικός
Status: Συνδεδεμένος
ID Number: 76
Αθήνα
Το πρόβλημα σε αυτό το σύστημα δεν είναι απλά ο ενισχυτής, αλλά η γενικότερη αρχιτεκτονική του: 2 ζευγάρια από διαφορετικά 8ιντσα "φωνών" συν ένα (αγνώστων λοιπών στοιχείων) 2πλοπηνικό sub που θα πρέπει να οδηγηθούν από έναν μικρομεσαίο ενισχυτάκο (βάζω και τον Hertz μέσα, πιθανότατα λίγο πιο πάνω τόσο σε ποιότητα κατασκευής, όσο και σε ισχύ μεταξύ των άλλων 2, αλλά η enty level "ψηφιακίλα" αφήνει πολλά περιθώρια για αμφιβολίες...).

ΧΩΡΙΣ να θέλω να σε πικράνω, τον Cadence αυτόν ούτε καν θα το σκεφτόμουν για να οδηγήσω ο,τιδήποτε παραπάνω από 13άρια ή έστω 16άρια ηχεία, ο Formulaξ μου είναι τελείως άγνωστη ποσότητα, αλλά αν πρόκειται για τον ενισχυτή που υποπτεύομαι, δεν πρόκεται σε καμία περίπτωση για αναβάθμιση.

Φυσικά όλα εξαρτώνται από τον προϋπολογισμό σου, αλλά με άλλον έναν μικρομεσαίο ενισχυτή δεν κάνεις και πολλά, ίσως απλά πετάς τα λεφτά σου. Σίγουρα ένας μεγαλύτερος, πιο ικανός 4κάναλος θα ήταν καλύτερη λύση, φυσικά 2 2κάναλοι ακόμη καλύτερα, αλλά και πάλι είναι δικό σου θέμα, όλα εξαρτώνται από τις απαιτήσεις σου και το πόσο μακρυά θες να το πας...
Καταγράφηκε

No audio // Maxxima 900DC, Brax E-Cap, Dynamat, GLADEN AUDIO Aero-Extreme, Brax eXvibration

http://www.youtube.com/watch?v=aUQ1E5jk6m0&feature=c4-overview&list=UUb0o_x5c5p_JPsC7H8AYfbw
Δεκέμβριος 25, 2018, 05:30:43 μμ
Αρχάριος
*
Λαμια
Ο cadence ηταν δωρο οπότε απο το τιποτα κατι ηταν για τοτε που το εστησα. Τα trf ειναι η σειρα spl 120 rms oi κορνες ειναι αυτες http://www.trfaudio.com/ηχεια-twεεter-κορνες/194--trf-t25-21t-tweeter-horn.html και τα mtx αυτα https://www.sonicelectronix.com/item_43799_MTX-Audio-RoadThunder-Mid-Driver-RTX88.html και το sub ειναι ενα spl ειναι ενα 2πλοπηνο που το μονο που ξερουμε ειναι οτι ειναι dual 4ohm και 550rms. Η περιορισμενη εμπειρια μου ειναι απο ακουσματα σε ηχεια beyma,cadence,18teen και hertz. Στο δικο μου αυτι τα 18teen και τα hertz ειναι κουφετο,απο beyma μακρια,πολυ βαβουρα για τα γουστα μου. Το συστημα που σκεφτομαι ειναι μια τετραδα με 2 κορνες και να προσθεσω 1+1 στις πορτες η να παιξω 2+1 εταζερα και παλι 2+1 στις πορτες και μεχρι εκει. Ψαχνομαι για κατι απλο,καλο και σχετικα δυνατο. Max 6 8αρια συνολο σε συνδυασμο με 3-4 κορνες και ενα sub αξιοπρεπες να ακολουθει.
Καταγράφηκε
Δεκέμβριος 26, 2018, 01:07:16 πμ
Ηλεκτρονικός
Αθήνα
Συνεχίζεις να πελαγοδρομείς με τεχνικά στοιχεία πρόσληψης ισχύος και άλλα αδιάφορα, ενώ πιο πολύ θα έπρεπε να σε απασχολούν ζητήματα όπως η συνδεσμολογία των ηχείων (και οι συνολικές αντιστάσεις που προκύπτουν από αυτή) και οι αποκοπές των 8ιντσων πχ.

Στα γρήγορα, ότι ηχεία και να βάλεις ανά κανάλι, φρόντισε να είναι ίδια, μην κάνεις κοκτέιλ με διαφορετικές μάρκες/τύπους.
Το sub σου ως 4+4 ωμ μπορεί να παίξει μόνο σε συνδεσμολογία εν σειρά σε γεφυρωμένο στερεοφωνικό ενισχυτή.

Αυτά ψάξε και όχι τις μάρκες των ηχείων και τα "βατ".
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 26, 2018, 01:15:40 πμ by Navu » Καταγράφηκε

No audio // Maxxima 900DC, Brax E-Cap, Dynamat, GLADEN AUDIO Aero-Extreme, Brax eXvibration

http://www.youtube.com/watch?v=aUQ1E5jk6m0&feature=c4-overview&list=UUb0o_x5c5p_JPsC7H8AYfbw
Δεκέμβριος 26, 2018, 05:53:43 μμ
Αρχάριος
*
Λαμια
Για να ξεκινησουμε απο τη βαση,τα πράγματα που εχω τωτα ειναι μαζωματα απο δω κ απο κει συνήθως μηδενικου κοστολογιου μιας κ δεν ειχα σοβαρό σκοπο να ασχηθω με ήχο αλλα αφου ξεκινησα ειπα να συνεχισω με κατι καλυτερο. Ξεκινησα με μια πηγή που θεωρητικα και βασει specs φαίνεται της προκοπης. Απο 'κει κ περα ψαχβοντας καταλαβα οτι ενας 4καναλος δυνατος δεν ειναι αυτο που ψαχνω αλλα περισσοτερο 2 δυκαναλους. Απο 'κει κ περα χρειαζομαι καλωδιωση μεγαλυτερη( 2 η 0) και ισως μια μπαταρία μεγαλύτερη,σκεψη για δυναμο κλπ δεν υπάρχει.Το θεμα ειναι οτι λογω απειριας στον ηχο ψαχνω για δοκιμασμένες λυσεις μιας και το setup πξυ σκέφτομαι δεν ειναι κατι extreme θεωρω.Απο 'κει κ περα εχω την εξης απορια,γιατι πρεπει να δουλεψω το sub σε σειρα κ οχι παράλληλα στα 2οhm οπως κ το εχω?
Καταγράφηκε
Δεκέμβριος 26, 2018, 06:19:29 μμ
Ηλεκτρονικός
Αθήνα
Για να ξεκινησουμε απο τη βαση,τα πράγματα που εχω τωτα ειναι μαζωματα απο δω κ απο κει συνήθως μηδενικου κοστολογιου μιας κ δεν ειχα σοβαρό σκοπο να ασχηθω με ήχο αλλα αφου ξεκινησα ειπα να συνεχισω με κατι καλυτερο. Ξεκινησα με μια πηγή που θεωρητικα και βασει specs φαίνεται της προκοπης. Απο 'κει κ περα ψαχβοντας καταλαβα οτι ενας 4καναλος δυνατος δεν ειναι αυτο που ψαχνω αλλα περισσοτερο 2 δυκαναλους. Απο 'κει κ περα χρειαζομαι καλωδιωση μεγαλυτερη( 2 η 0) και ισως μια μπαταρία μεγαλύτερη,σκεψη για δυναμο κλπ δεν υπάρχει.Το θεμα ειναι οτι λογω απειριας στον ηχο ψαχνω για δοκιμασμένες λυσεις μιας και το setup πξυ σκέφτομαι δεν ειναι κατι extreme θεωρω.Απο 'κει κ περα εχω την εξης απορια,γιατι πρεπει να δουλεψω το sub σε σειρα κ οχι παράλληλα στα 2οhm οπως κ το εχω?

Γιατί ο γεφυρωμένος στερεοφωνικός ενισχυτής "βλέπει" 1 ωμ στους ακροδέκτες του (2ωμ των πηνίων του σαμπ ΣΥΝ 2 ωμ που είναι ήδη λόγω γεφύρωσης = 1 ωμ), κάτι που στο 90% των περιπτώσεων σημαίνει καρβούνιασμα του ενισχυτή με μαθηματική ακρίβεια. Ελάχιστοι είναι οι 2κάναλοι, πόσο δε μάλλον 4κάναλοι, που αντέχουν επισήμως 1 ωμ.

Ένας Θεός ξέρει πως ακόμα δεν παρέδωσε πνεύμα ο Cadencάκος...
Καταγράφηκε

Δεκέμβριος 26, 2018, 10:51:20 μμ
Αρχάριος
*
Λαμια
Και να σκεφτεις οτι ο συγκεκριμενος cadence επαιζε για χρονια το συγκεκριμενο sub γεφυρομενο. Απο 'κει κ περα τι προτασεις για αναβαθμιση υπαρχουν μεχρι ενα budget 4-5 κατοσταρικα(ενισχυτες μονο)?
Καταγράφηκε
Δεκέμβριος 27, 2018, 11:24:38 πμ
Team Mcintosh Greece
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
ID Number: 1344
Αθήνα
Alarm Engineer
Χωρίς να γνωρίζω ποιο είναι το ταβάνι σου και που θες να φράσεις , θα προτείνω δυο τρεια βασικά στοιχεία που πρέπει να ακολουθήσεις και σου πρότεινε και ο Ερνέστος παραπάνω , πρόσεχε τις ωμικοτητες για να μην ζορίσεις τον ενισχυτή , ίδια μοντέλα σε ηχεία , σχετικά καλά ρεύματα και όσο ποιο χοντρά καλώδια τροφοδοσίας μπορείς .
Καταγράφηκε
Δεκέμβριος 30, 2018, 08:49:52 μμ
Αρχάριος
*
Λαμια
Λοιπον μετα απο ελαφρυ ψαξιμο κατεληξα στα εξης:  θα συνδυασω faital pro 8αρια 4αδα με hertz κορνες st44 με ενισχυτη active power 2600 και το sub με εναν soundstream tn 1.1200d. Γνωμες φιλοι συμφορουμιτες?
Καταγράφηκε
Ιανουάριος 02, 2019, 01:13:15 μμ
Team Mcintosh Greece
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
ID Number: 1344
Αθήνα
Alarm Engineer
Καλημέρα και καλή χρόνια , δεν ξέρω με ποια λογική έφτασες σε αυτά που έβαλες παραπάνω ...
Λες στην αρχή ότι σου αρέσουν τα 18teen και βλέπω ότι καταλήγεις σε κάποια , φαιταλ , μαιταλ ... τα πρώτα παγκόσμιος γνωστά και αποδεκτά και τα δευτερα ;;;
Λες για ενισχυτή active power , ποσά χρόνια έχει να έρθει καινούριο μηχάνημα απο αυτή την εταιρία στην Ελλάδα ξερεις ;
Νομίζω ότι μπορείς να βρεις καλύτερα και ποιο αξιόλογα πράγματα αρκεί να ψαχτείς σωστά και να μην παραμυθιάζεσαι απο τα βατ και αυτά που μπορεί να σου λένε για να πουλήσουν
Καταγράφηκε

TinyPortal © 2005-2011