• Αρχική
  • Forum
  • Βοήθεια
  • Ημερολόγιο
  • Σύνδεση
Αποστολέας Θέμα: audio system twisted f2 280  (Αναγνώστηκε 365 φορές)
Δεκέμβριος 09, 2018, 09:48:48 μμ
Σκαλιστήρι
*
Status: Αποσυνδεδεμένος
ID Number: 3867
Άνω Λιόσια Αττικής
καλησπέρα!τον ξεθαψα απο την αποθηκη του θειου μου.
λεει τιποτα;σκεφτομαι να του αγορασω ενα kicker 12αρι τετράγωνο για παρεα.
η δυο 10αρακια τα ιδια της kicker
Καταγράφηκε
Δεκέμβριος 09, 2018, 11:04:12 μμ
Σκαλιστήρι
*
Άνω Λιόσια Αττικής
Στα ποσά ohm μπορώ να τον τρέξω και κατά συνέπεια τι ωμικοτητας sub να διαλέξω.ειτε σε 1 ηχείο είται σε 2 είται σε κάποιο 2πεινικο 2×;
Καταγράφηκε
Δεκέμβριος 10, 2018, 01:49:43 πμ
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
ID Number: 38
Ευβοια
Team StreetBassClub
αυτος ειναι?
https://www.amp-performance.de/en/646-Audio-System-Twister-F2-280.html

αν ναι με ενα μεγαφωνο dual 2,συνδεδεμενο σε σειρα τα πηνεια για να παει στα 4Ωhm,
η ενα μεγαφωνο με ενα πηνειο στα 4Ωhm
και γεφυρωμενα τα καναλια θα παιξει καλα.
Καταγράφηκε

www.NissanClub.gr      Zio 4ever alive...
Car Audio Experience
Δεκέμβριος 10, 2018, 08:12:35 πμ
Σκαλιστήρι
*
Άνω Λιόσια Αττικής
Ναι αυτός είναι.ωραια και πως θα τον συνδέσω;από μπροστά έρχεται ένα 4ag με 70A ασφάλεια, και πάει απευθείας σε έναν phase rs4,με 90A ασφάλεια και ο audio system έχει πάνω 40A ασφαλεια.
Να το σπάσω σε 2 4αρια με διανομέα καί με τι ασφάλειες στον κάθε ένα;μιας και μου έχει παρισεψει 4αρι.
Η πρέπει να το σπάσω σε 2 × 8ag;
Καταγράφηκε
Δεκέμβριος 10, 2018, 10:58:32 πμ
Team Mcintosh Greece
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
Status: Συνδεδεμένος
ID Number: 1344
Αθήνα
Alarm Engineer
Σπάσε το 4αρι αφού το έχεις , τόσοι και τόσοι αυτό κάνουν και βάλε για ασφαλειες κοντινές σε αυτές που έχουν οι ενισχυτές σου .
Όπως σωστά είπε ο Ανδρέας ποιο πάνω βάλε ότι θέα αρκεί να προκύπτει τελική  αντίσταση 4ωμ σε αυτό που θα βλέπει στην γέφυρα του ο ενισχυτής .
Καταγράφηκε
Δεκέμβριος 10, 2018, 04:49:01 μμ
Σκαλιστήρι
*
Άνω Λιόσια Αττικής
Ευχαριστώ να'στε καλά.αλλα με το που τον έβαλα στο ρεύμα άναψε κατευθείαν protection και ούτε το fan δεν γυρναει.καμια ιδέα; η να τον πάω σε κάποιον για έλεγχο;εσωτερικά φένονται όλα καλα και καθαρά.και χωρίς ηχείο πάνω και rca τα ίδια.
Καταγράφηκε
Δεκέμβριος 10, 2018, 05:24:56 μμ
Team Mcintosh Greece
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
Αθήνα
Alarm Engineer
Απο το νετ διάγνωση δεν γίνεται , πήγαινε τον σε έναν τεχνικό και βέβαια ρώτησε το κόστος επισκευής για να δεις εάν σε συμφέρει ..
Καταγράφηκε
Δεκέμβριος 10, 2018, 05:44:13 μμ
Σκαλιστήρι
*
Άνω Λιόσια Αττικής
Μέχρι πόσα με συμφέρει όμως;μέχρι 40-60;γιατί μάλλον με κάνα 100αρι περνώ κάτι αντίστοιχο;καλά το σκέφτομαι;
Καταγράφηκε
Δεκέμβριος 10, 2018, 08:03:51 μμ
Team Mcintosh Greece
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
Αθήνα
Alarm Engineer
Αυτό εσυ θα το κρίνεις και η τσέπη σου .
Καταγράφηκε
Δεκέμβριος 16, 2018, 02:50:33 μμ
Σκαλιστήρι
*
Άνω Λιόσια Αττικής
το λοιπον.35 ευρω η επισκευη.χωρις να ξερω τιποτα παραπανω.δινω 35 και ο ενισχυτης ξαναδουλευει.τωρα σχετικα με την αντισταση που θα βλεπει πρεπει αναγκαστικα μονο 4ohm συνθετη;με 2 τι μπορει να πάθει δηλ.περα απο τη ζεστη και την παραμόρφωση;
Καταγράφηκε
Δεκέμβριος 18, 2018, 12:13:35 μμ
Σκαλιστήρι
*
Άνω Λιόσια Αττικής
για να μην υπάρχουν ημιτελή νήματα στο forum:
πηρα τον ενισχυτή μου με αλλαγμενη ΜΟΝΟ  την ασφαλειοθηκη του.και μια διοδο.μου τν πιασανε λιγο.τες πα.στα καλα τωρα.
τον πεταω πανω κουμπωνω και το mtx και το gain στη μεση και ως δια μαγειας ακουω καλο στακατο μπασο με πολυ λιγο ουρα στα ραπ κομμάτια με καλουτσικο ελεγχο απο μια κουτα 100 λιτρων με 1 τρυπα 10×30 cm ωραια.ξετρελαθηκα!να θυμησω το sub(mtx thunter 4000 με ενα μαγνητη μια σταλια και με λάστιχο πολυ μικρο για sub) ρυθμισα και λιγο πιο σωστα και να το!σχεδον αυτο που ηθελα για συνοδεία των audison prima!λιγο πιο σφιχτό δε θα έλεγα οχι.ολο αυτο για κανα μισαωρο...μετα κατι περιεργοι θόρυβοι οχι ομως απο τα μεγάφωνα.ανοιγω πισω και η κούτα σχεδον καταστράφηκε!φούσκωσε ξεχυλωσε τελειως απο παντου χανει και ξεφυσαει...????...????????ολα καλα δηλ.τι καλα,τρικαλα!απλος θελω μια κουτιτσα.
ευχαριστω ολους που με κανατε τουλαχιστων να πειραματιστω για το καλύτερο αποτελεσμα και το καλυτερο ταίριασμα των υπαρχόντων εργαλειων χωρις περιττά εξοδα.ειμαι τρισχαρουμενος με το αποτελεσμα.τελικα ηθελε wattακια το άτιμο!
Καταγράφηκε
Δεκέμβριος 18, 2018, 03:28:50 μμ
Team Mcintosh Greece
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
Αθήνα
Alarm Engineer
Μην βλέπεις τι σου άλλαξε , αλλά πόση ώρα μπορεί να ασχολήθηκε για να στον επισκευάσει , μπορεί να σου άλλαζε μόνο μια αντίσταση με κόστος κάποια λεπτά του ευρώ , αλλά να έκανε μια ολόκληρη μέρα να βρει την βλάβη ...
Σε κάθε περίπτωση η γνώση και η παροχή πρέπει να πληρώνονται !
Τώρα γι αυτό που λες για λεπτό λάστιχο συνήθως αυτά τα σσμπ έχουν ποιο στακατο μπάσο σε αντίθεση με αυτά που έχουν φαρδύ λάστιχο που έχουν ουρά στο παίξιμο τους .
Καταγράφηκε
Δεκέμβριος 18, 2018, 04:39:33 μμ
Σκαλιστήρι
*
Άνω Λιόσια Αττικής
το θέμα ειναι οτι γουσταρα την ολη φαση του πειραματισμου χωρις εξοδα και επειδη μου αρεσε και το αποτέλεσμα πολυ χωρις να αλλαξω τιποτα δε το σκεφτομαι σαν (πιασοκολιασμα).ισα ισα που δουλεει πλέων απροβληματιστα οπωτε η τέχνη του ανθρωπου μετρισε στο αποτέλεσμα και επρεπε να πληρωθει.και αφου δεν άλλαξε καμια εξοδο η κανα τοροιδη η κανα πυκνωτη για να αλλαξει το χαρακτηρα του ενισχυτη μου ειμαι ο.κ.τωρα που το ξανασκέφτομαι τι περνεις με 30€;μια γρηγορη βολτα στη Χαλκίδα!!!παμε για κουτα τωρα.θα ζητησω βοηθεια μετα τις γιορτες!!καλες γιορτες σε ολους με υγεια!!!
Καταγράφηκε

TinyPortal © 2005-2011