• Αρχική
  • Forum
  • Βοήθεια
  • Ημερολόγιο
  • Σύνδεση
Αποστολέας Θέμα: Προβλημα με 4καναλο  (Αναγνώστηκε 221 φορές)
Σεπτέμβριος 08, 2018, 12:13:56 πμ
Αρχάριος
*
Status: Αποσυνδεδεμένος
ID Number: 4018
Korydallos
Γεια σας...σήμερα καθώς πήγα να αλλάξω την θέση του ενισχυτη μου για τοποθέτηση νέου γουφερ διαπίστωσα ότι κάτι μέσα ακουγόταν μη φυσιολογικό...να πω ότι λεπτά πιο πριν επαιζε κανονικότατα και τα 4 του κανάλια και αρκετά καλά μπορώ να πω χωρίς να μου δώσει δικαίωμα ανησυχίας...λοιπόν για να μην τα πολυλογώ τον άνοιξα και διαπίστωσα ότι έχουν ξεκολλήσει 2 πυκνωτές από τους 6 που έχει..2 στρογγιλοι 4700μf 50v θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας το πως να κινηθω από εδώ και πισο...ευχαριστώ
Καταγράφηκε
Σεπτέμβριος 08, 2018, 02:42:31 πμ
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
Status: Συνδεδεμένος
ID Number: 38
Ευβοια
Team StreetBassClub
μονο αν τον στειλεις σε τεχνικο και τον δει θα ξερεις τι μπορει να γινει.
μηπως τον ειχες βιδωμενο πανω στην κουτα του sub και την ακουσε απο κραδασμους?
Καταγράφηκε

www.NissanClub.gr      Zio 4ever alive...
Car Audio Experience
Σεπτέμβριος 08, 2018, 07:42:33 πμ
Αρχάριος
*
Korydallos
Ετσι ακριβως έγινε...πάντα το έκανα αυτό το λάθος και ακόμα και τώρα το ίδιο θα κάνω γιατί δεν θέλω να βηδωσω τίποτα πάνω στο αυτοκίνητο...
Καταγράφηκε
Σεπτέμβριος 08, 2018, 02:05:32 μμ
Αρχάριος
*
Korydallos
Παρόλο το πρόβλημα που σας ανέφερα σήμερα που τον ξανά συνδεσα παίζει και πραγματικά απορώ πραγματικά για το πως γίνεται αυτό..
Καταγράφηκε
Σεπτέμβριος 08, 2018, 04:10:01 μμ
Αρχάριος
*
ID Number: 3982
Αθηνα
Καλησπερα, καταρχην μην τον βαζεις να παιζει γιατι μπορει να παθει χειροτερη ζημια.. και στη συνεχεια γρηγορα σε τεχνικο να σου μετρησει τους πυκνωτες και να τους τοποθετησει παλι. Και φυσικα να τσεκαρει τον ενισχυτη για τυχον προβλημα.
Καταγράφηκε
Σεπτέμβριος 08, 2018, 08:04:30 μμ
Αρχικάφτης
ID Number: 206
Έχω την εντύπωση, πως οι «κραδασμοί της κούτας» είναι άλλος ένας μύθος στο car audio.
Εξαιρούνται οι περιπτώσεις κακοφτιαγμένων, με ανεπαρκή ενίσχυση στο εσωτερικό.
Καταγράφηκε

-«Αυτό πίσω, φούρνος είναι;»
(απορία αστυνομικού για την κούτα)
Σεπτέμβριος 08, 2018, 11:25:55 μμ
Αρχάριος
*
Korydallos
Η αλήθεια είναι ότι και ο δικός μου σε τέτοια κατηγορία πρέπει να βρίσκεται..είδα αρκετές κακοτεχνίες τώρα που αναγκαστικά να τον ανοίξω...δεν μπορώ να βρω τίποτα για τον συγκεκριμένο κιόλας σε αναζητήσεις..λέγεται xtreme America igl854 mosfet και είναι όλο σχεδιασμένο ένας αετός...
Καταγράφηκε
Σεπτέμβριος 09, 2018, 11:45:33 πμ
Αρχικάφτης
ID Number: 206
Εννοώ κακοφτιαγμένες κούτες, όχι ενισχυτές.
Οι πλακέτες σε μεγάλους (μεγάλο μήκος) ενισχυτές, όμως, αν δεν έχουν στήριξη στη μέση, έχουν πρόβλημα σε λακούβες και κραδασμούς.
Καταγράφηκε

-«Αυτό πίσω, φούρνος είναι;»
(απορία αστυνομικού για την κούτα)
Σεπτέμβριος 09, 2018, 01:28:48 μμ
Αρχάριος
*
Korydallos
Πάντως αυτό που σου ανέφερα είναι αλήθεια..δεν είδα μια πλακέτα ας πούμε στο εσωτερικό του ενισχυτη μου που θα μπορούσα να την εμπιστευτώ...στην πρώτη ευκαιρία θα είναι ο πρώτος που θα αλλάξω..
Καταγράφηκε
Σεπτέμβριος 13, 2018, 08:10:55 μμ
Team Mcintosh Greece
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
ID Number: 1344
Αθήνα
Alarm Engineer
Λογικά οι πυκνωτές που έχουν ξεκολλήσει είναι απο το κύκλωμα της τροφοδοσίας που είναι παράλληλα μεταξύ τους γι αυτό και συνεχίζει να δουλεύει ο ενισχυτής .
Το πρόβλημα είναι ότι εάν κάποια στιγμή ζητήσεις περισσότερο ρεύμα για να ακούσεις κάτι ποιο δυνατά , δεν θα υπάρχει η απαιτούμενη αποθήκη σε ρεύμα με αποτέλεσμα να πάθει ζημιά .
Εννοείτε ότι έπρεπε να τον έχεις στείλει για επισκευή και να προσέξεις την επόμενη φορά στην τοποθέτηση του , εάν θες οπουδήποτε να τον ξανά στηρίξεις στο κουτί του sub τότε καλό είναι να κανείς μια δεύτερη βάση στήριξης .
Καταγράφηκε
Σεπτέμβριος 17, 2018, 11:15:09 πμ
Αρχάριος
*
Korydallos
Όταν λες δεύτερη βάση στήριξης;;εγώ μέχρι στιγμής τον βιδωνα αρκετά καλά με ένα αποστάτη του Πόντου για λόγους θερμοκρασίας..Όσο για την επισκευή μέχρι να αλλαχτεί φυσικά και θα πάει και γι αυτό σε μάστορα αλλά δεν έχω κάποιον εδώ που βρίσκομαι η τουλάχιστον δεν γνωρίζω κάποιον..
Καταγράφηκε
Σεπτέμβριος 18, 2018, 04:55:09 μμ
Team Mcintosh Greece
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
ID Number: 1344
Αθήνα
Alarm Engineer
Μπορείς να κόψεις ένα έξτρα κομμάτι ξύλο πχ σε 16αρι πάχος και να ενίσχυσης την βαση που βιδώνεις τον ενισχυτή .
Καταγράφηκε

TinyPortal © 2005-2011