• Αρχική
  • Forum
  • Βοήθεια
  • Ημερολόγιο
  • Σύνδεση
Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια με τρίξιμο/μόνωση  (Αναγνώστηκε 128 φορές)
Μάιος 16, 2018, 11:45:04 πμ
Μαστροχαλαστής
**
Status: Αποσυνδεδεμένος
ID Number: 3581
sitia
Καλημέρα,
Θέλω μια μικρή βοήθεια σχετικά με ένα τρίξιμο που έχω στο αμάξι μου -και σε πολλά ίδια -.
Υπάρχει αυτός εδώ ο ήχος,ειδικότερα σε ξένα κομμάτια,ακόμα και με μπάσο 0 (είχα συνηθίσει το sq απ το παλιό αμάξι αλλά λυπάμαι να ξυλωσω το καινούριο  :( ) υπάρχει τρίξιμο,πολύ και κακό.ακομα και πολύ χαμηλά είναι ανυπόφορο.
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=54lhaN9nFT4" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=54lhaN9nFT4</a>

Είναι ακριβός το ίδιο με το βίντεο. Στο προηγούμενο αμάξι με την προσθήκη ενός kit gladen aero pro είδα τεράστια διαφορά,αλλά μιας και θα μείνω «μαμά» θα ήθελα να μην μπω σε αυτή τη διαδικασία.

Θα ήθελα λοιπόν να με «φωτισετε» οσο γίνεται σχετικά με 2 πράγματα.
1) αν πάρω 2 κομμάτια albutyl και μονωσω λίγο το πλαστικό καπάκι λίγο στην μέσα μεριά και τον ταμπλα της πόρτας θα γίνει δουλειά;

2) αν ξανά πάρω Gladen Aero-Peo Kit το οποίο περιλαμβάνει 2 φύλλα albutyl και 2 multi (albutyl με καουτσούκ απ έξω) πως να τα «διαχειριστώ;».στο προηγούμενο αμάξι είχα βάλει 1 φύλο μέσα 1 φύλο έξω και 1 μουλτι στον ταμπλα..επειδή δεν έχω τόσο δυνατό σύστημα και δε Θελψ να διαθέσω τόσα €€€ που να βάλω τι;

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!
Υ.Σ έχει 8αρια ηχεία απ τη μάνα του ❤️
Καταγράφηκε
Μάιος 17, 2018, 09:02:04 μμ
Team Mcintosh Greece
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
Status: Συνδεδεμένος
ID Number: 1344
Αθήνα
Alarm Engineer
Το σημείο που προκαλεί αυτο το σπαστικό τρίξιμο το έχεις βρει ; Δοκιμασε να το μονώσεις και βλέπεις εαν χρειάζεται μόνωση όλη η πόρτα ανάλογα το αποτέλεσμα .
Πάντως ειναι σχετικά λούκι να βγάλεις την ταπετσαρία και να την ξαναβάλεις σωστά στο Leon.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2018, 11:26:43 μμ by Dimman » Καταγράφηκε
Μάιος 20, 2018, 03:08:42 πμ
Μαστροχαλαστής
**
Status: Αποσυνδεδεμένος
ID Number: 3581
sitia
Το σημείο που προκαλεί αυτο το σπαστικό τρίξιμο το έχεις βρει ; Δοκιμασε να το μονώσεις και βλέπεις εαν χρειάζεται μόνωση όλη η πόρτα ανάλογα το αποτέλεσμα .
Πάντως ειναι σχετικά λούκι να βγάλεις την ταπετσαρία και να την ξαναβάλεις σωστά στο Leon.
Το έχω βρεί το σημείο.Όπως θα δεις και στο video μόλις ακουμπήσει το καπάκι σταματάει.Επίσης έχω όλο το Repair+Check Manual για όλα τα κομμάτια του αυτοκινήτου για το θεμα του fitting των ταμπλάδων.Με μια γρήγορη ματιά έχει 2 βίδες και 6 κλιπ τα οποία εχουν θέση Α και Β. Σαν ελατήριο περιστρέφεται -αν καταλαβα- και κουμπόνει μόνο στην θέση Α. Επίσης στο vibration + sound chapter του troubleshooting λεει καλυτερη στήριξη του σύρματος της πόρτας (μερικές φορές κάτι κτυπάει στον συνοδηγό που έχει λυθεί για επισκευή η πόρτα.
Καταγράφηκε

TinyPortal © 2005-2011