• Αρχική
  • Forum
  • Βοήθεια
  • Ημερολόγιο
  • Σύνδεση
Αποστολέας Θέμα: Επιλογη 2δρομου  (Αναγνώστηκε 272 φορές)
Απρίλιος 09, 2018, 03:42:38 μμ
Αρχάριος
*
Status: Αποσυνδεδεμένος
ID Number: 3982
Αθηνα
Καλησπερα, οπως γραφω και παραπανω θα ηθελα τη βοηθεια σας για την επιλογη 2δρομου, εχω σκοπο να παιξω με μαμα πηγη οποτε εχω παρει ηδη επεξεργαστη (Bit ten D) με control για τον ελεγχο του sub, fader κτλ.. Απο ενισχυτες εχω 2 Brax (X2000 και Χ1000). Το επομενο βημα ειναι η αγορα των εμπρος ηχειων, και εδω αρχιζουν τα δυσκολα.. Εχω 2-3 σετακια στο μυαλο αλλα η αληθεια ειναι οτι αν δεν τα εχεις ακουσει απο κοντα τοτε η επιλογη ειναι ακομα πιο δυσκολη.. Μετα απο μια βολτα στον κ. Δραγκιωτη μου προτεινε τα Rainbow SL 6.2 PRO, γερμανικο ποιοτικο ηχειο αλλα να πω την αληθεια μεχρι τωρα δεν τα γνωριζα.. Αν καποιος τα εχει ηδη η εστω τα εχει ακουσει ας πει τη γνωμη του. Μετα κοιταζω και τα scanspeak, πολυ γνωστα σε ολους αλλα δεν ειχα ποτε την ευκαιρια να τα ακουσω απο κοντα.. Και εδω παλι θα ηθελα την αποψη σας για τα εν λογο ηχεια. Γενικοτερα καθε βοηθεια για το συγκεκριμενο θεμα θα ηταν πολυ χρησιμη γιατι μετα απο πολυ διαβασμα και ψαξιμο το μονο που εχω καταφερει ειναι να μπερδευτω χειροτερα. Το πιθανοτερο ειναι να τα παιξω ενεργα αλλα ακομα δεν εχω καταληξει, προς το παρον με την πρωτη ευκαιρια θα κατσω να φτιαξω βασεις απο ξυλο να κατσουν τα ηχεια και να ντυσω με Dynamat τις πορτες. Καλωδιωσεις κτλ εχουν ηδη περαστει και φτιαχνω ηδη κατασκευη για ενισχυτες κτλ.. Βασικος σκοπος ειναι να μην πειραχτει η εργοστασιακη εικονα του αυτοκινητου (A Class '14). Αυτα προς το παρον, ελπιζω μην κουρασα!
Καταγράφηκε
Απρίλιος 09, 2018, 09:09:19 μμ
Team Mcintosh Greece
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
Status: Συνδεδεμένος
ID Number: 1344
Αθήνα
Alarm Engineer
Καλώς ήρθες και χρόνια πολλά !
Κατ αρχήν έχεις δυο πολυ καλούς ενισχυτες με παρά πολυ καλό έλεγχο .
Τωρα για το διδρομο που αναφέρεσαι , σίγουρα τα rainbow ειναι μια παρά πολυ καλη επιλογή . Το κακό ειναι όπως λες ότι δεν τα έχεις ακούσει όποτε θα κανεις αγορά με αυτά που διαβάζεις ή γνώμες τρίτων και Οχι με τα δικα σου ακούσματα .
Μια λύση ειναι να βρεις κάποιον που να εχει στο αυτοκίνητο του τα συγκεκριμένα ηχεία , και πάλι όμως δεν θα ειναι το ίδιο γιατι θα ειναι σε αλλο αυτοκίνητο με άλλους ενισχυτες , πηγές κλπ ... σίγουρα όμως θα σχηματίσεις μια γνώμη για το τι να περιμένεις .
Καταγράφηκε
Απρίλιος 09, 2018, 09:42:58 μμ
Αρχάριος
*
Αθηνα
Dimman ευχαριστω! Εχεις δικιο φιλε μου απλα ειναι δυσκολο να ακουσεις ηχεια για να αποκτησεις αποψη και ποσο μαλλον τωρα που πια που εχουν κοπει συναντησεις μεταξυ μελων και event που γινοντουσαν παλιοτερα.. Οσο για τα Rainbow ειμαι σιγουρος οτι ειναι καλα ηχεια, για να τα προτεινει και ο κ. Δραγκιωτης. Απλα θελω να ειμαι σιγουρος οτι η επιλογη μου θα ειναι και η καλυτερη σε αυτο που θελω να φτιαξω.. Εξαλου δεν ειναι εποχη για πειραματισμους..
Καταγράφηκε
Απρίλιος 10, 2018, 01:43:05 μμ
Team Mcintosh Greece
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
Αθήνα
Alarm Engineer
Σίγουρα δεν ειναι εποχή για πειραματισμούς και δοκιμές , απο εκει και περα οπως σωστα ειπες για να στα προτείνει ο κ.Δραγκιωτης θα εχει θετική άποψη για το συγκεκριμενο σετ , ( φαντάζομαι οτι έπαιξε και ρόλο το χρηματικό όριο που θα του έθεσες ) .

υ.γ, διάβασα στην αρχή του θέματος σου οτι θα κάνεις βάσεις  απο ξύλο για τα  ηχεια σου , προτίμησε να ειναι κάποιο κόντρα πλακέ θαλάσσης ή  εαν βάλεις κάποιο αλλο ξυλο προσπάθησε να το κάνεις αδιάβροχο , πριν από λιγο καιρό είδα βάση ηχείων σε πόρτα που απο την υγρασία ειχε φουσκώσει τόσο πολύ που πίεζε το ηχειο στην ταπετσαρία με αποτέλεσμα να το σκίσει .
Καταγράφηκε
Απρίλιος 10, 2018, 02:21:34 μμ
Αρχάριος
*
Αθηνα
Χρηματικο οριο δεν εθεσα.. Οσο για τις βασεις, εχω επιλεξει mdf επειδη ειναι ευκολο να δουλεψεις και να του δωσεις τη μορφη που θελεις, το οποιο εννοειται οτι θα βαφτει για καλυτερη αντοχη στην υγρασια.. Μια συσκευσια Dynamat extreme, αυτη με τα 9 φυλλα θα φτασει για τις 2 πορτες?
Καταγράφηκε
Απρίλιος 11, 2018, 03:39:20 μμ
Team Mcintosh Greece
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
Αθήνα
Alarm Engineer
Ναι με μια συσκευασία είσαι υπέρ-καλυμμένος για τις δυο μπροστά πόρτες .
Καταγράφηκε
Απρίλιος 11, 2018, 04:42:31 μμ
Αρχάριος
*
Αθηνα
Θελω να ντυσω την εξωτερικη λαμαρινα, την εσωτερικη- ενδιαμεση και την ταπετσαρια απο την πισω μερια. Φανταζομαι θα φτασει..
Καταγράφηκε

TinyPortal © 2005-2011