• Αρχική
  • Forum
  • Βοήθεια
  • Ημερολόγιο
  • Σύνδεση
Αποστολέας Θέμα: ibiza 6j  (Αναγνώστηκε 719 φορές)
Φεβρουάριος 14, 2018, 11:43:34 μμ
ibiza 1.2tsi overloaded
Αρχάριος
*
Status: Αποσυνδεδεμένος
ID Number: 3979
νικαια
lighting engineer
ibiza 6j (#0)
καλησπερα
μπηκα στο mood για αναβαθμηση του εργοστασιακου ηχου που ακουω τα τελευταια 6 χρονια απο το ibizaκι μου.

δεν λεω καλο ειναι για εργοστασιακο αλλα ηρθε η ωρα για ενα βημα παραπερα.
απο τον πρωτο χρονο που ειχα το αμαξι ειχα αγορασει 2 ανταπτορες high to low με σκοπο καποια στιγμη να μπουνε, ε ηρθε η στιγμη.
λεγονται lc014.4r

σε αυτα εχω μια απορια,
λογικα το ρευμα + και - το θελουν μονο για το remote out και οχι για την λειτουργια τους, αρα μπορω να βαλω μονο στο ενα απο τα δυο;
αυτα θα μπουν επανω μεχρι να μπει πηγη που θα ειναι το τελευταιο που θα βαλω απο το προτζεκτ μου.

σε συνεχεια εχω εδω και λιγους μηνες και καθεται στην αποθηκη μου ενα 12αρι sub δωρο απο εναν φιλο.
crunch usa 12αρι

ξερω δεν ειναι κατι τρομερο αλλα απο το τιποτα καλο ειναι.

ετσι λοιπον με αφορμη αυτα τα δυο κομματια που εχω
και το budget μου βεβαια
εκανα μια ερευνα αγορας σε ενισχυτες 5 καναλους για να μπει ενας για ολα
απλα και νοικοκυρεμενα,
και με τα πολλα κατεληξα και πηρα απο εξωτερικο (ebay αμερικα) εναν soundstream pa5.1600
ηταν σχετικα φτηνος και καλος, τουλαχιστον απο οσο διαβασα και εμαθα online.

τωρα περιμενω να μου ερθει ενα σετ καλωδιωσης 4ga με 100αρα ασφαλεια και 3 ζευγαρια rca που βρηκα απο ebay ωστε να μπορεσω να τα δοκιμασω αυτα για αρχη και μετα θα παμε και στα ηχεια.

δεν ξερω αν το κανω με αναποδο τροπο η οχι απλα ετσι με βολεψε λογο ωρων που θα κατσω σιγα σιγα να τα περασω και χρηματων για τις αγορες.

ο ενισχυτης ειναι καλο να βιδωθει σε ξυλο επανω και μετα πλατη η κατευθειαν πλατη;

καλωδια για ηχεια και sub τι διαμετρο να παρω ;
Καταγράφηκε
Φεβρουάριος 15, 2018, 02:02:40 μμ
Team Mcintosh Greece
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
Status: Συνδεδεμένος
ID Number: 1344
Αθήνα
Alarm Engineer
Καλο ειναι να βιδωθεί ο ενισχυτής σε κάποια βάση ξύλου , όσο για καλωδιο με 2χ2,50  είσαι καλυμμένος .
Υ.γ: σχετικά με τον ενισχυτή ψαχτω πριν τον αγοράσεις γιατι μπορεί να σου βγει παραπάνω απο όσο υπολογίζεις με τον εκτελωνισμό .
Καταγράφηκε
Φεβρουάριος 15, 2018, 09:43:03 μμ
ibiza 1.2tsi overloaded
Αρχάριος
*
νικαια
lighting engineer
με τον εκτελονισμο δεν εχω θεμα γιατι αγοραζω απο ebay καιρο και τα στελνουν μεσω gsp και δεν υπαρχει τελωνειο και δασμοι εξτρα , απλα σου βαζει ενα μικρο fix ποσο κατα την αγορα.
δλδ αυτον τον πηρα 100 ευρω η αγορα και 30 τα μεταφορικα και 20 το τελωνειο. συνολο 150 στην πορτα μου κομπλε. τον εχω παραλαβει ηδη.
ετοιμασα ηδη ενα κομματι κοντρα πλακε λιγο μεγαλυτερο απο τον ενισχυτη και το περασα με δερματινη καρμπον.
περιμενω να στεγνωσει τωρα για να το βιδωσω.
Καταγράφηκε
Φεβρουάριος 16, 2018, 10:43:34 πμ
Ηλεκτρονικός
ID Number: 76
Αθήνα
Όλα καλά και με τον ενισχυτάκο και τα σαμπ και όλα, αλλά όταν βλέπω high-low adaptors με έρχεται κάπως...  :-\ Ελπίζω να "κουμπώσει" όμορφα το σύστημα σε κάθε περίπτωση.
Καταγράφηκε

No audio // Maxxima 900DC, Brax E-Cap, Dynamat, GLADEN AUDIO Aero-Extreme, Brax eXvibration

http://www.youtube.com/watch?v=aUQ1E5jk6m0&feature=c4-overview&list=UUb0o_x5c5p_JPsC7H8AYfbw
Φεβρουάριος 16, 2018, 07:53:31 μμ
ibiza 1.2tsi overloaded
Αρχάριος
*
νικαια
lighting engineer
στο τελος θα μπει και μια πηγη android μαλλον.

τελικα το ibiza 6j πρεπει να ειναι απο τα πιο δυσκολα αμαξια στο να βαλεις ηχειο στην πορτα.
ο μηχανισμος ειναι στην ταπετσαρια και οχι στην πορτα αρα ειναι τρομερα δυσκολο να βγει παραπερα για να κανεις σωστη δουλεια.
εκανα 2 ωρες περιπου για να περασω ενα ηχειο και καινουργια καλωδια στην μια πισω πορτα, και το καλωδιο απο την φυσα να περασει με παιδεψε λιγακι αλλα μπηκε.
τοποθετησα και τον ενισχυτη , περασα και ολα τα rca μεχει μπροστα και ειναι ετοιμος για τα ρευματα σε λιγες μερες.

Καταγράφηκε
Φεβρουάριος 17, 2018, 01:43:29 πμ
ibiza 1.2tsi overloaded
Αρχάριος
*
νικαια
lighting engineer
Καταγράφηκε
Μάρτιος 11, 2018, 08:46:54 πμ
ibiza 1.2tsi overloaded
Αρχάριος
*
νικαια
lighting engineer
τελικα τα πισω ηχεια που ειχα παρει δεν με ενθουσιασαν,
βασικα παιζαν με τον ενισχυτη πιο χαμηλα απο οτι τα εμπρος μαμα με την πηγη.

ετσι λοιπον τα διαιρουμενα που ειχα παρει για εμπρος τα jbl gx600c τα τοποθετησα πισω και μαλλον θα βαλω ακομα ενα σετ ιδια για εμπρος.
μπηκαν τα tweeter μεσα στα χερουλια και το αποτελεσμα σε θεμα ηχου ειναι πολυ καλο για πισω.

επισης περιμενω να παραλαβω και νεα πηγη που βγαζει κανονικα εξοδους προενισχυσης, ελπιζω να παιξει καθαροτερα απο οτι η μαμα με τους ανταπτορες high low.

Καταγράφηκε
Μάρτιος 27, 2018, 03:42:14 μμ
ibiza 1.2tsi overloaded
Αρχάριος
*
νικαια
lighting engineer
μετα απο λιγο καιρο το τελειωσα το προτζεκτ μου αλλα εχω κανα δυο θεματακια.

ενα ειναι οτι μολις αλλαξα την εργοστασιακη πηγη και εβγαλα και τους ανταπτορες high to low και εβαλα μια καινουργια κινεζικη android που βγαζει rca ο ηχος εγινε αρκετα πιο χαμηλοφωνος, ανεβασα το gain του ενισχυτη πισω αλλα και παλι δεν φτανει στο επιπεδο που ειχα πριν , το εχω τερμα τωρα και δεν φτανει καν στην ενταση που ξεκιναγε πριν η παραμορφωση. ενταξει δεν λεω παιζει αρκετα καλα αλλα τα εχω στο τερμα πισω ολα.

και ενα ακομα ειναι οτι με την νεα πηγη ακουγεται ενα μικρο σφυριγμα στα ηχεια που αλλαζει αναλογα με τις στροφες του μοτερ, αυτο πριν δεν υπηρχε. δεν αλλαξα καλωδια η κατι αλλο παρα μονο πηγη.
Καταγράφηκε
Μάρτιος 27, 2018, 11:22:27 μμ
Team Mcintosh Greece
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
Αθήνα
Alarm Engineer
Μήπως ειναι κανένα κινεζικό της συμφοράς η πηγή που έβαλες ;
«Το φτηνό το κρέας τα σκυλιά το τρώνε» λένε ..

Υ.γ.Την τοποθέτηση του τουιτερ  στο χερούλι δεν το σχολιάζω , απλά κάνω πως δεν το βλέπω .
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2018, 11:24:01 μμ by Dimman » Καταγράφηκε
Μάρτιος 28, 2018, 01:12:02 πμ
ibiza 1.2tsi overloaded
Αρχάριος
*
νικαια
lighting engineer
υποτιθεται ειναι απο τις καλυτερες σε android που εχει, ηταν η πιο ποιοτικη που βρηκα και με τα περισσοτερα μπιχλιμπιδια πισω.
να την σχολιασεις την τοποθετηση του τουιτερ για να μαθαινουμε κιολας,
δεν ειναι το εμπρος τουιτερ αυτο,
μπροστα μπηκε στο κολονακι κανονικα στην εργοστασιακη θεση
αυτο ειναι για πισω επειδη δεν ειχε καν τουιτερ στα πισω καθισματα και απλα δεν ηθελα να τρυπησω το πανελ της πορτας για να το βαλω, δεν ειναι κοντα σε αυτι εκει περα ειναι ψηλα και αναμεσα στον οδηγο και τον πισω.
Καταγράφηκε
Μάρτιος 28, 2018, 03:29:50 μμ
Team Mcintosh Greece
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
Αθήνα
Alarm Engineer
Για ποια πηγή μιλάμε ;
Καταγράφηκε
Μάρτιος 29, 2018, 04:32:54 πμ
ibiza 1.2tsi overloaded
Αρχάριος
*
νικαια
lighting engineer
Καταγράφηκε
Μάρτιος 29, 2018, 07:50:39 πμ
Ηλεκτρονικός
ID Number: 76
Αθήνα
http://s.aliexpress.com/qArEz6Jz?fromSns

Χωρίς εμπάθεια ή προκατάληψη, μια κινεζούλα Android θέλει πολύ δρόμο ακόμη για να φτάσει μια συμβατική "επώνυμη" έστω των 80-100€ σε ότι αφορά την ποιότητα του σήματος εξόδου. Γιατί, άλλο πράγμα τα μπλιμπλίκια και άλλο η ουσία του θέματος σε μία πηγή (από την οποία "πηγάζει" το μουσικό σήμα).

Οπότε, κράτα και μικρό καλάθι...
Καταγράφηκε

No audio // Maxxima 900DC, Brax E-Cap, Dynamat, GLADEN AUDIO Aero-Extreme, Brax eXvibration

http://www.youtube.com/watch?v=aUQ1E5jk6m0&feature=c4-overview&list=UUb0o_x5c5p_JPsC7H8AYfbw

TinyPortal © 2005-2011