• Αρχική
  • Forum
  • Βοήθεια
  • Ημερολόγιο
  • Σύνδεση
Αποστολέας Θέμα: Εξάντληση μπαταρίας λόγω ενισχυτή;  (Αναγνώστηκε 1427 φορές)
Σεπτέμβριος 26, 2017, 04:54:57 πμ
Σκαλιστήρι
*
Status: Αποσυνδεδεμένος
ID Number: 2850
Ελλάδα
Καταρχάς, να δώσω όσο πιο πολλές πληροφορίες μπορώ:

Αυτοκίνητο: Fiat Grande Punto (μοντέλο 2008), με εργοστασιακό δυναμό 120Α

Ενισχυτής: HERTZ HDP 4 (4 κάναλος, 4x150W RMS @ 4Ω)

Subwoofer: MAC AUDIO Compact 220 (8", ενεργό)

Πηγή: Alpine 9882 Ri, με λειτουργία όταν σβήνει το αμάξι, σβήνει και η πηγή αυτόματα, χωρίς τη δυνατότητα να μπορεί να ανοίξει χειροκίνητα όταν είναι σβηστό το αμάξι.

Απο τότε που έβαλα τον ενισχυτή, έχω παρατηρήσει ότι η μπαταρία εξαντλείται πολύ πιό γρήγορα σε σχέση με πριν! Πριν τον βάλω, ακόμα και με το subwoofer δεν είχα πρόβλημα εξάντλησης μπαταρίας. Μια λεπτομέρεια που ίσως χρησιμεύσει, όταν μου τον έβαλαν τον ενισχυτή στο αμάξι, πρόσεξα πως τράβηξε μια παροχή απ'την μπαταρία... Περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά μ'αυτό δεν γνωρίζω...

Αυτή η έντονη διαρροή μπαταρίας (που τελικά οδηγεί σε πρόωρη εξάντλησή της) γιατί συμβαίνει;
Καταγράφηκε
Σεπτέμβριος 26, 2017, 10:39:54 μμ
Team Mcintosh Greece
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
Status: Συνδεδεμένος
ID Number: 1344
Αθήνα
Alarm Engineer
Για ποια μπαταρία μιλάμε ;ειναι κάποια για car audio ;
 Μήπως την έχεις αρκετά χρόνια ;
Καταγράφηκε
Σεπτέμβριος 27, 2017, 05:11:21 πμ
Σκαλιστήρι
*
Ελλάδα
Για ποια μπαταρία μιλάμε ;ειναι κάποια για car audio ;
 Μήπως την έχεις αρκετά χρόνια ;
Είναι η Exide Premium (κλειστού τύπου), στα 53 Ah, και 530-540 (αμπέρ εκκίνησης;) αντίστοιχα. Όχι, δεν είναι για car audio, και την έχω σχεδόν 3 χρόνια. Βέβαια, αυτό μου τό'κανε και στην προηγούμενη μπαταρία μου...
Καταγράφηκε
Σεπτέμβριος 27, 2017, 11:16:33 πμ
Team Mcintosh Greece
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
Αθήνα
Alarm Engineer
Επειδή έχεις μεγάλο δυναμό και η μπαταρία ειναι σχετικά καλη δεν θα έπρεπε να έχεις θέμα , ο ενισχυτής ειναι class D που συμβαίνει ότι εχει σχετικά μεγάλο συντελεστή απόδοσης .
Μήπως παίζεις αρκετή ώρα σβηστός ; Σε τι volt περίπου ειναι ;
Λες ότι εξαντλείται η μπαταρία , δηλαδή τρεμοπαίζουν φώτα ;
Καταγράφηκε
Σεπτέμβριος 27, 2017, 04:17:21 μμ
Σκαλιστήρι
*
Ελλάδα
Επειδή έχεις μεγάλο δυναμό και η μπαταρία ειναι σχετικά καλη δεν θα έπρεπε να έχεις θέμα , ο ενισχυτής ειναι class D που συμβαίνει ότι εχει σχετικά μεγάλο συντελεστή απόδοσης .
Μήπως παίζεις αρκετή ώρα σβηστός ; Σε τι volt περίπου ειναι ;
Λες ότι εξαντλείται η μπαταρία , δηλαδή τρεμοπαίζουν φώτα ;
Ναι, είναι καλή η μπαταρία γενικά.. Όχι, δεν έχω παίξει ποτέ σβηστός, ούτε τα φώτα τρεμοπαίζουν. Αν θυμάμαι καλά, πρέπει νά'ναι στα 12 volt. Τώρα, απο μετρήσεις μπαταρίας για volt και τυχόν διαρροή, δεν έχω κάνει... Την εξάντληση τη βλέπω πιο πολύ αν αφήσω για παράδειγμα το αμάξι 1 βδομάδα σε ακινησία. Υπόψη, ότι αυτό τό'χω κάνει και πριν βάλω τον ενισχυτή και δεν έπεφτε τόσο γρήγορα... Έχει άμεση σχέση και το που συνδέθηκε ο ενισχυτής; Δηλαδή, αν συνδέθηκε στην μπαταρία, ή κάτι μ'ένα μπλε καλώδιο μήπως; Η γείωσή του;
Καταγράφηκε
Σεπτέμβριος 27, 2017, 04:48:06 μμ
Team Mcintosh Greece
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
Αθήνα
Alarm Engineer
Σωστά εχει πάρει παροχή για τον ενισχυτή απο την μπαταρία ,
απο εκεί και πέρα θα πρέπει να μετρηθεί εαν κάτι σου καταναλώνει ρεύμα όταν το αφήνεις ακινητοποιημένο για τόσες μέρες , καποιος συναγερμός ίσως ; Καποιο gps tracker; Ο ενισχυτής σβήνει τελείως όταν κλείνεις το αυτοκίνητο , δεν μένει αναμμένο κάποιο led ; Μήπως έχεις κάποιον πυκνωτη ;
Καταγράφηκε
Σεπτέμβριος 28, 2017, 01:28:43 πμ
Σκαλιστήρι
*
Ελλάδα
Σωστά εχει πάρει παροχή για τον ενισχυτή απο την μπαταρία ,
απο εκεί και πέρα θα πρέπει να μετρηθεί εαν κάτι σου καταναλώνει ρεύμα όταν το αφήνεις ακινητοποιημένο για τόσες μέρες , καποιος συναγερμός ίσως ; Καποιο gps tracker; Ο ενισχυτής σβήνει τελείως όταν κλείνεις το αυτοκίνητο , δεν μένει αναμμένο κάποιο led ; Μήπως έχεις κάποιον πυκνωτη ;
Συναγερμό δε χρησιμοποιώ στο χώρο στάθμευσης, ούτε GPS tracker έχω.. Ο ενισχυτής, ναί, σβήνει τελείως, χωρίς να μένει κάποιο led αναμέννο. Όχι, δεν έχω πυκνωτή...
Καταγράφηκε
Σεπτέμβριος 28, 2017, 05:41:52 μμ
Team Mcintosh Greece
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
Αθήνα
Alarm Engineer
μπορείς να κανεις το εξής για να δεις εαν φταίει ο ενισχυτής ή κάτι αλλο ,
όταν θελήσεις να αφήσεις το αυτοκίνητο σου πάλι για καμία βδομάδα πάλι , βγάλε την ασφάλεια ή πάνω απο τον ενισχυτή ή απο το καλωδιο της τροφοδοσίας του  στην μπαταρία .
Καταγράφηκε
Δεκέμβριος 06, 2017, 12:38:05 πμ
Σκαλιστήρι
*
Ελλάδα
μπορείς να κανεις το εξής για να δεις εαν φταίει ο ενισχυτής ή κάτι αλλο ,
όταν θελήσεις να αφήσεις το αυτοκίνητο σου πάλι για καμία βδομάδα πάλι , βγάλε την ασφάλεια ή πάνω απο τον ενισχυτή ή απο το καλωδιο της τροφοδοσίας του  στην μπαταρία .
Επειδή δε θέλω να μπλέκω με τις ασφάλειες, λέω να δοκιμάσω το καλώδιο της τροφοδοσίας του στην μπαταρία καλύτερα..

Έτσι για την ιστορία, σήμερα που το μέτρησα με πολύμετρο, η απώλεια είναι 0.05 A.. Δεν είναι και κάτι το τρομερό, άλλα η φυσιολογική απώλεια είναι 25-30 mA, δηλαδή η μισή απ'αυτήν τώρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2017, 12:46:19 πμ by rxbkrs » Καταγράφηκε
Δεκέμβριος 06, 2017, 12:19:45 μμ
Σκαλιστήρι
*
ID Number: 3442
Piraeus
Καλημερα..!
Πως ακριβως  μπορεις να μετρησεις τις απωλειες με το πολυμετρο;;
Καταγράφηκε

Front: 2xHertz ECX 165.5
Sub: 2xKicker Solo Baric s10d
Amp1: Audison LRx 4.300
Amp2: Hertz HDP 1
Alpine 178BT
Δεκέμβριος 06, 2017, 05:06:02 μμ
Σκαλιστήρι
*
Ελλάδα
Καλημερα..!
Πως ακριβως  μπορεις να μετρησεις τις απωλειες με το πολυμετρο;;
Καλημέρα! Για την ακρίβεια, μου τη μέτρησε ηλεκτρολόγος (μόνος δε γνωρίζω πως) που πήγα το αμάξι μου.. Απο τον αρνητικό πόλο μπαταρίας κάνει τη δουλειά.. Είναι καλύτερα να απευθυνθείς σε ηλεκτρολόγο σε περίπτωση που δε γνωρίζεις ακριβώς πως πρέπει να γίνει...
Καταγράφηκε
Ιανουάριος 22, 2018, 10:10:41 μμ
Σκαλιστήρι
*
Ελλάδα
Υπάρχει δυνατότητα να μπει διακοπτάκι για τον ενισχυτή (τα λεγόμενα killswitch); Επίσης, η aftermarket πηγή δε συνδέεται με τον ενισχυτή μέσω ενός άσπρο-μπλε καλωδίου, γνωστού ως το remote wire;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2018, 10:20:25 μμ by rxbkrs » Καταγράφηκε
Ιανουάριος 22, 2018, 10:21:08 μμ
Team Mcintosh Greece
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
Αθήνα
Alarm Engineer
Υπάρχει δυνατότητα να μπει διακοπτάκι για τον ενισχυτή (τα λεγόμενα killswitch);

killswitch μια ταινία ξέρω , υποθέτω ότι κάτι άλλο εννοείς , διακόπτη που θες να βαλεις ; Στην εντολή ή στην τροφοδοσία του ενισχυτή ;
Καταγράφηκε
Ιανουάριος 23, 2018, 04:27:12 πμ
Σκαλιστήρι
*
Ελλάδα
Υπάρχει δυνατότητα να μπει διακοπτάκι για τον ενισχυτή (τα λεγόμενα killswitch);

killswitch μια ταινία ξέρω , υποθέτω ότι κάτι άλλο εννοείς , διακόπτη που θες να βαλεις ; Στην εντολή ή στην τροφοδοσία του ενισχυτή ;
Η αλλιώς, και prong λέγονται.. Αυτό με την εντολή δεν το ξέρω ακριβώς.. Σκεφτόμουν στην τροφοδοσία του ενισχυτή, άλλα και πάλι, δεν είμαι σίγουρος...

Είναι κάτι σαν αυτό:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=tA9qhpOg5TY" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=tA9qhpOg5TY</a>

Συνήθως που μπαίνουν αυτά τα διακοπτάκια; Στην παροχή στην μπαταρία;

Καταγράφηκε
Ιανουάριος 23, 2018, 09:56:37 πμ
Team Mcintosh Greece
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
Αθήνα
Alarm Engineer
Αυτο που έβαλες ειναι με διακοπή στην εντολή (rem) για να ανοίξει ο ενισχυτής . Δεν ξέρω τι όφελος θα έχεις με κάτι τέτοιο , σίγουρα όμως θα αποκτήσεις το κλασικό μπουμ στα ηχεία σου όταν ανοίγεις και κλείνεις τον διακόπτη .
Καταγράφηκε
Ιανουάριος 23, 2018, 04:17:21 μμ
Ηλεκτρονικός
ID Number: 76
Αθήνα
Αυτο που έβαλες ειναι με διακοπή στην εντολή (rem) για να ανοίξει ο ενισχυτής . Δεν ξέρω τι όφελος θα έχεις με κάτι τέτοιο , σίγουρα όμως θα αποκτήσεις το κλασικό μπουμ στα ηχεία σου όταν ανοίγεις και κλείνεις τον διακόπτη .

Αυτό...  ;)
Καταγράφηκε

No audio // Maxxima 900DC, Brax E-Cap, Dynamat, GLADEN AUDIO Aero-Extreme, Brax eXvibration

http://www.youtube.com/watch?v=aUQ1E5jk6m0&feature=c4-overview&list=UUb0o_x5c5p_JPsC7H8AYfbw
Ιανουάριος 24, 2018, 01:29:28 πμ
Αρχικάφτης
ID Number: 206
Aν υπάρχει ασφαλειοθήκη μπροστά στην μπαταρία, ή κοντά στον ενισχυτή, βγάζεις αυτή, όταν θα μένει το αυτοκίνητο σταθμευμένο για μέρες.
Μπορείς επίσης, να βγάζεις το καλώδιο από την μπαταρία.
Καταγράφηκε

-«Αυτό πίσω, φούρνος είναι;»
(απορία αστυνομικού για την κούτα)
Ιανουάριος 24, 2018, 10:10:26 μμ
Σκαλιστήρι
*
Ελλάδα
Aν υπάρχει ασφαλειοθήκη μπροστά στην μπαταρία, ή κοντά στον ενισχυτή, βγάζεις αυτή, όταν θα μένει το αυτοκίνητο σταθμευμένο για μέρες.
Μπορείς επίσης, να βγάζεις το καλώδιο από την μπαταρία.
Γι'αυτό το λέω.. Απο το να βάζω/βγάζω ασφάλειες και καλώδια, θέλω να βάλω έναν διακόπτη ο οποίος θα περνάει με καλώδιο απ'την μπαταρία μέσα στην καμπίνα...
Καταγράφηκε
Ιανουάριος 24, 2018, 10:11:39 μμ
Σκαλιστήρι
*
Ελλάδα
Έτσι όπως το είδα, μου φάνηκε σαν απολειστικός διακόπτης του ενισχυτή.. Εκτός αν κατάλαβα κάτι λάθος...
Καταγράφηκε
Ιανουάριος 25, 2018, 12:21:13 πμ
Αρχικάφτης
ID Number: 206
Καλύτερα να αποφεύγουμε διακόπτες σε τόσο χοντρά καλώδια.
Πολλοί δεν βάζουν ούτε ασφάλειες (επικίνδυνο βέβαια) προκειμένου να μειώσουν απώλειες.
Υπάρχει ασφάλεια/ρελέ όπως η παρακάτω:

Προσωπικά έχω μια επιφύλαξη/ψυχικό καταναγκασμό, να συνδέω ενισχυτή στο ρεύμα και να φορτίζονται ακαριαία οι πυκνωτές του, γι'αυτό σε τέτοιες περιπτώσεις χρησιμοποιώ δοκιμαστικό κατσαβίδι.
Επίσης, δεν ξέρω αν ανοιγοκλείνεις τακτικά κάτι τέτοιο, αν ο σπινθηρισμός δημιουργήσει και πρόβλημα στις επαφές του με τον καιρό...
Καταγράφηκε

-«Αυτό πίσω, φούρνος είναι;»
(απορία αστυνομικού για την κούτα)
Ιανουάριος 28, 2018, 10:54:47 μμ
Team Mcintosh Greece
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
Αθήνα
Alarm Engineer
Έτσι όπως το είδα, μου φάνηκε σαν απολειστικός διακόπτης του ενισχυτή.. Εκτός αν κατάλαβα κάτι λάθος...

Διακόπτης της εντολής που δίνει η πηγή για να κλείσει ή να ανοίξει ο ενισχυτής ειναι , που στην πραγματικότητα ειναι άχρηστος την στιγμή που αυτο το κάνει η πηγή .
Η ποιο σωστή λύση ειναι το ασφαλειορελε  στο καλωδιο της ΜΟΝΙΜΗΣ τροφοδοσίας όπως παρατέθηκε στο ποιο πάνω ποστ .

Υ.γ. Επειδή το θέμα ειναι αρκετό καιρό , εξακολουθεί να υπάρχει πρόβλημα απώλειας ρεύματος ;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2018, 10:56:23 μμ by Dimman » Καταγράφηκε

TinyPortal © 2005-2011