• Αρχική
  • Forum
  • Βοήθεια
  • Ημερολόγιο
  • Σύνδεση
Αποστολέας Θέμα: Audison Voce VS Hertz Mile  (Αναγνώστηκε 726 φορές)
Φεβρουάριος 22, 2017, 07:40:36 μμ
Σκαλιστήρι
*
Status: Αποσυνδεδεμένος
ID Number: 3847
Ηράκλειο, Ελλάδα
Καλησπέρα και σε αυτό το νήμα, παρακαλώ θα ήθελα γνώμη μόνο από όσους είναι  γνώστες και σίγουροι για την απάντησή τους. Μπροστά στο αυτοκίνητό μου φοράω τη μονάδα Voce AVk6 της Audison. Μιας που ετοιμάζω νέες κατασκευές για τα tweeter (βρήκα επιτέλους μεταχειρισμένα κολονάκια) σκέφτηκα κάποια αναβάθμιση σε Hertz MPK 165P.3 PRO. Η εμφανής διαφορά είναι στο φόαμ (με το μάτι δείχνει το Hertz να μπασάρει περισσότερο), δε γνωρίζω αν υπάρχουν άλλες διαφορές που να κάνουν το ένα ή το άλλο καλύτερο. Αξίζει κάτι τέτοιο; Είναι αναβάθμιση; Οι πόρτες είναι πολύ καλά πακτωμένες με dynamat extreme πάνω από 4 φύλλα η μία.   
Καταγράφηκε

Audison voce AV5.1k
Audison voce AVk6
Audison voce AVk5
Audison bit Ten
Audison Connection, Dynamat extreme, Cardas, WBT, VdH
Φεβρουάριος 23, 2017, 10:07:56 μμ
Team Mcintosh Greece
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
Status: Συνδεδεμένος
ID Number: 1344
Αθήνα
Alarm Engineer
Την στιγμή που μιλάμε για σετ ηχειων κοντινής τιμής και ίδιας εταιρίας κατασκευής η λογική λέει ότι θα ειναι και σχετικά κοντά στην απόδοση τους .
Προσωπικά θα έλεγα εαν θες να κανεις αναβάθμιση να ανέβεις σε παραπάνω κατηγορία τιμής , καταλαβαίνω ότι τα χρήματα  που θα απαιτηθούν ειναι παραπάνω , αλλα στην ανάγκη απο το να δώσεις 250-300€ για να έχεις ίδιο ή παραπλήσιο αποτέλεσμα , καλύτερα να πουλήσεις αυτά που έχεις για  να συμπληρώσεις στα χρήματα , με ενα μπατζετ 450-500 € , σίγουρα παίρνεις κάτι πολυ καλύτερο !
Καταγράφηκε
Φεβρουάριος 24, 2017, 02:07:35 μμ
Σκαλιστήρι
*
Ηράκλειο, Ελλάδα
Ευχαριστώ πολύ για την  απάντηση σου φίλε diman, σκοπός μου είναι πέρα από τα ηχεία να μην πειράξω τίποτα άλλο από κατασκευές, καλωδιώσεις, κτλ. Τα Hertz σαν μέγεθος στα κροσόβερ κουμπώνουν ακριβώς οπότε απλά βγάζω-βάζω όλα τα παρελκόμενα. Για αλλαγή κατασκευών πέρα από τη θέση του tweeter ούτε το συζητάω. Όμως αν η διαφορά στον ήχο είναι πολύ μικρή δεν το προχωράω καθόλου. Κάποια ιδέα από μονάδες που να παίζουν πολύ καλά με παθητικό κροσόβερ και να είναι στις διαστάσεις των voce?
Καταγράφηκε

Audison voce AV5.1k
Audison voce AVk6
Audison voce AVk5
Audison bit Ten
Απρίλιος 09, 2018, 09:03:56 μμ
Αρχάριος
*
ID Number: 3982
Αθηνα
Τα audison τα κοιτουσα και εγω αλλα δεν ημουν σιγουρος, ακομα δεν εχω καταληξει αλλα οποιον ρωτουσα μου προτεινε κατι αλλο στη κατηγορια αυτη..εσυ γιατι θελεις να τα αλλαξεις? δεν σε καλυπτει στις χαμηλες?
Καταγράφηκε
Απρίλιος 10, 2018, 06:54:52 μμ
Σκαλιστήρι
*
Ηράκλειο, Ελλάδα
Καλησπέρα φίλε μου. Παρότι έχει περάσει καιρός από τότε που αναζητούσα λύση, θα απαντήσω προκειμένου να σε βοηθήσω. Τα voce  τελικά παρέμειναν πάνω στο αυτοκίνητο αφού λόγω πένθους το προτζεκτ διακόπηκε και η μουσική δεν έχει παίξει ακόμα. Στον ηχητικό τομέα και όσο ασχολήθηκα... Στην κατηγορία τιμής των συγκεκριμένων μεγαφώνων όσα άκουσα είχαν παρόμοιο παίξιμο. Δοκίμασα τα Mile, rainbow, gladen, phoenix gold, mb quart. Δεν πρόλαβα να δοκιμάσω ένα ζευγάρι illusion (αυτά με τον ανεστραμένο μαγνήτη) δανικά από καλό φίλο που όμως ακόμα και σαν μεταχειρισμένα η τιμή ξεφεύγει πολύ. Να τονίσω ότι είχα καταλήξει σε ενισχυτή, επεξεργαστή και σαμπ και δεν υπήρχε καμία περίπτωση να ξαναξεκινήσω πειραματισμούς και σε αυτά, επίσης οι μπροστινές πόρτες μου πακτωμένες φουλ από μόνωση. Τα voce στις συγκρίσεις αυτές στάθηκαν πολύ ψιλά και τα θεωρώ πολύ καλή επιλογή. Ο ενδοιασμός μου ήταν για να μπορέσω να μεταφέρω το μπάσο 'μπροστά' και αρκετά πειστικά. Κανένα από τα σετ που δοκίμασα δεν το κάνανε παραπάνω απο τα audison...   
Καταγράφηκε

Audison voce AV5.1k
Audison voce AVk6
Audison voce AVk5
Audison bit Ten
Απρίλιος 10, 2018, 08:19:24 μμ
Αρχάριος
*
Αθηνα
Φιλε Τασο ευχαριστω για την απαντηση! Εισαι τυχερος που ειχες τη δυνατοτητα να δοκιμασεις πριν αγορασεις.. Αν σκεφτεσαι να δωσεις τα voce στειλε ενα μνμ να τα δοκιμασω και αν μου κανουν το συζηταμε!
Καταγράφηκε
Απρίλιος 11, 2018, 09:25:15 πμ
Ηλεκτρονικός
ID Number: 76
Αθήνα
ΟΛΑ τα ηχεία μιας συγκεκριμένης κατηγορίας τιμής θα σου κάνουν καλή δουλειά. Από κει και πέρα, η δημοσκόπιση έχει πολύ μικρό ως κανένα νόημα εφόσον δεν έχεις τη δυνατότητα εσύ ο ίδιος να τα ακούσεις και να κρίνεις. Αυτό που για κάποιον είναι "μια χαρά", για σένα μπορεί να είναι κάπως, αντιστρόφως, κάτι που θεωρείς εσύ εξαιρετικό, μπορεί για κάποιον άλλο να "μην λέει και τίποτα..." κτλ κτλ κτλ.

Η καλύτερη διέξοδος θα ήταν να εμπιστευτείς έναν εγκαταστάση με ουσιαστικές εμπειρίες στον τομέα αυτό ώστε να σου υποδείξει ποια θα ήταν τα καταλληλότερα για σένα. Οπότε, φροντίζεις για τις υποδομές (καλωδιώσεις, μονώσεις κτλ) όσο καλύτερα μπορείς, στοχεύεις ένα ζευγάρι και αυτό θα είναι η καλύτερη επιλογή (δεδομένου πως θα είναι και η μόνη επιλογή).

PS. Voce και Mille είναι πολύ συγγενικά προϊόντα, όσο και να το ψειρίσεις, στα χαρτιά τουλάχιστον δεν θα μπορέσεις να εκμαιεύσεις διαφορές.
PS. Από προσωπική εμπειρία με το woofer της Voce, θα έλεγα πως όλα ΟΚ, τιμιότατο και αξιολογότατο για τα λεφτά του. Έτρεχε με BRAX X2000. To αντίστοιχο Mille δεν πιστεύω πως θα ήταν καλύτερο ή χειρότερο πάντως...

Καταγράφηκε

No audio // Maxxima 900DC, Brax E-Cap, Dynamat, GLADEN AUDIO Aero-Extreme, Brax eXvibration

http://www.youtube.com/watch?v=aUQ1E5jk6m0&feature=c4-overview&list=UUb0o_x5c5p_JPsC7H8AYfbw
Απρίλιος 11, 2018, 04:38:00 μμ
Αρχάριος
*
Αθηνα
Εχεις δικιο, υπαρχουν πολλα αξιολογα ηχεια και δυστυχως ειναι δυσκολο να εχεις αποψη για ολα.. Οσο για τα συγκεκριμενα ειναι σιγουρα πολυ καλα ηχεια και θα ηθελα πολυ να τα ακουσω..
Καταγράφηκε

TinyPortal © 2005-2011