• Αρχική
  • Forum
  • Βοήθεια
  • Ημερολόγιο
  • Σύνδεση
Αποστολέας Θέμα: Βελτίωση ήχου με εργοστασιακή πηγή  (Αναγνώστηκε 5880 φορές)
Ιανουάριος 04, 2017, 11:14:47 μμ
Σκαλιστήρι
*
Status: Αποσυνδεδεμένος
ID Number: 3846
          Κατοχος ενος astra J του 2010 λοιπον και αποφασισα πως αρκετα ανεχτηκα τοσα χρονια τον μετριοτατο ηχο στο αυτοκινητο. Η πηγη ειναι εργοστασιακη, λεγεται CD500, τη φτιαχνει η Bosch, εχει ενσωματωμένο navi, usb και aux αλλα μεχρι εκει. Δε βγαζει εξοδους RCA. Το κακο ειναι πως δεν εχει κυκλοφορησει ΚΑΜΙΑ aftermarket πηγη που να αντικαθιστα το συγκεκριμενο μοντελο. Οποτε δυστυχως θα πρεπει να πορευτω με αυτην :(. Ο ηχος που βγαζει θα ελεγα πως ειναι "μονοκοματος", δεν μπορεις να διακρινεις πολλες λεπτομερειες, αν και οταν παιζω cd η κατασταση ελαφρως βελτιωνεται λογω της ποιοτητας εγγραφης. Σκοπος λοιπον ειναι να βελτιωσω οσο το δυνατον περισσοτερο τον ηχο της μαμα πηγης με προσανατολισμο το sq (γνωριζοντας οτι δε θα φτασω τον ηχο μιας aftermarket πηγης). Η ενταση με απασχολει ελαχιστα.   

Εχω διαβασει αρκετα θεματα εδω μεσα και εμαθα πολλα πραγματα 8). Ειδα και αυτο το θεμα http://www.streetbassclub.gr/index.php?topic=11478.75 (αν και ο φιλος τελικα δε μας ειπε πολλα για το τελικο αποτελεσμα ουτε και αν η βελτιωση της ποιοτητας που ειδε ανταποκρινοταν στα χρηματα που δαπανησε).

Επειδη θα αγορασω τα απαιτουμενα υλικα σταδιακα και σε βαθος χρονου, το διαθεσιμο budget μου δεν ειναι συνολικο αλλα μερικο. Εχω δηλαδη αποφασισει να δινω maximum 150 ευρω για καθε κομματι της αλυσιδας (ενισχυτης, ηχεια, ανταπτορες κτλ.). Παρακατω θα αναφερω τι εχω και τι δεν εχω και καθε φορα που θα κανω καποια αγορα, θα ενημερωνω το post αυτο. Παμε λοιπον:
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________

1. ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ: Εχω αγορασει εναν Rockford Fosgate Τ400-4. Ειναι 4καναλος της σειρας power και παρ' οτι τυπικα βγαζει 60w ανα καναλι στα 4Ω, το birth certificate που ειχε μεσα το κουτι εγραφε μετρημενα 84w ανα καναλι στα 4Ω. Ομοιως και οι αλλες μετρησεις στα 2Ω η σε γεφυρωμα εδιναν παραπανω watt απο αυτα που αναγραφονται τυπικα.

2.  ΗΧΕΙΑ: Εδω επεσε πολυ διαβασμα στο forum και ειδα οτι πολλοι προτιμησαν τα Pioneer TS-170CI  λογω της σχεσης τιμης-ποιοτητας.  Λογω Χριστουγεννων ειπα να παραβλεψω την μικρη υπερβαση του budget και να τα αγορασω. Ελα ομως που εχουν καταργηθει και δεν υπαρχουν πουθενα. Πουθενα ομως, πηρα τηλεφωνο σε ολα τα μεγαλα μαγαζια της Αθηνας (μενω επαρχια) και δεν τα ειχε πλεον κανενας. Ακομα και καταστηματα που τα εμφανιζαν στο site τους διαθεσιμα για αγορα, δεν τα ειχαν. Οποτε αναγκαστικα κοιταμε αλλου. Δευτερη επιλογη ηταν τα Morel Maximo 6 αλλα και αυτα δεν τα ειχε κανενας. Μονο απο εξωτερικο. Σκεφτομαι και τα Hertz ESK 165. Εδω λοιπον θα ηθελα τις συμβουλες/προτασεις/εμπειριες σας.

3. ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΑΣ ΣΗΜΑΤΟΣ/ DSP: Εδω παμε στα δυσκολα.
•   Να αγορασω ενα φτηνο μεταροπεα hi to low να κανω τη δουλεια μου μιας και πηγη δεν ειναι για πολλα πολλα?
•   Να αγορασω εναν πιο ακριβο μετατροπεα hi to low για καλυτερο αποτελεσμα τυπου LC2i η LC6i η θα ειναι πεταμενα λεφτα λογω της πηγης?
•   Να τιναξω τη μπανκα μου στον αερα για εναν DSP (τον bit ten για την ακριβεια) η θα κλαιω τα χρηματα λογω της μαμα πηγης? Δηλαδη η χρηση του DSP με τη μαμα πηγη θα εχει τοσο μεγαλη διαφορα απ'ότι αν χρησιμοποιουσα εναν φτηνο μετατροπεα hi/low που να δικαιολογουνται τα 250 ευρω?

Σε αυτο το θεμα ειμαι πολυ μπερδεμενος και πραγματικα δεν ξερω τι να κανω. Υπαρχει και ο MiniDSP που ειναι εντος του budget αλλα δεν εχει εισοδο hi input και θα πρεπει να χρησιμοποιησω επιπλεον μετατροπεα hi/low. Δε μενω και Αθηνα και δε μπορω να δοκιμασω/ακουσω καποια απο τις παραπανω επιλογες.

4. SUBWOOFER: Θα μπει τελευταιο. Δε με απασχολει ακομα.

5. ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ-ΜΟΝΩΣΗ: Θα εμπιστευτω τον εγκαταστάτη αφου ετσι κι αλλιως θα πανε πακετο στην τιμη με την εγκατασταση. Θα αναφερω τιμες-προσφορες που πηρα.
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Συγγνωμη για το κατεβατο αλλα στο θεμα ηχεια ακομα ψαχνω και στο θεμα μετατροπεας /DSP ειμαι σε πληρη συγχυση ως προς το τι να επιλεξω σε συναρτηση παντα με τον οικονομικο παραγοντα ::).

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 04, 2017, 11:24:55 μμ by SQnoob » Καταγράφηκε
Ιανουάριος 05, 2017, 12:18:50 πμ
Team Mcintosh Greece
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
Status: Συνδεδεμένος
ID Number: 1344
Αθήνα
Alarm Engineer
Λοιπόν , ναι η βελτίωση με μελετημένες αγορές μπορεί να φτάσει ψηλά ενα ηχοσύστημα και ας ειναι με εργοστασιακή πηγή .
Μην περιορίζεις όμως το αποτέλεσμα με αυτο που λες 150€ για καθε κομμάτι ,
Εαν θες να κρατηθείς χαμηλά σε κόστος θα πρέπει να κοιτάζεις και σε μεταχειρισμένα , έχοντας υπομονή και λεφτά στην άκρη έτοιμα για όταν παρουσιαστεί ευκαιρία .
Εννοείτε ότι το dsp θα βοηθήσει πολυ περισσότερο απο κάποιον ανταπτορα hi low .
Τωρα για μάρκες και στο τι θα πάρεις θα βρεις παρά πολλές προτάσεις εδω μεσα , που κατα καιρούς εχουν προταθεί παρά πολυ αξιόλογα ηχεία .
Καταγράφηκε
Ιανουάριος 05, 2017, 12:55:58 μμ
Σκαλιστήρι
*
Εννοειται οτι αν βρεθει κατι καλο σε μεταχειρισμενο θα το προτιμησω, εκτος βεβαια απο τα ηχεια που θα προτιμουσα να ειναι καινουρια για ευνοητους λογους. Ο ενισχυτης που εχω (RF T400-4) μπορει να παιξει ενεργα? Κοιταζω και τα Focal ISS165 αλλα δεν εχουν crossover.
Καταγράφηκε
Ιανουάριος 05, 2017, 03:20:00 μμ
Team Mcintosh Greece
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
Αθήνα
Alarm Engineer
Απο λίγο που είδα τα cross του Rockford ειναι  50-500Hz που σημαίνει ότι δεν σου κάνει για να παίξει ενεργά ενα διαιρούμενο .
Σχετικά με τα focal είσαι σίγουρος ότι ειναι χωρίς cross  ;  έχω την εντύπωση ότι εχουν προστασια  πρωτης τάξης 6db/oct .

Τωρα αυτο για τα μεταχειρισμένα ηχεία εχε υπ όψιν σου ότι ο κάτοχος  ενός ποιοτικού ηχείου το προσέχει   σαν τα μάτια του και με σωστό στρώσιμο και χωρίς να το εχει  πιέσει . Βέβαια η άποψη σου ειναι σεβαστή και εαν δεν νιώθεις εσυ άνετα σε μια τέτοια αγορά μην την κανεις !
Καταγράφηκε
Ιανουάριος 05, 2017, 03:22:00 μμ
Αρχικάφτης
ID Number: 3234
Chalandri-Athens
Ο ενισχυτης που εχεις μπορει να παιξει ενεργα αφου το σαμπ οπως λες το αφηνεις για το τελος.Αφου εχεις ενισχυτη κρατα αυτον προς το παρων και δωσε βαση στα ηχεια.Τα ηχεια ειναι το πιο σημαντικο κομματι της αλυσιδας αφου ειναι αυτα που αναπαραγουν την μουσικη.Οποτε αν θα μπορουσες να ανεβεις στην κατηγορια 200-250 Ε (για καινουρια μιλαμε παντα) θα παρεις αρκετα καλυτερο αποτελεσμα.Τωρα για dsp,ενεργα κτλ , αν δεν εχεις καποιον που να εχει καλες γνωσεις η να μπορεις εσυ,για να ρυθμισει το συστημα ισως να ειναι χειροτερο το σεναριο του ενεργου.Παρολα αυτα αν θες ενεργο με dsp (το οποιο ομως θα ανεβασει πολυ το budget το οποιο απο οτι καταλαβαινω δεν το θες) καλυτερα να παρεις ξεχωριστα μεγαφωνα για να μην πληρωνεις crossover κτλ αφου δεν θα τα χρησιμοποιησεις.Τωρα οσο αφορα τη μαμα πηγη σιγουρα ειναι περιοριστικος παραγοντας,αλλα αυτον δεν σημαινει οτι δν μπορεις να φτιαξεις ενα πολυ καλο συστημα.Ενισχυτη παρε μεταχειρισμενο αφου θες να κρατησεις χαμηλα το budget και ηχεια καινουρια.Μερικα καλα παθητικα σετακια τα οποια ειναι πολυ πιο πανω ηχητικα απο τα αντιστοιχα της μεσαιας σειρας των ιδιων εταιρειων:
http://www.dragiotis.gr/store/product_info.php?id=2652&ccid=9&cpid=42&t=9-
http://www.dragiotis.gr/store/product_info.php?id=4511&ccid=9&cpid=81&t=9-
http://www.dragiotis.gr/store/product_info.php?id=1297&ccid=9&cpid=65&t=9-

Υ.Γ:Εννοουσα να παιξει ενεργα οντας τετρακαναλος.Σιγουρα θες και dsp η πηγη για τις αποκοπες.
Καταγράφηκε

Enjoy your music like it was intended to be heard
Ιανουάριος 05, 2017, 03:57:30 μμ
Σκαλιστήρι
*
Ναι,  τα focal δεν εχουν crossover αλλα τωρα διαβασα απο καποιο site του εξωτερικου πως εχουν πυκνωτακια πισω απο τα tweeter και τα woofer.

Τα ηχεια που μου προτεινετε αν και σιγουρα ειναι ανωτερης κατηγοριας απο αυτα που κοιταζω, ξεφευγουν πολυ απο το budget. Απο τα τρια θα προσπαθησω να παρω προσφορες για τα Helix P236 μπας και γινει καποια γενναια εκπτωση απο καποιον πωλητη μιας και βλεπω οτι τα αλλα δυο εχουν rms 110w και ο ενισχυτης δεν εχει τοση δυναμη και μαλλον δε θα μπορει να τα κουνησει σωστα. Αν εχετε καποια αλλη προταση ευχαριστως να την ακουσω!

edit: Αν διαβαζει καποιος απο τα διαφημιζομενα καταστηματα ας μου στειλει σε pm καμια προσφορα ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2017, 04:05:59 μμ by SQnoob » Καταγράφηκε
Ιανουάριος 05, 2017, 04:26:16 μμ
Αρχικάφτης
Chalandri-Athens
Ε αν δεν σε παιρνει πηγαινε στην μεσαια σειρα την αντιστοιχη.Της Helix ειναι η esprit (E),της hertz η Energy (ESK),και της alpine αντιστοιχα.
Καταγράφηκε

Ιανουάριος 05, 2017, 05:34:05 μμ
Ηλεκτρονικός
ID Number: 76
Αθήνα
Ναι,  τα focal δεν εχουν crossover αλλα τωρα διαβασα απο καποιο site του εξωτερικου πως εχουν πυκνωτακια πισω απο τα tweeter και τα woofer.

Τα ηχεια που μου προτεινετε αν και σιγουρα ειναι ανωτερης κατηγοριας απο αυτα που κοιταζω, ξεφευγουν πολυ απο το budget. Απο τα τρια θα προσπαθησω να παρω προσφορες για τα Helix P236 μπας και γινει καποια γενναια εκπτωση απο καποιον πωλητη μιας και βλεπω οτι τα αλλα δυο εχουν rms 110w και ο ενισχυτης δεν εχει τοση δυναμη και μαλλον δε θα μπορει να τα κουνησει σωστα. Αν εχετε καποια αλλη προταση ευχαριστως να την ακουσω!

edit: Αν διαβαζει καποιος απο τα διαφημιζομενα καταστηματα ας μου στειλει σε pm καμια προσφορα ::)

Αυτό το σκηνικό με τα watt των ηχείων, ξέχασέ το. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη παπάτζα στην παγκόσμια βιομηχανία προώθησης παντελώς-άχρηστων-αλλά-κολληματικών-πληροφοριών. Το ηχείο θα παίξει με ότι του δώσεις, είτε 5 είτε 50 είτε 500 rms διαθέτεις. ΠΟΛΥ πιο σημαντική είναι η ποιότητα (και σε μικρότερο βαθμό η ποσότητα) των watt του ενισχυτή.

Οπότε, ΜΗΝ απορρίπτεις τίποτε, όσον αφορά τα ηχεία και θα συμφωνήσω με τους φίλους πως δεν θα ήταν ΚΑΘΟΛΟΥ κακή ιδέα να πας σε σετάκι της λίγο υψηλότερης κατηγορίας, μιας και τα ηχεία είναι αυτά που τελικά φτιάχνουν τον ήχο.

Για δες και σε Rainbow τίποτα, εταιρία με βάθος δεκαετιών, πάντα μέσα στα πράγματα και πάντα με προιόντα που δεν προδίδουν ποτέ ανά κατηγορία τιμής και όχι μόνο.

http://www.dragiotis.gr/store/product_info.php?id=4672&ccid=9&cpid=328&t=9-
http://www.dragiotis.gr/store/product_info.php?id=4664&ccid=9&cpid=328&t=9-

H μόνη ένστασή μου αφορά την προσκόλληση στην εργοστασιακή πηγή και ο δισταγμός/απορθυμία για μεταπήδηση σε κάτι after market, γιατί σε τελική ανάλυση όπως είχε πει και μια μεγάλη (ΜΕΓΑΛΗ όμως) μούρη στα ηλεκτρονικά αυτοκινήτου όσον αφορά πάντρεμα εργοστασιακών πηγών με επεξεργαστές "αναγκαίο κακό, σκ@@@* σήμα δίνεις, σκ@@@* σήμα θα πάρεις..."

Αλλά, εντάξει, στην τελική και οι επεξεργαστές έχουν ψυχή. Υποθέτω πως η διατήρηση της εργοστασιακής πηγής αποτελεί στρατηγική επιλογή, οπότε πάσο.

Καλή συνέχεια, φίλε μου.

* excuse me the language
Καταγράφηκε

No audio // Maxxima 900DC, Brax E-Cap, Dynamat, GLADEN AUDIO Aero-Extreme, Brax eXvibration

http://www.youtube.com/watch?v=aUQ1E5jk6m0&feature=c4-overview&list=UUb0o_x5c5p_JPsC7H8AYfbw
Ιανουάριος 05, 2017, 11:15:33 μμ
Team Mcintosh Greece
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
Αθήνα
Alarm Engineer
Συμφωνώ με Ερνεστο για rainbow , σήμερα είδα ενα σετακι της  (Germanium) και εντυπωσιάστηκα!
Καταγράφηκε
Ιανουάριος 05, 2017, 11:46:14 μμ
Σκαλιστήρι
*
Φιλε μου κανενας δισταγμος η απροθυμια για μεταπηδηση σε κατι aftermarket. Για την πηγη που εχω ομως ΔΕΝ υπαρχει κατι σε aftermarket. Αν υπηρχε θα την αλλαζα χτες. Και εχω την εντυπωση πως πλεον με τα νεα μοντελα αυτοκινητων που βγαινουν θα ειναι ολο και δυσκολοτερο να αντικαταστησεις την πηγη τους με κατι aftermarket μιας και ενσωματωνουν πλεον πολλες λειτουργιες απαραιτητες για το αυτοκινητο (ενδειξεις θερμοκρασιων, πιεσης ελαστικων, gps κτλ).

Απο τις προτασεις σας λεω να επιλεξω ενα απο τα παρακατω:
-Helix esprit E62C (εντος budget)
-Rainbow DL-C6.2 (ελαφρως εκτος budget)
-Hertz ESK (εντος budget)
-Focal ISS165 η Focal 165AS (ελαφρως εκτος budget)

Καταγράφηκε
Ιανουάριος 06, 2017, 12:13:29 μμ
Ηλεκτρονικός
Αθήνα
Φιλε μου κανενας δισταγμος η απροθυμια για μεταπηδηση σε κατι aftermarket. Για την πηγη που εχω ομως ΔΕΝ υπαρχει κατι σε aftermarket. Αν υπηρχε θα την αλλαζα χτες. Και εχω την εντυπωση πως πλεον με τα νεα μοντελα αυτοκινητων που βγαινουν θα ειναι ολο και δυσκολοτερο να αντικαταστησεις την πηγη τους με κατι aftermarket μιας και ενσωματωνουν πλεον πολλες λειτουργιες απαραιτητες για το αυτοκινητο (ενδειξεις θερμοκρασιων, πιεσης ελαστικων, gps κτλ).

Απο τις προτασεις σας λεω να επιλεξω ενα απο τα παρακατω:
-Helix esprit E62C (εντος budget)
-Rainbow DL-C6.2 (ελαφρως εκτος budget)
-Hertz ESK (εντος budget)
-Focal ISS165 η Focal 165AS (ελαφρως εκτος budget)

ΑΝ κατάλαβα καλά, τελικά αυτό που θες είναι μια πηγή που να μπαίνει "κουτί" στην κονσόλα σου, ΕΝΩ πιστεύω πως υπάρχουν 10άδες άλλες generic 2DIN προτάσεις, οι οποίες θα σε εξυπηρετούσαν θαυμάσια (κομπλέ με ασορτί προσόψεις και κάθε είδους αντάπτορα ώστε να διατηρηθεί στο ακέραιο η λειτουργικότητα του οχήματος).

ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ το έχεις ψάξει ήδη, αλλά και ένα τηλεφωνάκι σε έναν ενημερωμένο εγκαταστάτη δεν θα έβλαπτε. :) Δεν έχω άλλο πρόχειρο παράδειγμα, αλλά για πάρε μάτι πχ τι παπάδες κάνει ο Αντρέας ο Δραγκιώτης σε κάθε είδος όχημα... Μου ακούγεται κάπως παράξενο να μην υπάρχει κάτι ταιριαστό και για το δικό σου.

Περί ηχείων, όσα Focal έχω ακούσει, εκτός των κορυφαίων Berylium, δεν μπόρεσα να συμπαθήσω ποτέ, με χαλάει αυτό το tweeter τους. Βέβαια, είναι όλα θέμα γούστου/θέσης εγκατάστασης, δεν λέει κάτι αυτό από μόνο του.

Τόσο τα Helix, όσο και τα Rainbow είναι κάτι παραπάνω από αξιοπρεπή πάντως.
Καταγράφηκε

No audio // Maxxima 900DC, Brax E-Cap, Dynamat, GLADEN AUDIO Aero-Extreme, Brax eXvibration

http://www.youtube.com/watch?v=aUQ1E5jk6m0&feature=c4-overview&list=UUb0o_x5c5p_JPsC7H8AYfbw
Ιανουάριος 06, 2017, 08:09:01 μμ
Σκαλιστήρι
*
Δυστυχως δεν υπαρχει ουτε κατι που μπαινει κουτι, ουτε κατι σε generic 2din με ανταπτορες και προσοψη που να ταιριαζει στη συγκεκριμενη πηγη. Το εχω ψαξει εξαντλητικα, πιστεψε με.

Τωρα για τα ηχεια μιας και δεν εχω ακουσει κανενα σετ απο αυτα και ουτε προκειται, ριχνω μια ματια και σε κριτικες στο εξωτερικο μπας και παρω καμια ιδεα για το πως ακουγονται. Τα πιο δημοφιλη ειναι τα Hertz ESK που ολοι λενε καλα λογια, καθως και τα Helix esprit E62C που επισης εχουν εξαιρετικα καλες κριτικες. Για τα Rainbow DL-C6.2 δε μπορεσα να βρω πολλες πληροφοριες ενω για τα focal αρκετοι λενε πως τα tweeter τους ακουγονται λιγο μεταλλικα και σκληρα. Αν εχετε ακουσει καποιο απο αυτα τα συγκεκριμενα σετ και εχετε προσωπικη γνωμη, θα ηταν χαρα μου να την ακουσω!
Καταγράφηκε
Ιανουάριος 06, 2017, 09:32:46 μμ
Ηλεκτρονικός
Αθήνα
Δυστυχως δεν υπαρχει ουτε κατι που μπαινει κουτι, ουτε κατι σε generic 2din με ανταπτορες και προσοψη που να ταιριαζει στη συγκεκριμενη πηγη. Το εχω ψαξει εξαντλητικα, πιστεψε με.

Τωρα για τα ηχεια μιας και δεν εχω ακουσει κανενα σετ απο αυτα και ουτε προκειται, ριχνω μια ματια και σε κριτικες στο εξωτερικο μπας και παρω καμια ιδεα για το πως ακουγονται. Τα πιο δημοφιλη ειναι τα Hertz ESK που ολοι λενε καλα λογια, καθως και τα Helix esprit E62C που επισης εχουν εξαιρετικα καλες κριτικες. Για τα Rainbow DL-C6.2 δε μπορεσα να βρω πολλες πληροφοριες ενω για τα focal αρκετοι λενε πως τα tweeter τους ακουγονται λιγο μεταλλικα και σκληρα. Αν εχετε ακουσει καποιο απο αυτα τα συγκεκριμενα σετ και εχετε προσωπικη γνωμη, θα ηταν χαρα μου να την ακουσω!

Θα σου έλεγα με απλά λόγια πως οποιοδήποτε από τα προαναφερθέντα σετ κι αν επιλέξεις, δεν θα βγεις χαμένος. Τώρα, περί κριτικών/δοκιμών κτλ κτλ κτλ, κάποτε έδινα βάση, πλέον καμία σημασία.
Καταγράφηκε

Ιανουάριος 06, 2017, 11:06:46 μμ
Team Mcintosh Greece
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
Αθήνα
Alarm Engineer
Καλύτερα να καθυστερήσεις έναν μήνα να πάρεις ηχεία και να μαζέψεις χρήματα να πάρεις ενα λιγο ποιο ακριβό  σετ   , διάθεσε 200-250€ να αποκτήσεις κάτι καλο και δεν θα το μετανιώσεις !
Καταγράφηκε
Ιανουάριος 06, 2017, 11:29:30 μμ
Αρχικάφτης
Chalandri-Athens
Το να σου πει καποιος οτι αυτο το ηχειο παιζει καλυτερα απο αυτο ή οτι το ταδε ηχειο παιζει καταπληκτικα και το αλλο παιζει χαλια,ειναι αποψεις του καθενος που βασιζονται στο προσωπικο γουστο (καμια σχεση με το αν ειναι καλο ενα ηχειο) και στις προσωπικες εμπειριες του καθενος και δεν θα επρεπε να σε απασχολουν.Γιατι οι συνθηκες που ακουσε ο καθενας μας το καθε ηχειο ειναι διαφορετικες (αλλο αμαξι,αλλα λιτρα,αλλοι ενισχυτες,πηγες κτλ,και δεν συμμαζευεται) οποτε εκτος αν καποιος εγκαταστατης εχει συγκρινει τα 2 ηχεια σε ιδιες συνθηκες ωστε να δει ποιο ειναι το καλυτερο μεγαφωνο αναμεσα στα δυο (που και παλι μπορει το χειροτερο να παιξει καλυτερα στο δικο σου αμαξι λογω λιτρων π.χ) δεν μπορει καποιος να σου πει με ασφαλεια παρε αυτο.Ολα τα σετακια που αναφερθηκαν ειναι καλοκατασκευασμενα,value for money,απο σοβαρες εταιρειες με χρονια στο χωρο,με καλο after sales support (ψιλο αδιαφορο στα ηχεια) οποτε λαθος δεν μπορεις να κανεις.
Αμα ομως επιμενεις για προσωπικη αποψη,θα σου πω την δικια μου.Το hertz και το helix τα εχω ακουσει πολλες φορες,σε πολλα αμαξια και παντα επαιξαν καλα και δεν απογοητευσαν τον ιδιοκτητη.Το focal(η συγκεκριμενη σειρα) οσες φορες το ακουσα σε αμαξι δεν μου πολυαρεσε αλλα αυτο επισης δεν λεει κατι,μιας και η focal δεν ειναι καμια τυχαια εταιρεια στον χωρο και εχει βγαλει κορυφαια προιοντα σε ολες τις κατηγοριες τιμης,τοσο στον επαγγελματικο ηχο,οσο και στο αυτοκινητο.Το rainbow δεν το εχω ακουσει αλλα βλεποντας το απο κοντα μου ειχε φανει πολυ καλοφτιαγμενο σετακι και απο τα χαρακτηριστικα του φαινεται μια χαρα.
Καταγράφηκε

Ιανουάριος 07, 2017, 02:11:56 πμ
Μαστροχαλαστής
**
ID Number: 3175
Αθήνα

Αυτή η λύση εξυπηρετεί;

Καταγράφηκε
Ιανουάριος 07, 2017, 06:17:56 μμ
Σκαλιστήρι
*
Αυτη η λυση ειναι καταλληλη για τα μοντελα που φορανε τις απλες πηγες CD300 και CD400 της οπελ. Καταργεις τα κουμπια της κονσολας (που ελεγχουν στην ουσια μονο το ραδιοφωνο οποτε δε χανεις τιποτα) και βαζεις οθονη 2din παραλληλα με την εργοστασιακη http://www.impulsecar.com/services/wp-content/uploads/2012/03/1DASH-PION-CLOSE.jpg.
 Εγω ομως εχω την πηγη CD500 η οποια εχει εγχρωμη οθονηhttp://www.dr-spehr.de/wp-content/uploads/2011/01/Opel-Astra-final.jpg, ενσωματωνει τον ελεγχο πολλων λειτουργιων του αυτοκινητου οπως αυτοματο κλειδωμα θυρων στην εκκινηση, ανοιγμα φωτων στο ξεκλειδωμα, προειδοποιητικες ενδειξεις για ανεφοδιασμο καυσιμου κτλ κτλ καθως και συστημα πλοηγησης gps. Αν καταργησω τα κουμπια, αχρηστευω ενα σωρο λειτουργιες του αυτοκινητου. Και πες πως τις αχρηστευω. Οταν θα μου βγαζει διαφορες προειδοποιησεις στην εργοστασιακη οθονη, εγω πως θα γλιτωνω  απο δαυτες χωρις κουμπια?
Τελος το CD300/400 με το CD500 που εχω εγω εχουν διαφορετικη καλωδιωση οποτε η φισα του ανταπτορα στη φωτο κανει μονο για CD300/400 .
Παρ ολα αυτα κυριε Δραγκιωτη, ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον, θα σας παρω καποια στιγμη τηλεφωνο για τα ηχεια
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2017, 06:20:16 μμ by SQnoob » Καταγράφηκε
Ιανουάριος 07, 2017, 07:27:39 μμ
Μαστροχαλαστής
**
ID Number: 3175
Αθήνα
Η Connects2 όντως δεν δίνει λεπτομερειες σχετικά με το αν ειναι συμβατό με το CD500, αλλά στα άλλα 2 μοντέλα που έχει μπεί, όλα τα settings του αυτοκινήτου χειρίζονται απο το τιμόνι μετά την αλλαγή. Tο μόνο θέμα που φαντάζομαι να υπάρχει, είναι να ανοίξει το Interface της οθόνης .

Καταγράφηκε
Ιανουάριος 07, 2017, 09:21:52 μμ
Ηλεκτρονικός
Αθήνα

Αυτή η λύση εξυπηρετεί;

Αντρέας. Respect.
Καταγράφηκε

Ιανουάριος 09, 2017, 11:05:36 πμ
Σκαλιστήρι
*
Τα focal 165 Α1 ειναι το ιδιο μοντελο με τα focal 165 Α1 SG?
Καταγράφηκε
Μάιος 11, 2017, 12:06:28 πμ
Σκαλιστήρι
*
Ενα μικρο update μιας και περιηλθαν στην κατοχη μου ηχεια

1. ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ: Rockford Fosgate Τ400-4

2.  ΗΧΕΙΑ: Focal PS165

3. ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΑΣ ΣΗΜΑΤΟΣ/ DSP: -

4. SUBWOOFER: -

5. ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ-ΜΟΝΩΣΗ: -

Επομενο βημα ειναι η επιλογη μετατροπεα hi/low και μετα μενει η εγκατασταση.
Προχωραω αργα μεν αλλα ελπιζω να φτασω σε τελικο αποτελεσμα που να ειναι τουλαχιστον αξιοπρεπες.
Καταγράφηκε
Μάιος 11, 2017, 11:19:50 πμ
Brainstorm Soundlabs
Καμμένος
ID Number: 3071
Καλημέρα.Επιλογη hi/low;Μήπως να ρωτήσεις κάποιον εγκαταστατη για τις επιλογές σου;Αναφέρεις (αν εχω καταλάβει καλα)πως ενδιαφέρεσαι για την απόκτηση ενός DSP.Οι καλοί επεξεργαστές μπορούν να πάρουν κατευθείαν σήμα απο τις εργοστασιακές πηγες χωρίς τη χρήση μετατροπεων.Αυτα τα €50-€100 ευρώ που θα χρειαστεί να διαθέσεις για την αγορά ενός "ριξτα" στον επεξεργαστη αντί να πειραματιστεις.
Όσων αφορά το θεμα μόνωσης πιστεύω πως εκει τα πράγματα ειναι πολυ πιο απλα.Υπαρχει η κορυφαία Dynamat καθώς και η επίσης καλη STP.Μην πειραματιστεις με "τύπου Dynamat/STP" επιλογές γιατι τα επακόλουθα τσούζουν και απο οτι καταλαβαίνω δεν εχεις ουτε σκοπό,ουτε διάθεση να ξηλωνεις και να ξηλωθείς.Βεβαια η δικη μου πρόταση θα ηταν να επιλέξεις αυτο που σου αρέσει σε συνδυασμό με την πιο έμπειρη γνώση και γνώμη του εγκαταστατη σου.
Πάντα στη διάθεση σου
Καταγράφηκε

Επιιμέλεια εγκατάστασης & ρύθμισης:Ανδρέας Δραγκιώτης
Ήχος & Aυτοκίνητο
http://www.dragiotis.gr

Φεβρουάριος 01, 2018, 07:31:43 μμ
Σκαλιστήρι
*
Λοιπον αγοραστηκε επεξεργαστης ηχου audison Bit Ten. Εστω και αργα τα βασικα κομματια ολοκληρωθηκαν

1. ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ: Rockford Fosgate Τ400-4

2.  ΗΧΕΙΑ: Focal PS165

3. ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΑΣ ΣΗΜΑΤΟΣ/ DSP: Audison Bit Ten

4. SUBWOOFER: -

5. ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ-ΜΟΝΩΣΗ: -
Καταγράφηκε
Μάρτιος 07, 2018, 09:03:15 μμ
Σκαλιστήρι
*
Λοιπον η εγκατασταση εγινε... Στην εργοστασιακη πηγη συνδεθηκε ο bit ten και απο εκει εφυγαν τα rca για τον rockford fosgate t400-4. Ο ενισχυτης παιζει ενεργα τα focal ps165v1 δηλαδη τα 2 woofer στα 2 καναλια και τα 2 tweeter στα αλλα 2 καναλια.  Τα woofer τοποθετηθηκαν χαμηλα στις πορτες και τα tweeter στο ταμπλο (εργοστασιακες θεσεις). Ωστοσο πριν τα tweeter μπηκαν τα crossover τους (τα focal εχουν χωριστα crossover για τα woofer και χωριστα για τα tweeter). Ο εγκαταστατης επεμεινε να τα βαλουμε γιατι ετσι θα τα προστατευαμε απο το να καουν. Δεν μπηκε μονωση στις πορτες ακομα. Το αποτελεσμα........ χμμμμ....... για τα χρηματα που δαπανησα θα ελεγα οτι ειναι απογοητευτικο. Περιμενα καθαρο, κρυσταλλινο ηχο, με ζωντανια στην αναπαραγωγη, ευκρινεις υψηλες και πλουσιες μεσαιες, με απλα λογια να ευχαριστιεμαι ηχο σε διαφορα ειδη μουσικης. Αντ' αυτου, νιωθω πως ο ηχος ειναι σχεδον οπως πριν, δηλαδη επιπεδος, μετριος, μονοκομματος και δε ξερω και γω πως αλλιως να τον χαρακτηρισω. Ναι, ακουγεται πιο δυνατα απο πριν αλλα μαλλον ειχα υψηλες προσδοκιες απο τον bit ten. :(

Εδω να πω πως ο εγκαταστατης ειναι πεπειραμενος και εχει βαλει πολλα συστηματα  αλλα με spl προσανατολισμο. Η εγκατασταση του επειδη ημουν μπροστα εγινε με μεγαλη προσοχη και ειμαι πολυ ευχαριστημενος γιατι δεν τριζει τιποτα. Απλα η ρυθμιση του  bit ten εγινε εντελως εμπειρικα, μονο με τ αυτι.

Το ερωτημα ειναι τι φταει.
-Η εργοστασιακη πηγη;(τελικα μηπως ο bit ten ειναι υπερεκτιμημενος;)
-Η ρυθμιση του bit ten;
-Οι λαθος θεσεις των ηχειων και ειδικα των tweeter;
-Η ελλειψη μονωσης στις πορτες;
-Ολα μαζι και αρα δεν υπαρχει σωτηρια; :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2018, 09:16:02 μμ by SQnoob » Καταγράφηκε
Μάρτιος 07, 2018, 09:52:59 μμ
Team Mcintosh Greece
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
Αθήνα
Alarm Engineer
Σίγουρα η εργοστασιακή πηγή ειναι ενα μειονέκτημα , αλλα με τις προσθήκες που έκανες θα έπρεπε να εχεις βελτίωση ( έχω δει και έχω ακούσει αρκετά συστηματα με εργοστασιακή πηγή που με την προσθήκη επεξεργαστή , ενισχυτών κσι ηχειων έπαιζαν παρά πολυ όμορφα ) . Εκτός και εαν ειναι πολυ κακής ποιότητας πηγή που σε αυτή την περίπτωση τα πράγματα ειναι δύσκολα .
Προσωπικά θεωρώ λάθος την στιγμή που έχεις ενεργή οδήγηση να βαλεις και x-over , αφού δίνεις καθαρές συχνότητες ποιος ο λόγος να φοβάσαι μήπως κάψεις κάτι ;
Η ρύθμιση του επεξεργαστή εαν δεν υπάρχει εμπειρία ειναι πολυ δύσκολη , και θα χρειαστεί πολλές μα πολλές ώρες ακροάσεων και ξανάρυθμίσεων .
Δεν γνωρίζω που εχουν μπει τα ηχεία αλλα τουλάχιστον για τα τουιτερ ο συνήθεις τρόπος εγκατάστασης τους ειναι  όταν έχουμε τελειώσει όλα τα υπόλοιπα δοκιμάζουμε διαφορες θέσεις για να επιλέξουμε που ακούγονται κσλυτερα .
Σίγουρα η μόνωση θα βοηθήσει αρκετά το αποτέλεσμα .
Καταγράφηκε

TinyPortal © 2005-2011