• Αρχική
  • Forum
  • Βοήθεια
  • Ημερολόγιο
  • Σύνδεση
Αποστολέας Θέμα: ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΜΙΚΡΩΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ (ΚΑΙ ΓΙΑ ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ)  (Αναγνώστηκε 1705 φορές)
Σεπτέμβριος 27, 2012, 09:49:20 πμ
Αρχάριος
*
Status: Αποσυνδεδεμένος
ID Number: 1565
Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικα με μια μπαταρία μικρών διαστάσεων (ξερω ότι υπαρχει η odyssey pc680) με τα κατάλληλα αμπερορια για να σηκωσει,
διαιρουμενα pioneer ts-e170ci, ενα mosconi 120.2, εναν τετρακαναλο cadence και ενα 12αρι cadence.
η μαμα που ειχα ηταν 45Ah και τωρα εχω μια 55Αh.
δε γνωριζω και πολλα απο μπαταρίες απλά θα ήθελα μια μικρότερη για να την βάλω σε άλλη θεση στον κινητηρα, και να ανταπεξελθει στο ηχοσυστημα
επισης να εχει καποια αυτονομια δηλαδη αν σταματησω με αλαρμ για λιγα λεπτα ή ακου μουσικη στο αυτοκινητο για λιγη ωρα με κλειστο το διακοπτη, μετα να μπορω να φυγω και να μη με αφησει!

εχω ακουσει ότι για εξοικονομηση χωρου μπορεις να βαλεις μπαταριες απο μεγαλες μηχανες πχ harley, bmw κτλ....
αλλα δε ξερω αν τα χαρακτηριστικα τους κανουν για αυτο που θελω εγω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά
Καταγράφηκε
Σεπτέμβριος 27, 2012, 11:23:35 πμ
my whatsup: 6989647090
Υπεύθυνος Βορείου Ελλάδος
Ηλεκτρονικός
ID Number: 36
Thessaloniki
Team Soundwave - kataraman
http://hv-batteries.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=98&Itemid=128

Για ριξε μια ματια εδω ισως σε ενδιαφερει....
Καταγράφηκε

2x Formula-X FX15D2 NEW + Formula-X 4000D = 153.76db
Σεπτέμβριος 27, 2012, 11:43:26 πμ
The SQ Way
Αρχικάφτης
ID Number: 2883
Αθήνα
Κατα αρχην οι μπαταριες σου πρεπει να ειναι ιδιες,γιατι αν δεν ειναι θα αδειαζει η μια την αλλη,και αυτο δεν ειναι καλο για την διαρκεια ζωης των.Αν το αυτοκινητο σου εχει θεση για μικρη μπαταρια και δεν υπαρχει τροπος να βαλεις κανονικου μεγεθους τοτε πρεπει να βρεις μια σε μικρες διαστασεις που να καλυπτει τις αναγκες σου.Εγω που ειχα το ιδιο θεμα εβαλα μια kinetik hc1400 η οποια δεν εχει κανενα θεμα.Εχω φτασει να ακουω μουσικη σε καλες εντασεις για 1+ ωρα και να μην εχει κανενα προβλημα στην εκκινηση του αυτοκινητου.
Καταγράφηκε

Σεπτέμβριος 27, 2012, 12:01:06 μμ
Καμμένος
ID Number: 582
Αθήνα
Car Audio Experience Team
Δες εδω......http://www.fullriver.com/products/hclist.htm
Πιστευω οτι η hc20 ειναι οτι πρεπει γι αυτο που ζητας!
Καταγράφηκε

Σεπτέμβριος 27, 2012, 12:44:18 μμ
Αρχάριος
*
δε θελω δευτερη μπαταρια. απλα αντικατασταση της μεγαλης που φοραω με μια μικροτερη σε άλλο σημειο.
ο λογος ειναι επειδη εχω κανει καποιες μετατροπες στο αυτοκινητο και θελω να εξοικονομησω χωρο στον κινητηρα
αλλα αφου προκειτε για μπαταρια να με καλυψει στην καθημερινη χρηση.
και προ παντων αυτο, να μπορω να εχω το διακοπτη ανοιχτο με φωτα ή με μουσικη για λιγη ωρα και να μιζαρει κανονικα μετα....
Καταγράφηκε
Σεπτέμβριος 27, 2012, 12:46:52 μμ
Αρχάριος
*
Κατα αρχην οι μπαταριες σου πρεπει να ειναι ιδιες,γιατι αν δεν ειναι θα αδειαζει η μια την αλλη,και αυτο δεν ειναι καλο για την διαρκεια ζωης των.Αν το αυτοκινητο σου εχει θεση για μικρη μπαταρια και δεν υπαρχει τροπος να βαλεις κανονικου μεγεθους τοτε πρεπει να βρεις μια σε μικρες διαστασεις που να καλυπτει τις αναγκες σου.Εγω που ειχα το ιδιο θεμα εβαλα μια kinetik hc1400 η οποια δεν εχει κανενα θεμα.Εχω φτασει να ακουω μουσικη σε καλες εντασεις για 1+ ωρα και να μην εχει κανενα προβλημα στην εκκινηση του αυτοκινητου.

αυτη που εχεις δεν ειναι μικρη σε διαστασεις...
επίσης όταν λέει υψηλα ρευματα εκκίνησης τι έννοει?
μηπως οταν μιζαρω θα εχω προβλημα με τα ηλεκτρικά-ηλεκτρονικά, ξερω γω να καψει τίποτα....αν δινει τοσο πολυ ρευμα :/
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2012, 12:50:21 μμ by kostello » Καταγράφηκε
Σεπτέμβριος 27, 2012, 01:01:20 μμ
Καμμένος
ID Number: 582
Αθήνα
Car Audio Experience Team
Φιλε μου, διαβασε παλαιοτερα θεματα για να παρεις μια ιδεα γιατι μαλλον καπου εχεις μπερδευτει.
Η μπαταρια δεν δινει περισσοτερο ρευμα, παρα μονο αυτο που τις ζητας.
Καταγράφηκε

Σεπτέμβριος 28, 2012, 02:45:13 μμ
my whatsup: 6984088317
Mod @ Street Bass Club
Αρχικάφτης
ID Number: 297
Χαλανδρι - Αθηνα
Φιλε μου, διαβασε παλαιοτερα θεματα για να παρεις μια ιδεα γιατι μαλλον καπου εχεις μπερδευτει.
Η μπαταρια δεν δινει περισσοτερο ρευμα, παρα μονο αυτο που τις ζητας.
+1
Καταγράφηκε
Σεπτέμβριος 28, 2012, 03:59:16 μμ
The SQ Way
Αρχικάφτης
ID Number: 2883
Αθήνα
μηπως οταν μιζαρω θα εχω προβλημα με τα ηλεκτρικά-ηλεκτρονικά, ξερω γω να καψει τίποτα....αν δινει τοσο πολυ ρευμα :/
Να βγαλει ζημια δεν υπαρχει περιπτωση απο την καλυτερη μπαταρια που θα βαλεις στο αυτοκινητο σου.
Για να ειμαστε ολοι ποιο συγκεκριμενοι, για τι διαστασεις λες οτι ψαχνεις;
Καταγράφηκε

Σεπτέμβριος 29, 2012, 01:21:19 μμ
Αρχάριος
*
Να βγαλει ζημια δεν υπαρχει περιπτωση απο την καλυτερη μπαταρια που θα βαλεις στο αυτοκινητο σου.
Για να ειμαστε ολοι ποιο συγκεκριμενοι, για τι διαστασεις λες οτι ψαχνεις;

μήκος <=20cm
πλάτος <=10
υψος normal.....

βασικα μικρή! οσο πιο μικρή τόσο καλύτερα
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2012, 01:24:40 μμ by kostello » Καταγράφηκε
Οκτώβριος 06, 2012, 08:49:40 πμ
Αρχάριος
*
κανεις που να γνωρίζει κάποια μπαταρία με τις παραπάνω διαστάσεις??
ψαχνω αλλα δεν εχω βρει κάτι...
απο διαστάσεις ϊσως η odyssey 680 μου κάνει και η fullriver hc20
αλλά έχουν λίγα αμπερόρια...
βασικά απο ότι ψαξιμο εκανα δεν υπαρχει μικρη μπαταρία ?(σε διαστασεις) με πολλά αμπερόρια.
όσο μεγαλυτερη τοσα περισσότερα.....??
Καταγράφηκε
Οκτώβριος 06, 2012, 09:39:37 πμ
Μαστροχαλαστής
**
Status: Συνδεδεμένος
ID Number: 86
Κερατσινι
CAR AUDIO REVIEW
Φίλε μου για κοιτα λίγο την kinetik 1200 μπορει να σου κανει
Καταγράφηκε

ΝΟΜΙΖΑΤΕ ΟΤΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ????????ΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!!ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΓΛΕΝΤΙ!!!!!!!!

Οκτώβριος 06, 2012, 03:58:00 μμ
Κάφτης
**
ID Number: 2755
Αυτο που ζητας ειναι κλασσικο οταν παιζουν μετατροπες στον χωρο της μηχανης, ιδιαιτερα αμα μιλαμε για shaved engine bay  ::)

οποτε και θες να χωσεις την μπαταρια καπου που να μην φαινεται (πχ μεσα στον προφυλακτηρα).

Μπορεις να παρεις μια μικρη σαν την 20αρα την Fullriver και να εισαι οκ. Εννοειται ομως, οτι ΠΟΤΕ δεν θα παιζει το ηχοσυστημα με σβηστη τη μηχανη... Δεν μπορεις να τα εχεις ολα... Πως να το κανουμε..?

Επειδη καπου ρωτησες, γενικα, οσο περισσοτερα ειναι τα αμπερωρια τοσο μεγαλυτερες ειναι και οι εξωτερικες διαστασεις!

Μια 20αρα μπαταρια car audio παντως, σχετικα γεματη, σου το βαζει ανετα μπρος το αμαξι..

Για να καταλληξω, η παιρνεις μια μικρη και κανεις την δουλεια σου αλλα εννοειται οτι ξεχνας τη μουσικη οσο εισαι σβηστος,
ή παιρνεις μια μεγαλυτερη, σχεδον σαν αυτη που εχεις τωρα με οτι αυτο συνεπαγεται απο θεμα χωρου...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2012, 04:01:05 μμ by Angelo » Καταγράφηκε

Πηγή: Kenwood KDC-352U
Ενισχυτής φωνών: Kenwood KAC-8405
Ενισχυτής Sub: Kenwood KAC-9105D
Φωνές: Alpine SPG-17C2
Subwoofer: Pioneer TS-W309S4
Οκτώβριος 09, 2012, 12:57:51 μμ
Αρχάριος
*
οκ παιδια ευχαριστω πολυ. καταλαβα...αυτο το συμπερασμα βγαινει τελικα.
θα βρω μια λιγο πιο μικρη μεχρι γυρω στα 40 αμπερορια για να μην εχω μεγαλο προβλημα...
γιατι βρηκα ενα σημειο στο engine bay που λιγο πιο μικρη απο τη μαμα χωραει για να κανω αυτο που θελω.

ευχαριστώ
Καταγράφηκε
Οκτώβριος 10, 2012, 01:49:50 πμ
Κάφτης
**
ID Number: 1891
athina
γιατι δεν βαζεις την μπαταρια στο πορτ-μπαγκαζ ??? ειναι η καλυτερη λυση και μπορεις ανετα να βαλεις αυτην την μπαταρια που εχεις χωρις να εχεις προβληματα και θα εχεις ολα αυτα που ζητας!!
Καταγράφηκε

πηγη:kenwood kdc-6047
ενισχυτης φωνης:formula-x 800.2
ηχεια:4x beyma 8m100 iron 2x beyma cp21f
ενισχυτης μπασσου: -
sub: -
μπαταρια: exide maxima dc900
Οκτώβριος 13, 2012, 01:10:47 μμ
Αρχάριος
*
γιατι δεν βαζεις την μπαταρια στο πορτ-μπαγκαζ ??? ειναι η καλυτερη λυση και μπορεις ανετα να βαλεις αυτην την μπαταρια που εχεις χωρις να εχεις προβληματα και θα εχεις ολα αυτα που ζητας!!

γιατι εδω που μενω ρωτησα 2-3 ηλεκτρολογους και μου ειπαν δεν αναλαμβανουν να το κανουν. για διαφορους λογους.
αλλος λεει δεν ενδυκνειται αλλος λεει απλα δε το κανω.
και κατα δευτερον ουτε εγω το θελω γιατι δε θελω να ξηλωνω τα καλωδια και να προεκτεινω....
θα δειξει στο μελλον.... :/
Καταγράφηκε

TinyPortal © 2005-2011