• Αρχική
  • Forum
  • Βοήθεια
  • Ημερολόγιο
  • Σύνδεση
Αποστολέας Θέμα: Υγραεριοκινηση  (Αναγνώστηκε 3140 φορές)
Σεπτέμβριος 05, 2011, 06:08:07 μμ
Κάφτης
**
Status: Αποσυνδεδεμένος
ID Number: 1581
Κυθηρα-Πατρα
Spanos Audio Designs...
το εχει δοκιμασει κανεις?ειναι πραγματι τοσο καλο, οικονομικο  και ακινδυνο οσο το παρουσιαζουν?
Καταγράφηκε

rrrrrena project is loading.........!
Σεπτέμβριος 05, 2011, 09:56:36 μμ
Καμμένος
ID Number: 341
Ηράκλειο Κρήτης
μην σε απασχολει το τι ειναι αλλα το τι θα ειναι....
εννοω οτι στις ¨βλεψεις¨της κυβερνησης ειναι η εξισωση του φορου του υγραεριου με αυτον του πετρελαιου-βενζινας οποτε μια ωραια πρωια θα ξυπνησουμε και απο 0,85 θα δουμε το αεριο στα 1,50-1,60....
κατι που γινεται για ευνοητους λογους....

δεν θα μεινει παραθυρακι για κανεναν που γουσταρει καλο αυτοκινητο μιας και τα πολλα κυβικα πονανε λογω τελων ενω οι αντικαταστατες τους (μικρα τουρμπατα) πονανε λογω καταναλωσης....

το επομενο βημα ειναι οπως καποιες αλλες χωρες της Ε.Ε. οι οποιες στα τελη κυκλοφοριας οπως και στην φορο πολυτελειας μετρανε τοσο τα κυβικα και την αξια του οχηματος αλλα τοσο και τους ιππους μη αφηνοντας κανενα περιθωριο....
Καταγράφηκε

Γιατι πολλοί νομίζουν ότι αν βάλουν 2 σαμπ απαραίτητα παίζουν καλύτερα από τον άλλο που έχει ένα?
Σεπτέμβριος 06, 2011, 12:06:36 πμ
my whatsup: 6989647090
Υπεύθυνος Βορείου Ελλάδος
Ηλεκτρονικός
ID Number: 36
Thessaloniki
Team Soundwave - kataraman
Το υγραεριο δεν θα ανεβει και δεν μπορει να ανεβει γιατι εχει γινει συμφωνια....επειδι το ΕΙΣΑΓΟΥΜΕ και δεν το παραγουμε που σημενει κατα την εισοδο στην ελλαδα φορολογειτε ηδη δεν μπορει να προσθεθει κιαλλος φορος..Απλα να ξερετε οτι θα παει αναλογα με την βενζινη...δηλαδη 2 ευρο η βενζινη 1 ευρο το λιτρο το αεριο!!!!Το αεριο συμφερει και παρα πολυ μαλιστα και να σκεφτειτε οτι το αεριο στην ελλαδα ειναι παρα πολλα χρονια απλα ολοι τωρα αρχησαν να ασχολουντε γιατι ειδανε οτι παιζει χρημα!!!
Καταγράφηκε

2x Formula-X FX15D2 NEW + Formula-X 4000D = 153.76db
Σεπτέμβριος 06, 2011, 12:16:39 πμ
Αρχικάφτης
ID Number: 957
Se ola ta dinata stekia
My project is Loading ███████████ 99%
καλα ολα αυτα....αλλα ειναι ασφαλες για το αμαξι.....και οταν λεω αμαξι λεω για τα δικα μας......με τα μπαπα μπουπα μην γινει τπτ και βρεθω αστροναυτης???????
Καταγράφηκε

Σεπτέμβριος 06, 2011, 12:32:32 πμ
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
Status: Συνδεδεμένος
ID Number: 38
Ευβοια
Team StreetBassClub
το δοχειο του αεριου(τεποζιτο) ειναι πιο ασφαλες απο τους πυροσβεστηρες.
το θεμα ειναι οτι με τα δικα μας φωρτομενα αυτοκινητα δεν υπαρχει χωρος διαθεσιμος.
Καταγράφηκε

www.NissanClub.gr      Zio 4ever alive...
Car Audio Experience
Σεπτέμβριος 06, 2011, 01:25:20 πμ
Αρχικάφτης
ID Number: 186
αθηνα
Car Audio Experience Team
καθως εχει παρει το αυτακι μου οτι μεσα στο 2012 θα σπασει μια συμφωνια που εχει γινει για μεχρι το 2013 και καλα κ θα ανεβει μια η αλλη το υγραεριο..
Καταγράφηκε

Σεπτέμβριος 06, 2011, 06:55:46 πμ
Αρχικάφτης
ID Number: 957
Se ola ta dinata stekia
My project is Loading ███████████ 99%
το θεμα ειναι οτι με τα δικα μας φωρτομενα αυτοκινητα δεν υπαρχει χωρος διαθεσιμος.
απο χωρο εγω ειμαι κομπλε....και περισσεύει...απλα το φοβαμε λιγο...θα δουμε...το ποιο πιθανο ειναι να βαλω...
Καταγράφηκε

Σεπτέμβριος 06, 2011, 03:19:51 μμ
Κάφτης
**
Κυθηρα-Πατρα
Spanos Audio Designs...
αυτο που ειπε ο κοκορας το φοβομουν και γω...εκει που θα παιζω τσιτα θα γινει ενα  BOOOOOOOOM.δεν νομιζω ομως να γινει κατι τετοιο γιατι απ'οτι εψαξα ειναι πολυ ασφαλες.πως θα ειμαστε σιγουροι ομως ρε παιδια αν θα ανεβει η το αντιθετο η τιμη του?
Καταγράφηκε

Σεπτέμβριος 06, 2011, 06:49:15 μμ
Σκαλιστήρι
*
ID Number: 1052
 5 μήνες έχω αέριο στο αμάξι και πριν το βάλω άκουγα οτι το αέριο θα ανεβεί και θα φτάσει την βενζίνη και άλλες τέτοιες μπαρούφες..Μέχρι σήμερα το έχω κάνει απόσβεση και βάζω χρήματα στην τσέπη..Μπαίνω στο αμάξι χωρίς να φοβάμαι, αφού πληρώνω το καύσιμο 0,82 και όχι 1,65!!!!!
Καταγράφηκε

sfakianakis dynata!!!
Σεπτέμβριος 06, 2011, 08:09:17 μμ
Καμμένος
ID Number: 341
Ηράκλειο Κρήτης
5 μήνες έχω αέριο στο αμάξι και πριν το βάλω άκουγα οτι το αέριο θα ανεβεί και θα φτάσει την βενζίνη και άλλες τέτοιες μπαρούφες..Μέχρι σήμερα το έχω κάνει απόσβεση και βάζω χρήματα στην τσέπη..Μπαίνω στο αμάξι χωρίς να φοβάμαι, αφού πληρώνω το καύσιμο 0,82 και όχι 1,65!!!!!

απο περιεργεια...βαλβιδες εχεις αλλαξει στο αμαξι?
Καταγράφηκε

Γιατι πολλοί νομίζουν ότι αν βάλουν 2 σαμπ απαραίτητα παίζουν καλύτερα από τον άλλο που έχει ένα?
Σεπτέμβριος 06, 2011, 08:35:14 μμ
Team Mcintosh Greece
Mod @ Street Bass Club(SQ)
Καμμένος
ID Number: 1344
Αθήνα
Alarm Engineer
Που το εχετε ακουσει αυτο για φθορά στις βαλβίδες βρε παιδια ?
κανενα αυτοκίνητο που κινείτε με αμόλυβδη βενζίνη δεν εχει τέτοιο πρόβλημα
ισα ισα που το καυσιμο ειναι ποιο καθαρο  (με τις βενζινες που υπαρχουν και με την νοθεία που γινεται η ζημίες που γινονται στους κινητήρες ειναι ποιο πολλες π.χ. εγω εχω αλλαξει τρομπα βενζινης η οποια ηταν μεσα στην λασπη και στην σκουρια )
εκτος εαν κάποιος εχει αυτοκινητο που παίρνει απλή βενζίνη.
Καταγράφηκε

Σεπτέμβριος 07, 2011, 12:00:27 πμ
Αρχικάφτης
ID Number: 723
στα 3 καλά..:-ρ
team Hxomania 15?db at ??Hz
υπαρχει θεμα ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΤΥΠΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ αυτοκινητα που καινε αμολυβδη...συναδελφος με dodge kaliber ηδη εχει αλλαξει βαλβιδες μετα απο 3 χρονια χρησης κι αν βλεπατε πως ειχανε γινει θα μπαινατε σε δευτερη σκεψη για υγραεριο...το σημαντικο που χρειαζεται ειναι πρωτα απο ολα κατευθειαν να μπει επανω στην εγκατασταση του υγραεριου και η μποτιλια με το λαδι γιατι ναι μεν το υγραεριο ειναι ποιο καθαρο καυσιμο αλλα απο την αλλη η αναφλεξη του προκαλει μεγαλυτερη κατα πολυ εκπομπη θερμοτητας που επηρρεαζει τα μεταλλα του κινητηρα και συν της αλλης χωρις τη λαδιερα δεν υπαρχει επαρκης λιπανση στο ανω μερος του κινητηρα με οτι αυτο μπορει να συνεπαγεται...παντως απο οσα εχω δει και διαπιστωσει σε γκρουπ VW και ειδικα σε 1800 τουρμο δουλευει και πολυ καλυτερα απο οτι με τη βενζινη ο κινητηρας
Καταγράφηκε

corolla EE-90 με κάτι ψιλολόγια μέσα...δεν την παλευω λεμε...
Σεπτέμβριος 07, 2011, 12:17:42 πμ
Ηλεκτρονικός
Thessaloniki
Αυτο που λεει αποστολης εχει δικαιο...πρεπει να μπει η γνωστη ΛΑΔΙΕΡΑ για να μην ξερενοντε οι βαλβιντες κατι που το κανει αυτο η βενζινη....αμα το βαλεις αυτο τοτε το μοτερ δεν εχει κανενα απολυτος προβλημα!!!δεν θα ανεβει η τιμη του αεριου τουλαχιστον ΟΧΙ στην τιμη της βενζινης και ενα ευρο να παει το αεριο αμα φτασει 2 ευρο η βενζινη παλι συμφερει....
Καταγράφηκε

Σεπτέμβριος 07, 2011, 12:22:24 πμ
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
Ευβοια
Team StreetBassClub
Καποια συγκεκριμενα μοτερ εχουν ευαισθησια στο θεμα του υγραεριου.
απο χωρο εγω ειμαι κομπλε....και περισσεύει...απλα το φοβαμε λιγο...θα δουμε...το ποιο πιθανο ειναι να βαλω...

αν κανεις αρκετα χιλιομετρα και υπολογιζεις πως θα κανεις αποσβεση συντομα,ναι βαλτο.
Καταγράφηκε

Car Audio Experience
Σεπτέμβριος 07, 2011, 05:58:32 μμ
Administrator
Βοηθός Εγκαταστάτη
ID Number: 1
Θα με βρείτε στο Μπουρνάζι...
S.B.C. Demo Car 159.7 db ''T3 Audio''
Η βενζίνη ειναι υγρό καύσιμο και κατα την καύση της γίνεται και η λύπανση των βαλβίδων...

Το υγραέριο, κατα τον ψεκασμό του ειναι αεριο! Ετσι λοιπόν δεν λυπαίνονται και επομενως καταπονουντε οι βαλβίδες..
Τα σύγχρονα συστήματα υγραερίου που κυκλοφορούν τα τελευταία 1-2 χρόνια, έχουν ένα δοχείο λαδιού που λυπαίνει τις βαλβίδες και έτσι δεν βγάζει πρόβλημα..
Καταγράφηκε

Σεπτέμβριος 07, 2011, 07:05:56 μμ
Μαστροχαλαστής
**
ID Number: 1705
Επειδή πολλά έχουν ακουστεί-υποθεί για το υγραέριο θα σας πώ και εγώ μια γνώμη την οποία την άκουσα από μηχανικό αυτοκινήτων.(Εγώ είμαι μικρός οπότε δεν ξέρω και πολλά από αυτοκίνητα.)
Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λέει ο Τριαντάφυλλος.
Έπειτα κάποιοι μόνο με απότερο σκοπό να πουλήσουν λένε ότι το υγραέριο καίει λιγότερο στα 100 χλμ. π.χ. εάν ένα αυτοκίνητο θέλει 8,5 λίτρα βενζίνης το υγραέριο θέλει 7 με 7,5. μέγα λάθος-ψέμα, αντίθετα το υγραέριο καταναλώνει και 1,5 λίτρο περισσότερο από ότι η βενζίνη.
Για κάποιον ο οποίος δεν κάνει πολλά χλμ για εμένα δεν αξίζει να βάλει υγραέριο διότι θα σκάσει το χιλιάρικο και παραπάπανω για τοποθέτηση και μετά πάλι σκάσιμο για βαλβίδες με ότι συνεπάγετε αυτό.
Και κάτο τελαιυταίο, γνώμη μου είναι να μην ρωτάτε μηχανικούς γιατί δεν πρόκειτε να σας πεί όχι ''Ότί θέλει ο πελάτης'' αλλά για τέτοια θέματα (θα μου πείς και ποιόν να ρωτήσουμε εσένα, όχι)αλλά πέρνωντας γνώμες από χρήστες δηλαδή ότι έγινε τώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2011, 07:08:14 μμ by Anestis » Καταγράφηκε
Σεπτέμβριος 07, 2011, 07:15:29 μμ
Administrator
Βοηθός Εγκαταστάτη
ID Number: 1
Θα με βρείτε στο Μπουρνάζι...
S.B.C. Demo Car 159.7 db ''T3 Audio''
Ναι καίει λίγο παραπάνω οπως το είπε ο Ανέστις, απλά επειδη εχει μισή τιμή, χανεται αυτη η διαφορά..
Οντως συμφαίρει μονο αν κανεις πολλά χλμ..

Ενα απλό παράδειγμα, ο κολλητός μου με Ibiza 2009 (κανει παρα πολλά χλμ λογο της δουλειάς του), έβαλε LPG, και εχει σωθεί..

Το πράδειγμα: Πήγαμε Τρίπολη και γυρίσαμε και κάψαμε 20 ευρώ με υγραέριο (320χλμ) και πριν το βάλει, είχαμε πάει το ίδιο δρομολόγιο και είχαμε κάψει περίπου 40-45 ευρώ.. Είναι διαφορά..
Καταγράφηκε

Οκτώβριος 24, 2011, 03:55:42 μμ
Αρχάριος
*
ID Number: 2529
LArisa
Περιπου 1.5 χρονο πριν ρωτησα τιμη για το δικο μου 1.4fsi και μου ειπε 1700e, τελικα δεν εκανα τιποτα. Ομως πηγα ενα φιλο εκει και εβαλε στο δικο του a3 1.6 (1300νομιζω εκανε τοτε), ειναι ξετρελαμενος. Εκανε 35000χλμ σε ενα χρονο μονο και μονο επειδη μπορουσε. Το ζουμι... αν κανεις πολλα χιλιομετρα η αν γουσταρεις βολτες μακρινες ειναι ο,τι πρεπει. Και τελικα δεν ειναι θεμα μονο οικονομιας, νιωθω πολυ μ*****ς καθε φορα που βαζω βενζινη οταν σκεφτομαι το 1/4 ειναι φορος που παει εκει που παει... Απο την ιντερνετικη "ερευνα" που εκανα τοτε μου εμεινε η αισθηση οτι κραταει και "καθαροτερο" τον κινητηρα. Η βενζινη που βαζουμε συνδεεται με πολλα προβληματα του κινητηρα και του συστηματος καυσαεριων, αφου δυσκολα πετυχαινεις καλης ποιοτητας.
Καταγράφηκε
Οκτώβριος 24, 2011, 04:21:29 μμ
Κάφτης
**
ID Number: 152
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
πες πως βαζεις..απο που μπορεις να το γεμιζεις??
Καταγράφηκε

Car Audio Staurakakis και δεν ειμαι καλα!!!!
Οκτώβριος 24, 2011, 04:23:15 μμ
Κάφτης
**
Κυθηρα-Πατρα
Spanos Audio Designs...
στα κυθηρα η βενζινα εχει 1,89.που να δεις εγω ποσο μαλακας νιωθω οταν φευγει το 20αρικο σε 2 μερες.2 μερες!!!και μονο βραδυνη βολτα
Καταγράφηκε

Οκτώβριος 24, 2011, 04:27:33 μμ
Αρχάριος
*
ID Number: 2529
LArisa
Επειδη το στομιο που απαιτειται ειναι αρκετα μικρο, το στριμωχνουν διπλα απο αυτο της βενζινης. Ισως να υπαρχουν και αλλοι τροποι βεβαια. Καπως ετσι http://www.teamgreenautogas.com.au/Image/Conversions/Petrol%20-%202005%20Ford%20BA%20Falcon%20Sedan%206cyl/Petrol%20-%202005%20Ford%20BA%20Falcon%20Sedan%206cyl%20-%20LPG%20Filler%20Valve%20Mounted%20In%20Hatch.jpg.

Τι να πεις αδερφε... πολυ χρημα στα καυσιμα. Πηρα ποδηλατο και μου το κλεψαν και αυτο... Συνδιασμος lpg με περικοπη στις βολτες ειναι ο καλυτερος!
Καταγράφηκε
Οκτώβριος 24, 2011, 07:11:24 μμ
Μαστροχαλαστής
**
ID Number: 1079
Ελληνικό
Πρόσφατα αγόρασα ένα saxo 1.1 με εγκατάσταση υγραερίου σαν δεύτερο αυτοκίνητο γιατι όσο να νε το 207 δεν είναι για μεσ την πολη.Με 10 ευρώ κάνω 200 χλμ πραγματικά σώθηκα.Η τάπα πληρωμής μπαίνει και στο πλάι στον πισω προφυλακτήρα.Βέβαια το πετρέλαιο είναι μακραν καλύτερο για όσους είναι εκτός κέντρου αλλά τι να κάνεις..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2011, 07:16:02 μμ by moudakas » Καταγράφηκε

Big boys,big toys
Οκτώβριος 24, 2011, 11:51:06 μμ
Σκαλιστήρι
*
ID Number: 2464
ellada
ta m@!a kai ta moteria,ta xoun panta lathos xeria!
καλα για την τιμη δεν μπορουμε να μαστε σιγουροι....ισως το αφηνει η κυβερνηση να ξεπουλησουν οι εμποροι και μετα καπακι φορο!το γνωστο κολπο τελευταια.....αλλο ηθελα να πω.....με το μπαπα μπουπα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα,ομως εφοσον συνηθως μπαινει και στην θεση της ρεζερβας,αν τυχον (χτυπα ξυλο ;D) μας καρφωσει κανεις απο πισω(να μας τρακαρει...πονηροιιι.χαχαχα)υπαρχει περιπτωση να γινουμε νεοι Armstrong,που ειπε και ο κοκορας....?
Καταγράφηκε

4x 8' audiopower nd
tweeter:audiopower
φωνές:Ground Zero GZRA 4100XII
μπάσο:Em*phaser EA1350D
SUB:jbl GT5-1204BR
Οκτώβριος 25, 2011, 12:14:22 πμ
Global Moderator
Ηλεκτρονικός
Ευβοια
Team StreetBassClub
ενας απλος πυροσβεστηρας ειναι πιο επικυνδυνος απο μια φιαλη αεριου.
Καταγράφηκε

Car Audio Experience
Οκτώβριος 25, 2011, 01:29:06 πμ
Ηλεκτρονικός
Thessaloniki
Επισης το ντεποζιτο της βενζινης ειναι πιο εκτεθημενο και απο την μπουκαλα του υγραεριου που το υγραεριο ετσι και διαπιστωση αποτομη αυξηση της πιεσης η ακομα και απωλια ΑΣΦΑΛΙΖΕΙ σε 2 σημεια τις βαλβιδες που εχει και εισαι καλυμενος!!!Δεν γινετε ο αεριο να ειναι επικινδυνο και με αυτο να πας να περνας ΚΤΕΟ δημοσιου και οχι ιδιοκτητο για να το περασεις στην αδεια του αυτοκινητου...
Καταγράφηκε

TinyPortal © 2005-2011